• $17,9666
  • €18,2698
  • 1020.32
  • 2987.28
6 Mart 2011 Pazar

Ne kadar sağlıklı besleniyorsunuz?

Gelişen teknoloji, çevremizdeki şişmanların sayısının artması, dışarıda yemek yeme alışkanlığı ve elbette çok yemek yemek... Hepsi hızla kilo almamıza sebep oluyor.

'Evin varsa bir sıfır koymalısın varlıklar hanene,
İşin varsa bir sıfır daha koymalısın,
İş seninse üç sıfır daha koymalısın,
İşin iyi gidiyorsa üç sıfır daha,
Araban varsa bir sıfır,
Yazlığın varsa bir sıfır daha,
Daha sıralanabilir sıfırlar hanesi...
Ancak, sağlığın varsa bir koyarsın başına,
o zaman bütün sıfırlar anlamlı bir değere ulaşır.
Yoksa sonuç sıfırdır, hiç uğraşmayasın boş yere...'
Vehbi Koç, yukarıda okuduğunuz cümlelerle hayatın anlamını ne kadar güzel özetlemiş... Okuduğumda çok etkilendim. Hayatın içinde sıfırlarla uğraşırken sahip olduğumuz 'bir'in hiç kıymetini bilmeyiz. Parmağımın ucunu ne kadar çok kullandığımı, aslında gün içinde bana ne kadar gerekli olduğunu geçen gün ütüyle yaktıktan sonra anladığım gibi... Baktığınızda ne kadar değersiz geliyor. 'Nedir ki?' diyorsunuz; 'bir parmak ucu'... Ama o an benim için dünya durdu...
Ya da başınızın ağrıdığı bir günü düşünün. Geçeceğini bilirsiniz ama o an hiçbir şey yapamaz hale gelirsiniz. Dünyanızda baş ağrısından başka bir şey olmaz. Bir geçse de kurtulsam diye yapmadığınız şey kalmaz... Bunlar en hafifleri, atlatılabilirleri. Ya bir de gelip bir daha gitmeyen hastalıklara yakalanırsak? Allah korusun, hepimize sağlık versin. Ama zaten hepimize vermiş! Biz onun verdiği sağlığımızı koruyor muyuz? Almamız   gereken bazı önlemleri alıyor muyuz acaba?
Dünya Sağlık Örgütü'nün istatistiklerine göre, dünyada ölüm nedenlerinin yüzde 12'si sigara içmeye, yüzde 40'ı ise yetersiz ve dengesiz beslenmeye bağlı. En çok ölüme neden olan 10 hastalığın da 5'inde de kötü beslenmenin rolü olduğu biliniyor. Ayrıca başka bir araştırmaya göre, tarihte ilk kez, tüm dünyada aşırı beslenen insanların sayısı, yetersiz beslenen insanlarınkine eşit.
Aşırı beslenen insanla, az beslenen insan sayısının aynı olması, ilginç bir tespit. Ben çocukken şişmanlık bu kadar artmamıştı tabii. Biz aç insanlara üzülürdük. Peki, şimdi kime daha fazla üzülmeliyiz?
'Beslenme' tamamen insanın kendi iradesinde ve biz bunu yapamıyoruz... Bir de dünyadaki en akıllı canlı olduğumuzu söylüyoruz! Peki, doğada, evcil hayvanlar dışında (onları da sahipleri bu hale getiriyor), kilo sorunuyla uğraşan başka bir canlı var mı? Bir araya gelen iki kaplan birbirine uyguladığı diyet programını anlatmıyordur herhalde...
Çoğunlukla kendimiz ettik, kendimiz bulduk...
Peki, nasıl yaptık ve nasıl çözmeliyiz?

ŞİŞMANLIĞA SEBEP   OLAN NEDENLER
-  Çok yiyoruz.
Eskiden yediğimizin çok daha fazlasını yiyoruz ve bu fazlalığın çoğunu da basit karbonhidrat dediğimiz yiyeceklerden geliyor. Çoğu insanın 1 porsiyonun ne kadar olması gerektiği konusunda hiçbir bilgisi yok. Porsiyonlar giderek büyüyor. Az fiyat farkları ile daha büyük kola, daha büyük patates kızartması satılıyor. Cüzdanımız için elverişli ama kesinlikle bel ölçümüzü genişletiyor Bir hamburgercide yediğimiz büyük seçim bir mönü günlük kalori ihtiyacımızın yaklaşık yüzde 70'ni karşılıyor.

-  Hiç hareket etmiyoruz!
Çok yemenin yanına, fiziksel güç kullanımını azaltan teknoloji (arabalar, çamaşır makinesi, asansörler), TV ve video oyunlarını da katın...

-  Dışarıda yemek yeme alışkanlığı arttı.
Dolayısıyla da et porsiyonları büyüyor, tabaklara garnitür olarak patates kızartması ekleniyor. 'Lezzet eşittir yağ artı krema' oldu. Fast-food promosyonları ve meşrubatlar da cabası. 

-  Çevre
Amerika'da 32 yıl devam eden ve 12 bin kişi takip edilerek yapılan bir araştırma sonucunda, arkadaşı obez olanın, obez olma ihtimalinin yüzde 57, kardeşi obez olanın obez olma ihtimalinin yüzde 40, eşlerden biri obezse diğerinin obez olma ihtimalinin yüzde 37 olduğu ortaya çıktı. Bu araştırmaya göre, söz konusu obezite olunca insanlar birbirinden çok daha fazla etkileniyor. Bunun nedeni aynı sosyal çevreyi paylaşmak, aynı kafelere, restoranlara gitmek, günün büyük çoğunluğunu beraber geçirmek.

-  Genetik
Ebeveynlerden birisi şişmansa, çocuklardaki şişmanlık oranı yüzde 40, her iki ebeveyn de zayıfsa, şişmanlık oranı sadece yüzde 9'dur.

-  Stres
İnsanın hayatındaki boşluğu yiyeceklerle doldurması hayli ciddi bir sorundur. Zira işin içine psikoloji de giriyor. Stres ve depresyon kilo almada veya zayıflamada söz sahibi olan iki önemli unsur!
Haftaya nasıl çözebileceğimizi görelim. Siz de bu nedenlerin hangilerinin kendinizde olup olmadığını bir gözden geçirin lütfen.

www.simgecitak.com

<p>Barış Akarsu Merhaba filmi Gişeci'nin bu haftaki konuğu.  Mert Dikmen ve Can Anar'ın senaristi ol

Barış Akarsu Merhaba filmi hakkında tüm bilinmesi gerekenler

Bakan Koca son hazırlıkları inceledi! Türkiye'nin en büyüğü olacak

36 yıl garajda sakladı! Yolun 2 metre altında duran otomobil görenleri şaşırtıyor

Tarihi yapılarıyla Mahkemeağcin köyü! Yerli ve yabancı turistler büyük ilgi gösteriyor