• $32,4097
  • €34,5819
  • 2447.28
  • 9795.95
6 Nisan 2020 Pazartesi

Kalbe dönüş için beklenen çağrı

O kadar alışmışız ki koşturmaya, telaş ile oradan oraya savrulmaya, anda kalma ile baş edemez olduk. Evde kaldığımız bu günlerde konu gündemi olan “can sıkıntısı”nı ele almak istedim. Can sıkıntısı sorun mudur? Evde kaldığımız bu günleri değerlendirirken nelere dikkat etmeliyiz? Süreçte bir psikolog ile nasıl görüşebiliriz? Her şeyin başlangıcı mı sonu mu olduğunu nasıl anlarız? Sahte koronavirüs nedir?

Ne güzel söylemiş Kemal Sayar yavaşla kitabında “Yavaşlayın! Bu hayattan sadece bir defa geçeceksiniz?” Hayatımızda neredeyse günlerin hangi gün olduğunu karıştırdığımız, hatta pazartesi semptomunun azaldığı, kaygı yaratan şeylerin değişmesinin kişiye bir yandan iyi gelerek diğer yandan da baş edemediği yeni kaygısı ile yüzleşmesini izliyoruz uzaktan… Yaklaşamıyor, ekrandan gördüğümüz ile yetinmek zorunda kalıyoruz. Zor olan zorunda kalmak mı yoksa yapamamak mı? irdelemeli insan. Arınmak, kendi iç sesini dinlemek hiç bu kadar uzun olmamıştı belki de… Zaman her şeye ilaçmış meğer yaşadıkça anlıyor anladıkça alışıyoruz. Bütün gün, koca bir gün, hem hesaplaşmaya ayıracak bolca vakit var, hem de gelecek planları inşa etmeye. Şimdi eşitlendi her şey. Var olanla olmayan, herkes empatiyi zorunda kalsa da yaptı. Birde şu can sıkıntısına çözümü buldu mu tamamdır.

SIKILAN CAN İYİDİR!

Sıkıl ki üretebil. Sıkıl ki keşfet. Sıkıl, ne yapmak istediğine karar ver! Bu sıkıntı ile nasıl baş edeceğini ancak onunla baş başa kalınca anlarsın. Sana öğrettikleri neymiş bakmak istersin. Derin düşünür sonra ondan da sıkılırsın… Bu güne kadar hiç bu kadar sıkılmıyordun çünkü oyalanıyordun. Oyalandığın her şey yararınaymış gibi. Kendinle kalmak olgunlaşma sürecinin en önemli parçasıyken sen yalnız kalmamak adına istemediğin görüşmelerini yapıyordun. Hayır diyemediklerinden uzaklaştıkça nefes almaya başladın. Öğrenmen gerekenler bitmiş gibi yaşayarak, yeni bir şeyi öğrenmek zorunda kaldın; “Can sıkıntısı ile nasıl baş edebilirim?” Zamanın var artık hayatına katmak istediklerini katmak için, denemeye gücünde var herkes gibi eşitlik ile. Dene bakalım şimdi neler sana keyif veriyordu bilmiyordun belki de. Resim, müzik, meditasyon, yazmak, okumak, film izlemek, oyun oynamak, temizlik ve bakım yapmak, araştırmak, kendini geliştirmek, yemek yapmak, hatta kendi kuaförün olmak… Doğan güneşin, ikinci şansınmış gibi yaşamana az kaldı. Neleri değişmek isterdin hayatında bir kez daha dünyaya gelme imkânın olsa? Neleri eksik yapmıştın değerlendirmek için ikinci bir şansın olsa? Farkındalığın için sıkıldığın zamanlarda süreci fırsata çevirmek istiyorsan hayatında bu soruları kendine sor. Keşfedilmemiş yanlarını keşfetmenin tadını çıkar. Bir tane hayatımız var keşfetmeden mi ölelim?

EVDE KALDIĞIMIZ BU GÜNLERİ DEĞERLENDİRİRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Kişisel gelişime odaklanmaya, kendi ihtiyaçlarınızı belirlemeye, günlük çalışma hayatında olduğu gibi düzenli bir programa, hayatınızda ki fazlalıklardan kurtulmaya (kıyafet, gereksiz ve yoran arkadaşlıklar, fazla kilolar gibi…). Duygusal zekâya katkı yapılacak en güzel zamanlar. Uzaktan eğitim ve yabancı dili geliştirme fırsatı. Peki, bunları yapmaya enerjin var mı? Asıl sorun da bu olsa gerek. Hiçbir şey yapmamaya alışan kişi nasıl eskiye dönecek? Eylemi gerçekleştirdikten sonra değerlendirin derim. Başta yapmak istemediğiniz ama yaptıktan sonra gayet keyif aldığınız birçok şeyi keşfedeceksiniz… Motivasyonunuzu düşüren haberleri, olumsuz içerikli videoları hayatınızdan uzaklaştırarak başlayın.

SÜREÇTE BİR PSİKOLOG İLE NASIL GÖRÜŞEBİLİRİZ?

Sokaktaki hayatın durduğu, evdeki hayatın canlandığı bu günlerde online terapi veren bir çok psikolog ve psikiyatriye ulaşabilirsiniz. Süreç aynı ilerlemekte, hatta daha zahmetsiz… Tek bir tuş ile hayatına destek olacak kişiye ulaşman mümkün. Umutlarının tükendiğini, çaresizliğinin seni rehin aldığını, sanki hiç bitmeyecekmiş gibi yaşadığın günlerinde bir uzmandan destek almak sana çok iyi gelecektir.

HER ŞEYİN BAŞLANGICI MI SONU MU OLDUĞUNU NASIL ANLARIZ?

Hataları ile yüzleşen, olgunlaşan, acılarını fark eden, isyan etmeyenin kazanacağı bir başlangıç olurken, sürekli şikâyet eden, emek sarf etmeden bir şeyler bekleyen, yaşadığı olumsuzluklar için sürekli başkalarını suçlayan kişinin de sonu olabilir bu günler… Değişim sen istediğin müddetçe mümkün. Bir başkasını değiştiremezsin ama kendini değiştirebilirsin. Az zamanla çok iş yapmalı verimli olmak isteyen. Geride iyilik bırakabiliyorsan yaptıklarınla, sen sonda değil baştasın!

SAHTE KORONAVİRÜS NEDİR?

Kendini hasta gibi hissetme, boğazın ağrıdığını ya da ateşin çıktığını zannetme durumu. Artan kaygı ile kişide somatik belirtilerin arttığı ve olumsuz ruh hali ile hasta olduğuna inandığı bir durumdur. Gerçekten hastamı yoksa değil mi sorusunun cevabı; kaygılardan uzaklaşıp belirtilerin halen devam etmediğini gözlemlediğinde mümkündür. Dikkatinizi farklı şeylere odaklayarak, meditasyon ya da nefes egzersizleri yaparak bu süreçle baş edebilirsiniz. 

<p>Popstar Bayhan yarışmaya katıldığı dönemde büyük ses getirmiş, daha sonra da şarkıcılığı hiç bıra

Bayhan'dan Frank Sinatra yorumu

Piknikçiler Dicle Nehri kıyısını çöplüğe çevirdi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Nisan 2024)

Filistinliler Gazze'nin kuzeyine dönüyor!