• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
17 Ekim 2018 Çarşamba

Almanya seçimlerinde gelinen son durum

Almanya’nın önemli güney eyaleti Bavyera’da, hafta sonunda yapılan yerel seçimlerde, Merkel’in SCU Koalisyonu çok oy kaybetti. Böylece de Angela Merkel’in Berlin’deki Hükümet Koalisyonu’nun partileri de, güç kaybetmiş oldu gibi.

1957’den bu güne kadar yapılan yerel seçimlerde Bavyera seçmenlerinin oylarının çoğunluğunu alan CSU, Bavyera’da sadece yüzde 35.7 oy aldı. Bavyera’da konuşan Bavyera CSU Başkanı M. Söder durumun acı bir yerel seçim sonucu olduğunu söylerken, Green Partisi’nin lideri Robert Habeck “Demek ki seçmen değişim istiyor!” dedi.

Merkel için kötü olan, bu seçim sonrasında Alman halkının “Merkel 2015-2016 döneminde bir milyondan fazla yabancı göçmene kapıları açmasının faturasını şimdi fazlasıyla ödemiş oldu!” demesiydi. CSU sadece yüzde 35.7 oy alabilirken, Green Partisi de yüzde 18.7 oyu kaptı. Aşırı sağcı AfD Partisi bile yüzde 11.1 oy ancak alabildi.

Mainz Üniversitesi’nde Siyaset Uzmanı Jürgen Falter ise durumu “Bavyera’da zelzele olmakta!” diyerek özetliyor.

CSU Partisi son altmış yılda hep ‘mutlak çoğunluk’ düzeyinde oy almıştı. Bu seferki seçim sonrasında ise sadece CSU darbe almadı, ortanın solu Sosyal Demokratlar da beş yıl evvel yüzde 20.6 oy alırken şimdi ise ancak yüzde 9.5 oy alarak çöktü.

Hem CSU hem de SPD’nin Bavyera’da oldukça zayıf seçim desteği alması, SPD Lideri Andrea Nahles tarafından “Partimiz için felaket bir sonuç!” olarak adlandırılıyor. Fakat hem CSU hem de SPD’nin kötü oy alması, Berlin’deki koalisyonun da önemli boyutta destek kaybedeceğini de gösteriyor.

Passau Medyacılık Enstitüsü’nün Başkanı ve de CDU Partisi’nin uzmanı Heinrich Oberreuter ise “Şimdi bir genel seçim yapılsa CDU, CSU ve de SPD bir arada bile, bir çoğunluk gerçekleştiremezler!” diyor.

Bavyera’da alınan söz konusu sonuçlar, CSU Partisi Başkanı ve halen içişleri bakanı olan ama baskı gören Horst Schöfer’in ise, “Bayan Merkel’in Parlamento ekibinin tüm görevlerinden istifa etmesini ve de yeni bir hükümet kurulmasını da görebiliriz!” demekte!

<p></p><p>Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün desteklediği festivalin açılışına, sa

11. Boğaziçi Film Festivali'ne sinemaseverlerden yoğun ilgi

BİM 12 Aralık 2023 aktüel ürünler kataloğu

Gazze güneş batmadan karanlığa gömülüyor... İşgalci İsrail'in durmayan vahşeti

İşgalci İsrail'den Gazze'ye yeni saldırı