• $13,7324
  • €15,5682
  • 787.083
  • 1910.41
8 Kasım 2021 Pazartesi

Lütfü Türkkan hadisesinin gösterdikleri

Sağdan soldan toplama kadrolarla oluşturulan hareketlerde disiplin ancak güçlü liderlik ile sağlanabilir bir şeydir. Meral Akşener'in liderlik karizması, İyi Parti'de hakim olan disiplin sorununu çözmeye yetmiyor.

İyi Parti kitlesinin agresif olduğuna dair kamuoyunda hakim olan inanç, bu agresifliğin taban kadar siyasi kadrolarda da var olduğu algısı ile pekişti. Olan, Ahat Andican gibi beyefendilere oldu. Ahat hoca, partisinde vuku bulan ve kendisi ile alakası olmayan o kadar çok hadiseyi izah etmek zorunda kalıyor ki... Üzücü.

Türkkan, soyadının rağmına bizden birisi değil. En temel dinamiklerimizden habersiz, sosyolojimizi bilmiyor, değerlerimize yabancı. Nasıl özür dileneceğini dahi bilmiyor. En büyük siyasal sermayesi sahip olduğu mal varlığı. O da uzun süredir kamuoyunda sorgulanan bir konu. Batık kredi iddiasını halen cevaplamış değil. Şehitlerin, yakınlarını bizlere emanet ettiklerini dahi bilmiyor. Sadece o zatın değil, hepimizin, bütün Türk milletinin bacısına sövdüğünden bihaber. Büyük cehalet, büyük eksiklik doğrusu.

Meral Akşener'in üç büyük sermayesinden çaldı Türkkan. Milliyetçilik sermayesinden büyük oranda çaldı, zira hadisenin bir tarafında HDP ittifakı sorgulaması sonucunda bir şehit yakınına hakaret var. Bunun izahı yok. Akşener'in içişleri bakanlığı forsundan çaldı. Bir içişleri bakanı şehitlerin tabii anası, kardeşi, abisi ablasıdır. Türkkan'ın ettiği küfür Akşener'e dokunuyor. Akşener'in üçüncü sermayesi ise "Meral Abla"mız olma iddiası. Unutulmasın, abla büyük bacıdır!

"Paralı trolleriniz" "provokatörleriniz" söyleminin büyük oranda boş ve yalan olduğu zaten malumdu. Türkkan da kolay olanı tercih etti ve ilk adımda bu saçma argümana sarıldı; hadisenin ayyuka çıkmasıyla itiraf etmek zorunda kaldı. "Trollerin yalanı" "provokarötleriniz" argümanının inandırıcılığına büyük darbe vurdu Türkkan.

Türkkan'ın kolaycılığa başvuruşunun yegane örneği yukarıda zikrettiğimiz değildi. Özür videosunun en görünen objesi olarak NUTUK kitabını seçmek bir nevi süveter basitliği olmuş.

İyi Parti'nin bırakın ülke yönetmeyi, bu krizi idare edecek bir siyasal aklı dahi olmadığı gerçeğiyle yüzleştik. Koray Aydın'ın bulabildiği yegane çözüm hadiseyi valilere fatura etmek oldu. Biz kendisini tecrübeli bir siyasetçi bilirdik. Siyasi aklı, zekayı ve tecrübeyi yeterince bir araya getiremediğine şahit olduk.

Yavuz Ağıralioğlu bu defa vitrini kurtaramadı; patavatsız şehzade ile lala kıssasındaki lalaya döndü. Mecburen sessiz.

Son olarak şeytanın avukatlığını yapayım: Hadisenin vuku bulma şekli ve görüntülenerek yayılması bir "cambaza bak" mıdır diye düşündüm. İyi Parti'nin dört bir yanı "İsraf", "Yandaş", "Ömer'in Adaleti" afişleri ile donattığı şu günlerde, Türkkan'ın batık kredi hadisesinin konuşulması olacak şey değildi. Tüm şimşekleri üzerine çeken bir harekette bulundu Türkkan. Şu anda kimse 36 milyon dolarlık krediyi konuşmuyor. Seçmeni asıl öfkelendirecek olan şey vurgundur, küfür değil. Neticede hepimiz zaman zaman zıvanadan çıkar, küfür ederiz; ancak hiçbirimizin 36 milyon dolar kredi batırmışlığı yok. O kredi nasıl alınır bilmeyiz, nasıl batırılabileceğine dair en ufak bir fikrimiz yok. Ayrıca kamu arazisini de yağmalamadık. Ne dersiniz olabilir mi?

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

Güvenlik güçleri teröristlere göz açtırmıyor!

Keykubadiye Sarayı'ndaki kazılarda ortaya çıktı! 1220'li yıllarda yapıldı

2021'in en etkili kadınları seçildi! İşte listede yer alan isimler