• $28,9173
  • €31,5598
  • 1894.95
  • 7948.6
23 Ekim 2018 Salı

Çin’in reel büyümesi % 6.5 düzeyine düştü

Çin ekonomisinin üçüncü çeyrekte, geçen cuma günü resmen ilan edilen istatistiklere göre, reel büyüme oranı, yüzde 6.5 düzeyine düştü. Bu oran piyasanın beklentilerinden düşüktü. Sanayi sektörünün üretimi ve de tüketim yaklaşımı azaldı ama ihracat her şeye rağmen ve de ABD ile yapılan ticaret savaşına da rağmen yüksek kaldı.

Veriler açıklanmadan çok az bir zaman önce Çin’in kamu bankası yöneticisi Yi Gang, yatırımcıları sakin olmaya çağırmaya başladı. Bu arada Shanghai Komposit Endeksi de bu yıl yüzde 25 azaldı, bu da global karşılaştırmalara göre en düşük performans oldu. Geçen cuma günü piyasa açılırken endeks yüzde 1.1’e düştü ama öğlene doğru ve veriler de ortalığa atıldıktan sonra durum iyileşti.

Çeyrek başına yüzde 6.5 büyüme 2009’un ilk çeyreğinden bu yana derlenen en düşük değerdi, bu da Washington ile yapılan ticaret kavgası nedeniyle oldu. Yıllık yüzde 6.9 hedef gerçekleşecek gibiydi ama üçüncü çeyrek performansı perakende satış, sanayi üretimi, anemik büyük faturalı ürünler ve de şirket zorlanmaları nedeniyle daha fazla büyüme olmasını engelledi. Çin’deki bu gidişat, ABD ile mücadelede Çin’in daha az oranda fiyatlarda ticaret yapmasını zorlayacak. Üçüncü çeyrekte sadece ihracat ürünleri beklenmedik oranda yüksek getirili olabilen varlıklardı. Çin şirketlerinin yurtdışı ürün nakliyeleri bir evvelki yıla göre yüzde 11.7 artış getirdi. Son çeyrekte aylık büyüme ise, yüzde 11.5 oranındaydı. Ama, Çin Ekonomisti Larry Hu, Macquarie Capital adlı Avustralya bankasının şu andaki ekonomisti olarak, ihracat artışı da pek uzun süre sürdürülebilecek düzeyde değil, hatta önümüzdeki aylarda yüzde 5 ila yüzde 10 arasında düşebilir demişti.

Washington ve Beijing arasındaki ticaret savaşında, sonuçta 250 milyar Çin ürünüyle 110 milyar dolarlık ABD ürünü kapıştılar. Trump vergi tarifelerini bugünkü yüzde 10 oranından ocak ayında yüzde 25 oranına çıkaracağını da söylüyor.

Çin’de üçüncü çeyrek büyümesi yüzde 6.8 olur diyorlardı ama daha düşük olması Xi Jinping’in iki yıldır borç ve finansal riski azaltma yaklaşımı nedeniyle gerçekleşti. Çin’deki harcamalar, mesela yerel hükümet harcamaları ve de yeni yol ve fabrikalar inşaatı da, azalmaya başladı. Kredi kontrolu da yatırımcılar tarafından bile daha düşük düzeyde gerçekleştirilmeye başlandı.

<p> Zonguldak açıklarında batan kuru yük gemisinin kayıp 7 kişilik mürettebatını arama çalışmaları 1

Batan geminin kayıp personelleri aranıyor

İşgalci İsrail Gazze Şeridi'ne yardımları engelliyor

Dikkat: 300 bin TL ile 350 bin TL arası! Bu otomobiller adeta kapış kapış gidiyor…

Büyük Merdiven'' 1 Aralık'ta ziyaretçilere açılacak... Antik Mısır eserleri sergilenecek