• $28,9231
  • €31,3353
  • 1887.45
  • 8087.24
2 Ağustos 2023 Çarşamba

Baykar'ın hizmeti yandaş medyaya niye dert oldu?

B.

Gazeteci Cüneyt Polat'ın hazırladığı ve Ekim'de galası yapılacak olan Özdemir Bayraktar belgeselinde ilginç bir anektoda denk geleceksiniz. Dönemin Yenidoğan Belediye Başkanı Mahmut Vanlıoğlu'nun telefonu bir gün uzun uzun çalar. Arayan merhum Özdemir Bey'dir. Acil görüşme talep eder. O günlerde Özdemir Bey Türkiye'nin en önemli yan sanayi ürün üreticisidir. Başkan ile buluşurlar, Özdemir Bey inceden sitem eder kendisine. Haberlerde görmüştür, Yenidoğan'da çok sayıda ihtiyaç sahibi aile vardır. Özdemir Bey o gün kasada ne varsa aracının bagajına koymuş, İstanbul'un bu fakir varoşuna gelmiştir. Başkan beyden rica eder, ihtiyaç sahibi aileleri kapı kapı dolaşır. Bagajdaki para biter, başkandan şahsen borç alır Özdemir Bayraktar; zira listedeki ailelerin hepsine henüz ulaşılamamıştır. Aldığı borç ile o mahrumiyet hanelerinin de yüzü güldürülür. Özdemir Bey, ertesi gün borcunu öder... Cennet mekan olsun, saye-i Risalet Efendimiz serinliği olsun, dest-i Hayder'den kana kana Kevser içmek nasip olsun...

Bayraktar Ailesi'nin para ile ilişkisi hep böyle olagelmiş. Fıkaranın yüzünü güldürmeyecek paraya ne Özdemir Bey ne de evlatları tamah etmiş. Bu böyle değilmiş gibi, Selçuk Bayraktar'ı Erdoğan'ın damadı olması hasebiyle biteviye suçlayanlar, kendisine asla sahip olmadığı bir ayıp ile bühtan ediyor. Müfterilerin ellerinde şimdiye kadar dişe dokunur bir belge göremedik. Olsaydı zaten davulla zurnayla âleme ilan ederlerdi. Bütün dünya gözünü Bayraktar'a dikmiş, bir kabahatini bulsak diye uğraşırken aksi düşünülebilir mi?

Kusura bakmayın ama yaptıkları siyaseten de akılsızca. Selçuk Bayraktar'a ve Baykar'a saldırarak şimdiye kadar siyasi bir kazanç elde edebildiler mi? Aksine, Baykar'la gurur duyan insanımızın öfkesine muhatap oldular.

Gelelim son günlerdeki gündeme. Halktv'de Bora Erdin imzasıyla yayınlanan "Damadın Kiraladığı İHA'lara "Uçuş Garantisi" Verilmiş! Uçmasa da Günlük 1,2 Milyon TL Cepte" başlıklı haberde, Baykar'ın devletten haksız kazanç elde ettiği iddia edildi.

On gün öncesine kadar CHP'nin fonladığı bu yandaş kanalın doğru bilgi vermesini elbette beklemiyoruz. Fakat meselenin aslını konuşmak hepimizin vazifesi.

Türkiye 2005 yılında tanesi 20 milyon $'a İsrail'den on takım Heron sipariş ediyor. Fakat İsrail 2009 yılında teslim etmesi gereken araçları teslim etmiyor. Kiralama yoluna gidiliyor.

Heronlar saat ücreti 5000 $'a kiralanıyor. Hem de bin türlü nazla niyazla... İsrailli pilotlar mesai saati dışında ve hafta sonları çalışmıyor. Fakat saat ücreti işlemeye devam ediyor. Böyle saçma bir anlaşma.

2011 yılında ABD'den King Air Beechraft uçaklar kiralanıyor.

20 bin saat sadece hava aracı kiralama yapılıyor ve karşılığında da 70 milyon $ ödeme yapılıyor. Üstelik personel ve işletme masrafları bu bedele dahil değil.

2016 yılında Vestel'in Karayel İHA'sı işletme masrafları hariç saatlik 4.500 $'a kiralanıyor.

2023 yılında ise TAI'nin Aksungur İHA'sı hava aracı ve tüm işletme masrafları ile 2.400 $'a kiralanıyor.

2023 yılında ise Bayraktar TB2 SİHA işletme masrafları dahil saati 850 $'a kiralanıyor.

Erdoğan gibi soralım, 5 bin niree 850 nire?

Peki devlet Baykar'dan bu IHA'ları niye satın almıyor da kiralıyor? Cevap açık. Satın alınması halinde dahi işletme ve bakım ücreti ödenmesi gerekecekti. Bu ise neredeyse kiralama ücretine denk gelecekti. Anlayacağınız ticari olarak bakınca bu bir hibe hizmetten başka bir şey değil. Özdemir Bey'in evlatları Özdemir Bey gibi iş yapıyor.

Savunma otoritelerinin savaş doktrinlerini ve paradigmayı dönüştürdüğünü ifade ettikleri Bayraktar TB2'nin üreticisi Baykar'ı sadece bir SİHA üreticisi gözüyle değil, aynı zamanda dünya teknoloji devlerine karşı Türkiye'nin meydan okuması olarak değerlendirmek gerekir. İhracat rekorları kıran Bayraktar TB2 karşısında tercih noktasında ikinci, üçüncü sıraya düşen Lockheed Martin gibi firmalar var.

Baykar'a karşı kara propaganda yürüten, vatandaşın gözünden düşürmeye çalışanlar bilerek yahut bilmeyerek bunlara hizmet ediyor.

<p>Mardin kırsalında gerçekleştirilen Kahramanlar-32 Operasyonunda biri kırmızı kategoride olmak üze

Mardin'de 'Kahramanlar' operasyonu

Türkiye'nin tek su altı deniz parkı! Yıldızkoy'da mikroplastik tespit edildi

6 Aralık 2023 ŞOK aktüel ürünler kataloğu

Merapi Yanardağı kül püskürttü! Patlamalar nedeniyle 11 dağcı hayatını kaybetti