• $28,8595
  • €31,5979
  • 1893.51
  • 8028.74
19 Ekim 2018 Cuma

Microsoft’un esas kurucusu Allen vefat etti

Hayatını anlatacağımız, geçtiğimiz pazartesi günü 65 yaşında vefat eden ABD vatandaşının esas adı, Paul Gardner Allen’di. Allen, 1953’te Seattle’da doğmuştu. Allen hiç evlenmemiş ve çocuğu da olmamış. Genelde zaten matematik ve de bilgisayar konusunda uzman kişilerin çoğu yalnız yaşar. 1980’de, ortağı Bill Gates’le 1975’te kurdukları Microsoft’u yönetirken, Allen kanser hastası olmuş ve 65 yaşına kadar da, üç defa bu hastalığı yaşamıştı. Kanser olduğunu öğrendiği andan itibaren de Bill Gates ile beraber sahibi olduğu şirketlerini terk etti ama elindeki hisse senetlerini ise tutmuştu.

1975’te Allen, şirket kurabilmek için kendisinden birkaç yaş küçük olan ortağı Bill Gates’i öğrenci olduğu Harvard’dan çıkarmış ve şirketine almıştı. İlk yedi yılda, küçük bilgisayarlar için yazdıkları Microsoft yaklaşımının ilk şekli ‘Basic’ adını taşımaktaydı. Microsoft adını da Allen koymuştu. Ancak para kazanmaya aslında IBM’in kişisel bilgisayar işlerine katkı yapmaya başladıkları zaman başladılar. Allen ve Bill Gates, IBM’in sorunlarını çözecek operasyon sistemi yazılımını, 1981’de hazırlayarak, zenginliğin yolunu açtılar.

Allen ve Gates iş hayatına girmeden evvel aslında Seattle’da Lakeside School adlı okulda öğrenciydiler. Allen Washington State adlı üniversiteye gitmeye başlamıştı. Ama iki yıl sonra ise, Boston’da Honeywell’de bilgisayarcılığa geçmişti. Gates de o sırada Harvard Üniversitesi’nde öğrenciydi. Allen ve Gates okullarından yarıda ayrıldılar ve de beraberce Seattle’a yerleştiler. Ancak Allen 2 milyar dolarlık bir parayı, bilim, teknoloji, eğitim, çevre ve sanata harcamaya da başlamıştı. 1990’da Seattle’da büyük bir ‘Central Park’ yapmaya çalıştı ama kamu desteği alamadı. 1988’de ise, Portland Trail Blazers adlı basketbol takımını, 65 milyon dolara satın almıştı. 1996’da ise Seattle Seahavks adlı Amerikan ulusal futbol ligi takımını da 194 milyon dolara almıştı. Bugün bu takımın değeri 2.58 milyar dolar. Allen, vefat etti ama serveti büyük. En azından yarısını da, hayır için dağıtacaklar. Serveti 30 milyar dolar bile olabilir. En zengin 30-40 kişiden biri o!

<p>İçişleri Bakanı Yerlikaya'dan yapılan açıklamada 'Akaryakıt Kaçakçılığına yönelik 46 ilde eş zama

Akaryakıt kaçakçılığına yönelik 46 ilde eş zamanlı operasyon

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (29 Kasım 2023)

Malatya'da sonbahar tüm renkleriyle kendini gösterdi

22 kuyudan günlük 27 bin varil petrol çıkıyor! Her gün yeni bir rezerv keşfediliyor