• $9,5913
  • €11,1186
  • 555.657
  • 1521.72
12 Kasım 2019 Salı

Yaşım 35'e geldi ve halen bekarım, yumurtalarımı dondurmalı mıyım?

Yaşın ilerlemesi kadında doğal olarak hem gebelik şansını azaltmakta, hem de doğacak bebeklerde genetik anormallik ve düşük yapma riskini arttırmaktadır. Diğer taraftan iş sahibi olan, geleceğe ilişkin kariyer planları olan kadınlar genellikle anne olmayı daha geç tarihlere ertelemektedir. Dolayısıyla özellikle son yıllarda, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yumurta dondurma ve doğurganlığı erteleme işlemine talep gittikçe artmaktadır.

Aslında Tüp bebek tedavilerinde transfer sonrası fazla embriyolar uzun yıllardır dondurulup saklanmaktadır. Üreme hücrelerinin dondurulması ise ancak kanser tedavisi görecek olmak gibi özel koşullara bağlı idi. Ancak 2014 Eylül ayında yönetmelikte yapılan değişiklikle yumurta dondurmadaki kuralların değiştirilmesi ve kısıtlamaların büyük ölçüde kaldırılması ile ülkemizdeki tüp bebek uygulamalarında yeni bir dönem açılmış oldu.

Yumurta dondurma işlemi için kimler başvurabilir?

Yardımcı Üreme Teknikleri Yönetmeliği’nde yapılan düzenleme ile ülkemizde de bu konu artık yasal hale gelmiştir. Yönetmeliğe göre evli olmayan ve yumurtalık rezervinin azaldığı yapılan testlerle anlaşılan kadınlar sosyal amaçlı olarak, uzmanlardan oluşan bir kurulun verdiği kararla yumurta dondurma için tüp bebek merkezlerine başvurabilirler.

İşlem nasıl oluyor?

İşlemin mutlaka deneyimli tüp bebek merkezlerinde yapılması gerekiyor. Yardımcı üreme teknikleri konusunda sertifikalı kadın doğum uzmanı, hastanın yumurtasını belli bir takibin ardından yaklaşık 9-10 gün sonra toplar. Kişi bekar olduğu için elbette toplanan yumurtalara dölleme ve rahime transfer işlemi yapılmaz. Bunların yerine yumurtalar, kişiye özel olarak hazırlanmış taşıyıcılarda -196 santigrat derecedeki sıvı azot içeren tanklarda dondurularak saklanır. Dondurma işlemi, tüp bebek merkezinin embriyoloji laboratuvarında sorumlu embriyologlar tarafından yapılır. Yasaya göre dondurulmuş yumurtalar da 5 yıl boyunca saklanabilir. Bundan sonraki süreçte de yine verilecek dilekçeler ile Sağlık Bakanlığına bilgi verilerek bu süre uzatılabilir.

Dondurma ve çözme işlemleri sırasında kullanılan yöntemler, teknik cihazlar ve uygulamayı yapan embriyolog ve biyologların deneyimi başarıyı etkileyen en önemli faktörlerdir. Bundan dolayı birçok tüp bebek merkezi embriyo dondurma ve çözme hizmeti vermesine rağmen tedavideki başarı oranları arasında farklılık olabilmektedir.

Dondurma işleminde Yumurtalarım zarar görür mü?

Yumurtalar vitrifikasyon / camlaştırma denilen ve oldukça pratik olmasına karşın tecrübe ve dikkat isteyen hızlı dondurma yöntemiyle başarılı bir şekilde dondurulmaktadır. Vitrifikasyon ile çok kısa süre içerisinde yumurtalar – 196 santigrad dereceye getirilir ve dondurulan yumurtalar çözüldüğünde yumurta başına % 90 dan fazla canlılık oranları vardır. Evlilik geçekleştiğinde ve çocuk sahibi olmak istendiğinde ise çözülme sonrası canlı olarak gözlenen yumurtalara eşlerden elde edilen sperm hücreleriyle mikroenjeksiyon işlemi gerçekleştirilir ve oluşan embriyolar laboratuvarda özel kültür sistemlerinde belirli süre büyütüldükten sonra anne adayına rahim içerisine transfer edilir.

Bu yöntemle doğan bebeklerin sağlık açısından normal yollara doğan bebeklerden farklı olmadığı tespit edilmiştir.

Gebe kalmamı garantilemek için kaç tane yumurta dondurmalıyım?

Öncelikle bilinmesi gerekir ki bu konuda ne bir garanti verilebilir ne de üzerinde tam olarak anlaşılan bir rakam vardır. Ancak tüp bebek tedavilerinden gayet iyi bildiğimiz üzere elimizde ne kadar çok yumurta varsa elbette gebelik şansı da o kadar fazladır. Bu sayının eğer mümkünse 10 ve üzerinde olması önerilmektedir. Normal koşullarda 35 yaş civarındaki bir kadından standart bir tedaviyle ortalama olarak 8-9 yumurta alınabileceği düşünülürse kadın yaşı ilerledikçe yeterli sayıda yumurta toplanabilmesi için tedavilerin tekrar edilmesi de gerekebilir. Elbette bayanın yaşı ne kadar genç ise sonuçlar da o kadar iyi olacaktır. Bu işlemin mümkünse 40 yaşından çok daha önce yapılması önem taşımaktadır.

Yumurta dondurma işlemi pahalı mı?

Yumurta dondurmada kullanılan ilaçlar ve laboratuvar teknolojisi klasik tüp bebek tedavisinden pek de farklı olmadığından kabaca fiyatlar da bir tüp bebek tedavisiyle benzerdir denilebilir.

Son söz olarak; eğer bekarsanız ve yaşınızda 35 ‘i aştı ise ve ufukta bir evlilik halen görünmüyor ise yumurtalık rezervinizin değerlendirilmesi ve yumurta dondurma konusunu konuşmak üzere bir Tüp Bebek Merkezine başvurmalısınız.

<p>Korku filminden bir sahne gibi. Binlerce karga gökyüzünü kapladı. Ortaya bu görüntüler çıktı.</p>

Binlerce karga gökyüzünde

Tarım arazilerine zarar veren kahverengi kokarca ile ''samuray arıları'' savaşacak

Uyuşturucunun ''kimyasal parmak izi'' suçun kaynağına ulaştırıyor

Dev kayayı balta ile parçaladı! Ortaya bakın ne çıktı?