• $30,9828
  • €33,6347
  • 2013.36
  • 9347.17
15 Ekim 2018 Pazartesi

Almanya büyüme tahminini düşürdü

Almanlar, Avrupa Merkez Bankası’nın politika belirleyenlerinin, global dış ticaret savaşının etkisiyle ve de Avrupa Bölgesi ekonomisinin daralması konusunu da dikkate almak gerektiği tezi sebebiyle, Almanya’nın büyümesi tahminlerini azaltmışlardı.

Bu nedenle de Şansölye Angela Merkel’in hükümeti geçtiğimiz hafta sonuna girilirken Almanya’nın bu yıl daha önceki tahmini olan yüzde 2.3 oranında değil, sadece yüzde 1.8 oranında büyüyebileceğini gündeme getirdi.

Berlin diğer taraftan da 2019 yılı için büyümenin de, yüzde 2.1 yerine yüzde 1.8 olarak düşünüldüğünü de vurguladı.

Peter Altmeier adlı Alman Ekonomi Bakanı, Berlin’de konuşarak, büyümenin azaltılmasının, “Dünyanın her yerinde bir dış ticaret kavgası olduğu” nedeniyle ve de özellikle inşaat sektöründe, becerili emekçi olmaması nedeni ile gündeme geldiğini de belirtti. Diğer taraftan ABD ile Çin arasında ticaret savaşının da, global büyümeyi ve tabii aynı zamanda da Avrupa’nın büyümesini de azalttığını açıkladı.

Almanya’nın ekonomik başarısı kendi imalat sanayii ürünleri ihracatının çokluğundan kaynaklanmakta. Ama otomobil endüstrisi, ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı nedeniyle sorun yaşandığı ve de her iki ülkenin de, Almanya’nın arz zinciri ve de araç satışında katkıları olması nedeni ile sorun olmakta. Sanayi, aynı zamanda yeni emisyon standartlarını ayarlamak sorunu, ve de geçici de olsa bir miktar satış daralması sonucu, üçüncü çeyrekte biraz daralma yaşanmasıyla uğraşacak.

Almanya, Euro Bölgesi’nin en büyük ekonomisi olması ve de bölgenin üretiminin üçte birini gerçekleştirmesi ve de dış ticarete aşırı bağlılığı nedeniyle bölge açısından önemli endişeler yaşamakta. Avrupa Merkez Bankası’nın geçen ayki toplantılardaki vurguları geçtiğimiz günlerde yayımlandı.

Faizleri belirleyenlerle yöneticilerin bazıları ise bankanın geleceğe dönük tahminleri konusunda pek anlaşamadı. Bazıları bugünkü gidişatın üç yıl devam edeceği tezini kabullenmedi. Ama Avrupa Merkez Bankası’nın, kriz dönemi önlemlerini azaltması ve faizleri de düşük tutmaya çalışması nedenine rağmen, global gelişen ülkeler sorunları ve de global ticaret sorunlarına rağmen Almanya’nın oldukça sağlam kalacağı da düşünülüyor. Avrupa Merkez Bankası da bu yılın sonunda 2.5 trilyon euroluk genişleme yardımı yaklaşımını gerçekleştirmemeyi düşünüyor. Fiyatların yüksek olması, toparlanmanın oldukça düzenli olması ve de ücretlerin yeniden artmaya başlaması ilave destek pek gerektirmiyor diye düşünülüyor.

<p> </p>

MİLLİ MUHARİP UÇAK KAAN GÖKYÜZÜNDE

50.000 TL'den başlıyor: Kaçıran pişman oluyor! İşte o ikinci el otomobiller…

900 nüfuslu köy ikiye ayrıldı! Jeolojik inceleme başlatıldı

İşgalci İsrail savaş uçaklarının Lübnan semalarında! Sonik patlama paniğe yol açtı