• $ 5,7635
  • € 6,4297
  • 281.805
  • 97149
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Almanya, Suudilere silah ihracatını yasaklıyor

Berlin pazatesi günü, Avrupa Birliği’nin tüm ülkelerine, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’daki Suudi Konsolusluğu’nda ortadan kaybolması ve öldürülmesi sonrasında, Suudilere silah satılmasını yasaklamaları için baskı yapmaya başladı.

Avrupa’da zaten Suudi Arabistan’a birçok nedenle yüksek dozda öfke vardı ve gazetecinin öldürülmesi de öfkeyi artırmıştı ve bu nedenle de giderek büyüyen bir diplomatik fırtına gündeme gelmişti. Alman Ekonomi Bakanı Peter Altmeier, telvizyonda konuştu ve ortaya atılan ölüm nedenlerinin pek kabul edilebilir olmadığını ve bu nedenle de bundan sonra Almanya’nın, Suudi Arabistanlı gazetecinin gerçek ölüm nedenini tamamen açıklanıncaya kadar, Suudilere silah satmayacağını, çünkü tüm Avrupa’nın gerçekleri bilmek istediğini vurguluyordu. Ve bizim silah satışını durdurmamızı önemli saymayabilirler ama tüm Avrupa’nın desteğinin çok önemli olduğunu vurguluyordu.

Hafta sonunda Riyad’ın cuma gününden başlayarak, gazeteci Kaşıkçı’nın bir yumruk kavgasında öldüğü şeklindeki uydurmasını da kimsenin kabul etmeyeceğini, bedeninin geri kalanlarının nerede olduğunu da bilinmesi gerektiğini gündeme getiriyordu.

Angela Merkel’in sözcüsü Steffen Seibert de, “Suudilerin hafta sonundaki ucuz açıklamalarının hiçbir kıymeti yoktu ve de açıklamalar gerçekçi olana kadar da Almanya onlara silah satmayacak!” dedi.

Türkiye’de Hükümet Sözcüsü Ömer Çelik de, “Çok kötü mantıksız ve gaddar açıklamalar gerçekleri saklamak için kullanıldı ama kimseyi inandırmak da mümkün değildi! Ümit ediyoruz ki gerçekler tamamen ortaya çıkacak ve de suçlular cezalandırılacak!” ifadelerini kullandı.

Nitekim pazartesi günü Başkan Recep Tayyip Erdoğan olayın tüm bilinen gerçeklerini Türkiye Hükümeti olarak açıklayacaklarını söyledi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan ayrıca da Donald Trump’a bilinen tüm gerçekleri telefonla da aktardı. Kaşıkçı’nın ölümünden bu yana, üç hafta kadar bir zamanda birçok gerçeği ortaya çıkardıklarını ama gerçekleri ortalığa yaymadıklarını ama şimdi gerçekleri söyleme zamanı geldiğini vurguladı.

Bu nedenle tüm dünya da bu konudaki birçok gerçeği bilecek.

<p>Üsküdar Ferah Mahallesi´nde yaşayan ve fotoğrafçılık yapan Ahmet Yaman´ın oluşturduğu ´90larevi´

´90´lar Evi´yle Zamanda Yolculuk

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Aigai'de 1900 yıllık hayvan kemikleri bulundu

Bu listeye bakmadan otomobil almayın! Ankara’nın seçkin fırsatlarını sizin için derledik...