• $30,9831
  • €33,657
  • 2014.63
  • 9347.17
16 Ekim 2018 Salı

Petrol satışındaki talep tartışılıyor

Aşağıdaki yazıda petrol fiyatı hareketi, geçtiğimiz cuma günkü fiyat hareketlerine bakılarak hafta sonunda medyaya taşındı. Ham petrol geçtiğimiz günlerde piyasada yüksek dozda bir satış yapmıştı ve de ortaya petrol fiyatında bir belirsizlik çıkmıştı.

Bütün olanlara rağmen petrol fiyatı, 80 dolar varil başına değerinden aşağıya gitmedi. Muhtemelen, petrol tüccarları ABD’nin İran enerji sektörüne yapabileceği olgulara, peşinen angaje olmuşlardı.

Ama uluslararası ‘Brent Crude’ 2.17 dolar değer kaybetmişti ve de uluslararası fiyat son iki haftanın en düşük değeri olarak varil başına 80.93 değeriyle satılmıştı.

ABD ürünü ‘West Texas Intermediate’ petrolü ise, 1.83 dolar aşağıya düşerek 71.41 fiyatından satılmıştı.

ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşı, yatırımcılar daha riskli yatırımlardan kaçtığı için, global hisse senedi piyasaları değer kaybettiği için, oldukça yüksek dozdaki faizleri de gördükleri için ve de yıllardır süren ucuz para ortadan kalktığı için global hisse senedi piyasaları da değer kaybetmişti.

Piyasada endişe başlamıştı

Aynı zamanda, petrol piyasasına bakanlar, IMF’den oldukça düşük global büyüme tahminlerini gördüklerinden ve de dalgalanan gelişen piyasalar ekonomilerini de zaten bildiklerinden endişeliydiler.

OPEC Genel Sekreteri Mohammed Barkindo, bu faktörleri aktararak ikaz ettikten sonra, önümüzdeki aylarda gene de stokların artacağını ve de petrol talebinde zafiyet olabileceğini de gündeme getirmişti.

OPEC bu yıl için ve gelecek yıl için de petrol talebi büyüme tahminlerini ve önümüzdeki aylarda da gelecek olan stokları vurgulamıştı. Gelecek yılda daha zayıf talep olacağı için ve de mesela ABD Shale Oil firmalarından, üretimi artıran rakipler de çıkabileceğinden, talep tahminleri azalmaktaydı.

EIA adlı ABD Enerji Departmanı ise, gelecek yıl için günde 11.8 milyon varil ABD üretimi tahmini yapmaktaydı. Ama ilginçtir ki, fiyat azalmaları ‘Hurricane Mıchael’ın Florida’nın Gulf kısmını vurması sonucu ve de 720 bin varil üretim kapasitesi olmasına rağmen, sınırlı bir süre için olsa bile pek üretemeyeceği için, kısa bir süre üretim paralize olacaktı. Gene de piyasadaki hissiyat, olumlu gibi bir gözlemi de gündeme getiriyordu!

<p>Olay, Yenişehir Mahallesi Güneyli Sokak'ta bulunan çatı katında meydana geldi. Henüz bilinmeyen b

Binanın çatı katında çıkan yangın mahalleliyi sokağa döktü

50.000 TL'den başlıyor: Kaçıran pişman oluyor! İşte o ikinci el otomobiller…

900 nüfuslu köy ikiye ayrıldı! Jeolojik inceleme başlatıldı

İşgalci İsrail savaş uçaklarının Lübnan semalarında! Sonik patlama paniğe yol açtı