• $33,1952
  • €36,0226
  • 2551
  • 11156.2
1 Ağustos 2022 Pazartesi

Din-Diyanet Riyakarları

B.
Mürayi olduklarını ve asıl karın ağrılarını bir türlü söyleyemediklerini biliriz nicedir.

Bütün riyakarlıkları arasında en tahammül edilemez olanı ise "dinimizi elimizden aldınız" saçmalığıdır.

Çikletini alsak, cihanı kafamıza yıkacak kadar malının muhterisi tipler; bizleri, sırf kendimizi dindar insanlar olarak tanımladığımız için dinlerini ellerinden almakla itham ediyorlar.

Bir sevgili büyüğümden işitmiştim, şeytan son nefeste bir yudum su için adamın imanını alırmışmış diye bir kocakarı söylentisi var ya hani... dedi ki büyüğüm "pabucumun bağını bile alamaz!"

İman o kadar ucuz bir şey midir ki en küçük pahaya, olura olmaza feda edilsin?

Zaten dindar olmak, şer-i şerifi tatbik etmek dertleri olmayanların "keşke Şeriat-i Garra-i Muhammediyye diye bir şey olmasaydı" taleplerini bizim üzerimizden hayata geçirmelerini saygıyla karşılayacak değiliz.

İnanmıyorsanız kendi kendinize inanmayın. Bizi niye dahil ediyorsunuz sürece? Bizim günahımız, seyyiatimiz bize yeter.

Dinden yana ufak-tefek, saçma-sapan da olsa talepleri olan bu kimseler, yaşadıkları hayat ile dini idealler arasındaki uçurumu kapatmak için vicdan rahatlatıcılarına ihtiyaç hissederler.

Diledikleri garip din yorumlarını alabildikleri kimselere "aydın hocalar" dedikleri malumunuzdur. "Hocam keşke bütün din adamları sizin gibi olsa hepimiz inanırdık" vb...

Bu dinde diyanette gözü olmayanlara dini sevdirmek bahanesiyle, verilmedik kelam rüşveti bırakmayan küçük belamcıkların riyakar tutumu sayesinde zaten kafalarındaki din mefhumu kuşa döndü nicedir.

Kafalarının içi bizi alakadar etmez, bizi rahat bıraksınlar kafi!

Dine benzer din anlatan hocaları görünce ayranları kabarıyor. İmamlar devlet memuruymuş, anayasaya uygun dini anlatacaklarmış.

Düne kadar denetimsizlikten ve Diyanet harici dini anlatan kimselerin etki sahasını genişletmesinden şikayet ediyorlardı. Hakiki dinin anlatılması için illa Diyanet sınırlarının dışına çıkılması mı gerekir? Diyanet anlatsın ama Diyanet de devlet memuru gibi davransın; içkiden, faizden, kumardan, hayasızlıktan bahsetmesin. Avamir-i ilahiyeyi tebliğ etmesin. Nehy-i anil münker diye bir şey hiç olmasın... Anayasal sınırlar kılıfı altında Din-i İslam'ı kuşa çevirmek istiyorsunuz da itiraf edemiyorsunuz efendiler. Söyleyin şunu, ikrar ediverin. Deyin ki "biz dine uymayacağız; din bizim dejenere hallerimize uygun şekilde reforme edilsin!" E emredersiniz deriz biz, endişe etmeyin. Zaten kafanıza göre omurgasız hoca bulma konusunda hiç zorluk çekmediniz yıllardır. Yine bulursunuz.

Elifi merteği bilmeyen cahiller sürüsü, anayasal sınırlar kılıfı altında dine had çekmeye çalışıyor. Yahu biz zaten bu duvarı yıktık geçtik, bu kalıpların dışına taştık. Hala memlekette ne olduğunun, nelerin değiştiğinin farkına varmayacak mısınız? Bu kadar mı sarhoş bu kadar mı aymazsınız? Muhitinizde işkembeci de mi yok?

Düşünce ve ifade özgürlüğünün sınırlarını kendilerince vatan hainliğine kadar genişletenler, avamir-i ilahiyeyi tebliğ eden hocalardan hesap sorulsun diyor! Ulan yedirir miyiz size?

Hele at hırsızı kılıklıların "bizim vergimizle" deyişleri yok mu? Ne vergisi üçkâğıtçı mürtekip ne vergisi? Açtırtma o bahsi!

İğne onlara, çuvaldız buraya. İnternette rast geldiğim vaaz videolarının hiçbirisini seyredemiyorum! Kameraya konuşan teatral hocalara bakamıyorum. Kulağımda bana nasih olan mevizelerin yankısı duruyorsa bugün, çocukluğumun kamera girmemiş camilerinde vaaz eden muhlis hocaların, büyüklerin, efendilerin güzel sesleridir hala. Onların da hepsi değil elbette. Bir hakikat anlatacağım diye kırk gönül kıran hocaları o zaman da sevmezdim şimdi de sevmem.

Vesselam

<p>Uçaklarda en güvenli koltuk hangisi?</p><p>Her şey saniyeler içinde oldu.</p><p>Yolculardan bir b

Uçaklarda en güvenli koltuk hangisi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan KKTC'de! KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından resmi törenle karşılandı.

Kadir Ezildi nişanlandı! Arabada gelinin yanında oturmayınca sosyal medyada senaryolar yazıldı

Giresun'da sağanak nedeniyle bir ev yan yattı