• $17,8986
  • €18,4009
  • 1026.69
  • 2829.58
17 Kasım 2012 Cumartesi

Orhan Pamuk açlık grevleri hakkında neden konuşmuyor?

Marksist edebiyat kuramcısı Terry Eagleton, açlık grevlerini Radikal Gazetesi'nden Berrin Karakaş'a değerlendirmiş. 'Açlık grevindekilerin tek zararı kendinedir. Kesinlikle şiddet içermeyen bu eylem sırf bu sebeple bile çok önemli bir tepki türüdür. Bu sesin duyulması gerekir' demiş. Karakaş röportajda Eagleton'a, Orhan Pamuk'un ısrarla sessiz kalmayı tercih etmiş olmasından bahsetmiş. Biliyorsunuz, Pamuk konuya dair kendisine yöneltilen sorulara 'Bu konulara girmek istemiyorum' diye cevap vermişti. Terry Eagleton da Orhan Pamuk'un açlık gerevleri hakkında konuşmamasını üzücü bulduğunu söylemiş. Tabii Eagleton Pamuk'un son zamanlarda nelere sessiz kaldığını ve hangi konularda konuşmayı tercih ettiğini bilmiyor.
Orhan Pamuk ülkede yargılanan gazetecilere, sanatçılara, öğretim görevlilerine, öğrencilere de duyarsız. Kendi 'canı sıkıldığında' yanında olan yazar ve sanatçı dostları da bu duyarsız alanda kalanlardan! Orhan Pamuk şimdilerde özel hayatıyla gündeme gelip, Türk burjuvazisi hakkında eksik ve geri kalmış yorumlarını paylaşmayı uygun buluyor. Eğer Terry Eagleton, Pamuk'un nelere duyarsız ve sessiz kaldığını tam olarak bilse eminim onun için daha çok üzülürdü...

Salih Memecan hiç utanmaz mı?
Salih Memecan benim için saygınlığını uzun süre önce kaybetmiş bir 'çizer'dir... Saygınlığını kaybetmiş olsa dahi belli bir kesmin 'taşımaya' devam ettiği bir isimdir. Uzun zamandır kendisinin zihninden akıp kalemiyle hayat bulan çizimlerine baktığımda sinirlenmiyordum. Ama perşembe günü çileden çıktım.
Memecan, perşembe günü elinde pastayla koşmakta olan ve konuşma balonunda 'Kutlayalım arkadaşlar' yazan 'komik' bir erkek figürü çizmiş. Figürün elindeki pastada 'yaşasın açlık gerevi' yazıyor.
Karikatürün üzerine düşülmüş bilgi notuna ise 'Açlık grevleri üçüncü ayına girdi' yazılmış. Şimdi ben insanlıktan, vicdandan, ahlaktan girip nefret söylemlerinden çıkarım ama boşa efor sarf etmiş olurum. Çünkü sözlerim muhatabı tarafından anlaşılamaz. İyisi mi; en sıkı küfürleri en içten duygularımla sarf etmiş sayın. Hem böylesi kendisinin daha iyi anlayacağı bir dildir! Hem kendisi utanmak nedir bilmeyenlerdendir!

Peki senin üstüne ne düşsün?
Twitter'ın dünya çapında en tuhaf 'kullanıcı'lardan biri şüphesiz; AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar... Defalarca inanılması güç düzeyde ve şiddetteki hakaretleriyle Twitter dünyasında nam salmış birinden bahsediyoruz. Tayyar bu kez Fazıl Say için 'Piyanosu üzerine düşsün' demiş. Bu düzeysiz 'beddua' üzerine yapılacak pek bir yorum yok. Ama merak ettiğim bir şey var, sizce Şamil Tayyar'ın üzerine ne düşsün? Fazıl Say mı?

Az daha Mirkelam da Ergenekoncu oluyordu!
İşin içinde hayati meseleler, tutukluluklar, kayan hayatlar olmasa kahkahalarla gülünecek günlerden geçiyoruz. Mesela eski Refah Partisi Milletvekili Hasan Hüseyin Ceylan kalkıyor; 'Mirkelam'ın 'Her gece ben' adlı şarkısının 28 Şubat sürecinde Genelkurmay Başkanlığı Psikolojik Harp Dairesi tarafından desteklendiğini' söylüyor. Şarkı ve klibi 'mesajlar' içeriyormuş... Haliyle şarkının aranjörü İskender Paydaş zorunlu bir açıklama yaparken gülümsemesini kontrol edemiyor. Ve, 'Biz bu şarkıyı 1987 yılında yazdık. Bahsedilen süreçten üç sene önce albüm ve klip piyasaya çıkmıştı. Hayatımda bu kadar uyduruk bir şey duymadım' diyordu. Haksız mı?

<p> </p>

Cemevi provokasyonlarının perde arkası

Meryem Uzerli'den milyon dolarlık paylaşımlar! O fotoğraflar Instagram'ı salladı

Türkiye'nin en yakışıklı jönü belli oldu! Burak Özçivit listeye bile giremedi

Defne Samyeli'den hayranlarına müjde: Bu yıl 3 single çıkarmış olacağım