• $31,1233
  • €33,8459
  • 2032.61
  • 9362.25
22 Aralık 2023 Cuma

Vietnam'da 63, Gazze'de 97 gazeteci katledildi

İşgalci İsrail, Gazze'de soykırım yaparken medyayı propaganda ve dezenformasyon için etkili şekilde kullanıyor. Uluslararası basın kuruluşlarının önemli bir bölümü ile emperyalist devletlerinin medya kuruluşları İsrail'e hizmet ediyor. Hamas'ı bir terör örgütü olarak gösteren haber ve yorumlar yapıyorlar. Filistinlilere yönelik soykırımın meşru olduğunu göstermeye çalışıyorlar. Dezenformasyon yaparak masum Filistinlileri suçlu, katil İsrail'i masum gösteriyorlar.

İsrail, Gazze'de insanlık tarihinin en vahşi soykırımını yaparken 75 günde dünya tarihinin en çok gazeteci katleden örgütü de oldu. İsrail, 7 Ekim'den bugüne kadar 97 gazeteciyi doğrudan hedef alarak katletti. 6 yıl süren İkinci Dünya Savaşı'nda 69 gazeteci, 20 yıl süren Vietnam Savaşı'nda 63 gazeteci, 3 yıl süren Kore Savaşı'nda ise 17 gazeteci hayatını kaybetmişti. İkinci Dünya Savaşı'nda öldürülen gazeteci sayısının 1,5 katı Gazze'de sadece 2,5 ayda katledildi.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Gazze'de öldürülen gazetecilerle ilgili soruya "Gazetecilerin kasten öldürüldüğüne dair bir kanıt yok" cevabını vermişti. Doğrudan hedef alınan gazetecilerin kasten öldürüldüğüne dair delillere nedense sadece ABD ulaşamıyor!

Türkiye'de medya kuruluşları genel olarak İsrail soykırımını dünyaya duyurmakta önemli bir işlev gördü. Özellikle İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, TRT ve Anadolu Ajansı bu süreçte işgalci İsrail'in soykırımını dünyaya duyuran nadir medya kuruluşları oldular. TRT muhabirlerine çok sayıda saldırı oldu. Anadolu Ajansı kameramanı Muntasır es-Savvaf, ise İsrail hava saldırısında katledildi.

TRT Haber ekiplerinin araçları ile Türk medyasından muhabirler defalarca İsrail askerlerinin saldırısına uğradı. TRT'den Fuat Kozluklu, haber yaparken İsrailliler tarafından ölümle tehdit edildi. TRT Arabi Gazze Muhabiri Ruba Halit canlı yayındayken ailesinin yaşadığı toplu konut sitesinin vurulma anının haberini aktarırken gözyaşlarını tutamadı. Ruba Halit, canlı yayında ailesinin olduğu binanın vurulduğu anın haberini yapan dünyada belki de ilk muhabir oldu. Zor anlar yaşayan Halit, yayını kesmek zorunda kaldı. Gazze'de görev yapan TRT Arabi muhabiri Sümeyye Ubayta'nın da yakınına bomba düştü. İşgalci İsrail askerleri en son Anadolu Ajansı Foto Muhabiri Mustafa Haruf'un tüfekle başına vurdu ve yerde defalarca tekmeledi.

Han Yunus kentinde yerinden edilenlerin kaldığı Ferhane Okulu'na işgalci İsrail'in, düzenlediği saldırıda El Cezire kameramanı Samir Ebu Dakka yaralanmıştı. İşgalci İsrail askerleri yaralı olan gazeteciye müdahale edilmesine izin vermeyerek gazetecinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Katiller, bir gazeteciyi ve bir okulu doğrudan hedef alarak vuruyor. Sonra yaralanan insanlara müdahale edilmesini engelleyerek insanların ölmesini bekliyorlar. Normal insanların aklının da vicdanının da kabul edemeyeceği bunun gibi vakalar İsrail'in akıl ve ruh sağlığı bozulmuş askerlerinin her gün işlediği suçlardan.

İsrail sadece insanlığın düşmanı değil aynı zamanda hakikatin de düşmanıdır. Bu nedenle İsrail'in işgalini ve soykırımını ortaya koyacak medya mensupları İsrail için meşru hedeftir. Bu nedenle hakikati ortaya çıkaracak tüm muhabirler doğrudan hedef alınmaktadır. İsrail'in sadece medya mensuplarına yönelik saldırıları bile dünyanın başka bir yerinde olsaydı başta ABD ve AB ülkeleri olmak üzere dünya ayağa kalkardı.

<p>Kaza, akşam saatlerinde Kazımdirik Mahallesi 169 Sokak Küçükpark mevkiinde meydana geldi. İddiaya

İzmir'de korkunç kaza! Motosiklet kaldırımda yürüyenlerin arasına daldı

Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Hattı açıldı... 15 gün ücretsiz olacak

Elazığ Palu'da maden ocağında göçük meydana geldi! 4 işçinin göçük altında kaldığı bildirildi

Türkiye'nin yerli savaş uçağı! KAAN ''görünmez'' olacak!