• $8,2901
  • €10,1446
  • 489.212
  • 1444.87
20 Mart 2011 Pazar

Şimdi de nükleer tohumlamacılar çıktı

Yurtsan Atakan
Yurtsan Atakan
YAZARIN SAYFASI

ABD ordusu geliştirdiği bir yazılımla Facebook ve Twitter'da propaganda yapacakmış. Program, Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinde hayali karakterler yaratarak, bu karakterlerin ağzından ABD propagandasına yönelik mesajlar oluşturup, yayacakmış.
Sosyal medyada propaganda ve ticari tanıtım amaçlı kullanılan iletişim yöntemlerinden biri olan tohumlamadan daha önceki yazılarımda birkaç kez bahsetmiştim. Şirketlerin ve siyasi partilerin Facebook ve Twitter'da açtıkları sahte hesaplarla pazarlama ve propaganda yapmasına verilen ad tohumlama. ABD ordusunun geliştirdiği yazılım tohumlamayı otomatize eden bir araç yani.
Sorun şu ki ABD ordusu bu konuda epey geç kalmış. Tohumlamanın sosyal medya iletişiminde modası geçti artık. Kullanıcılar, sahte karakterlerin ve bunların yaptığı samimiyetsiz iletişimin farkına vardılar büyük çoğunlukla. Tohumlama artık geri tepme olasılığı yüksek, çok riskli bir iletişim yöntemi.
Son referandumda siyasi partiler, özellikle de AK Parti, tohumlama yöntemini çok yaygın olarak kullandı propaganda için. Gönüllü ve/veya paralı yüzlerce, hatta belki binlerce tohumlamacı Facebook ve Twitter'ı istila ettiler. Referandumla ilgili kim ağzını açacak olsa hemen laf yetiştirdiler.
Referandumdan önce birden peydah oldukları gibi, referandumun hemen ertesi günü sırra kadem basmaları da bir oldu. Sadece takma isimlerle değil de, kendi gerçek kimlikleriyle tohumlamacılık yapanları kaldı meydanda. Şimdi seçim öncesi yeniden aktive oluyorlar, sahte kimlikliler de yavaş yavaş sanal karakterlerini oluşturuyorlar.

Akkuyu zırhlı mı?
Japonya'dakİ felaketin ardından gündeme gelen Türkiye'de yapılacak nükleer santralla ilgili tartışmayı ön antrenman fırsatı olarak kullanıyorlar. Facebook'ta, Twitter'da biri çıkıp nükleer santral yapımına karşı çıkmaya görsün. Hemen bir tohumlamacı çıkıp, 'Bizde yapılacak santral mühendislik harikası' gibilerinden desteksiz laf kalabalığı yapıyor.
Geçenlerde bunlardan birine Akkuyu'da inşa edilecek santralda nükleer yakıt kazanında zırh kullanılıp kullanılmayacağını, bu bilginin kamuoyuyla paylaşılması gerektiğini yazacak oldum.
Tohumlamacıların ortak özelliği bilgi düzeylerinin yüzeysel olmasıdır. Bu nedenle tartışmanın bir yerinde sığ bilgileri yetersiz kalınca hemen demagojiye sapar, tartışmayı bilgi ve düşünce ekseninden uzaklara çekerler. Nükleer santral konusunda atıp tutan tohumlamacılar, 'yakıt kazanı tutma düzeneği'nden bahsedince sığ bilgileri cevap vermeye yetmediğinden 'atom mühendisi misin ki açıklansa anlayacaksın' demeye başladılar.
Bilimania diye bir İnternet sitesi var. Luna Teknoloji'nin katkılarıyla yayınlanan zengin içerikli bir bilim ve teknoloji sitesi. 'Japonya Depremi ve Nükleer Tehlike' başlıklı özel bir dosya hazırlamışlar (http://bit.ly/gKgXCX). Konuya her yönden farklı bakışları bir araya getirmeye çalışmışlar. Prof. Dr. Cengiz Yalçın'ın yazısı özellikle ilgimi çekti çünkü Akkuyu'da yapılacak santralla ilgili kamuoyuna sunulması şart bilgileri sorguluyor. Bir paragrafını aşağıya alıyorum, Akkuyu ile ilgili tartışmaların geyik düzeyinden bilgi düzeyine geçmesine umarım katkısı olur:
'Gelişmiş reaktörlerde ısıyı reaktörün yakıt kazanından alıp buhar türbinine taşıyan sistemde bir arıza olursa, örneğin vanalardan veya borulardan birisi tıkanırsa diğeri, eğer o da tıkalı ise üçüncüsü devreye girer; ısıyı yakıt kazanından çeker ve erimeyi önler. Bütün bunlara rağmen, Fukuşima reaktöründe olduğu gibi, şayet yine yakıt kazanında bir erime söz konusu olursa, kazan hiçbir radyasyon dışa vermeyecek bir muhafazanın içine otomatik olarak alınır ve kaza önlenir. Buna 'yakıt kazanını tutma düzeneği' (Core Catcher) denir. (...) Akkuyu'ya Rusların kuracağı reaktörde, yakıt kazanı tutma düzeneğinin olup olmadığı bilinmemektedir. VVER-1000 tipi reaktörlerinde böyle bir düzenek yoktur. VVER-1000 reaktörleri genelde 30 senelik işletme ömrüne göre tasarlanmış reaktörlerdir. Şimdi bütün Türkiye'nin Enerji Bakanlığı'na bu soruyu sorması gerekir: Akkuyu güç reaktörü, gelişmiş bir güvenlik sistemi olan yakıt kazanı tutma düzeneği içeriyor mu? Yanıt evet ise içimiz rahat. Bakanlık bu sorunun cevabını toplum ile paylaşmak durumundadır.'

Yeni Sosyal Medya
www.twitter.com/yurtsan - www.neonebu.com

<p>İsrail polisi Mescid-i Aksa'da Filistinlilere saldırıyor! Bölgedeki son durumu TRT WORLD Kudüs Mu

Kudüs'te son durum ne?

Demir yoluyla taşınan bor, seramik ve mermer miktarı arttı

Bakan Karaismailoğlu, Trabzon'da inceleme ve ziyaretlerde bulundu

Osmaniye'de tarlada bulunan yaban kedisi yavruları bakıma alındı