• $32,5908
  • €34,8673
  • 2501.6
  • 9687.09
5 Nisan 2020 Pazar

İşverenin 3 aylık SGK prim ödemeleri kasıma ertelendi

Mücbir sebep kapsamındaki sektörlerle, 65 yaş ve üzeri veya kronik hastalığı olan işverenlerin SGK primleri ertelendi. İşverenler işçileri ve kendileri için mart-nisan-mayıs primlerini kasım ve aralıkta ödeyecek.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında bazı işyerleri kapatıldı, bazılarında ise çalışma süreleri önemli ölçüde azaltıldı. Bu kapsamda işverenlerin işçileri için SGK’ya ödedikleri primlerin ödenmesinde güçlük yaşanması riski doğdu. SGK bu çerçevede işverenleri rahatlatacak düzenlemeye ilişkin duyuruyu yaptı. İşverenlerin mart-nisan-mayıs ayı primleri ertelendi.

İŞTE LİSTEDEKİ SEKTÖRLER

SGK prim ertelemesi iki tip işveren için geçerli. Mücbir sebep kapsamındaki sektörlerdeki işverenlerin işyerlerinde prim ertelemesi var. Ayrıca sokağa çıkma yasağı kapsamındaki 65 yaş ve üzerindeki işverenlerin işyerleriyle kronik rahatsızlığı olan işverenlerin işyerleri ve bu kişilerden primlerini kendileri ödeyenler için prim ertelemesi söz konusu. Prim borçlarında erteleme yapılan sektörler şöyle: AVM’ler dahil perakende, sağlık hizmetleri, mobilya imalatı, demir çelik ve metal sanayii, madencilik ve taş ocakçılığı, bina inşaat, otomotiv imalatı, araç kiralama, lojistik ve ulaşım, sinema-tiyatro, yayımcılık faaliyetleri, konaklama faaliyetleri, yiyecek-içecek hizmetleri, tekstil-konfeksiyon imalatı, etkinlik ve organizasyon hizmetleri.

NASIL KONTROL EDİLEBİLİR?

İşverenler işyerlerinin bu sektörlerde faaliyette olup olmadığını vergi levhasındaki ‘ana faaliyet kodu ve adı’ bölümünden kontrol edebilir. Bu bölümde yazan faaliyet alanı yukarıdaki listedekilerle örtüşüyorsa bu işverenler prim ertelemesinden faydalanabilecek. Ayrıca https://uyg.sgk.gov.tr/IsverenSistemi adresinden de kapsamdaki işyerlerinin listesi yayımlanacak. İşverenler bu adresten de kontrol sağlayabilir. 

TEŞVİKLER DE DEVAM EDECEK 

Kapsamdaki işverenlerin ödeyecekleri primler kasım ve aralık aylarına ertelendi. Buna göre kapsamdaki işverenlerin; mart ayı prim borçları 2 Kasım’a, nisan borçları 30 Kasım’a, mayıs borçları ise 31 Aralık’a ertelendi. Erteleme kapsamındaki işyerlerinde yalnızca primlerin ödemesi ertelendi. Bildirge verilmeye devam edilecek. Dolayısıyla erteleme kapsamındaki işyerleri bu dönemdeki bildirgelerinde de teşviklerden yararlanabilecek. Ayrıca bu döneme ilişkin olarak da asgari ücret desteği hesaplanacak. Ayrıca evde gündelikçi çalıştıranlar ya da apartman yöneticilerinin çalıştırdığı kapıcılara ilişkin de prim ertelemesi söz konusu. 

65 yaş hesabı 22 Mart’a göre

65 yaş hesabı 22 Mart tarihine göre yapılacak. Dolayısıyla 21 Mart 1955 ve öncesinde doğan kişiler bu kapsamda olacak. Ayrıca sokağa çıkma yasağı devam ettiği sürece 65 yaşını dolduranlarda kapsamda olacaklar. 65 yaş üstü kişiler için sokağa çıkma yasağı devam ettiği müddetçe SGK bu kapsamı genişletecek. Örneğin sokağa çıkma yasağı 1 Mayıs’a kadar sürerse 31 Nisan 1955 doğumlu kişiler için de prim ertelemesi geçerli olacak.

Kronik hastalık için ‘tanı’ şart 

Kronik hastalığı sebebiyle prim erteleme kapsamındaki kişiler SGK tarafından Sağlık Uygulama Tebliği’nin Ek 1-a listesinde tanısı olup olmamaya göre kontrol edilerek belirlenecek. Kronik hastalığı olan kişilerin kontrolü 22 Mart’tan sokağa çıkma yasağının bittiği tarihe kadar yapılacak. Bu kapsamda prim ertelemesinde olan kişiler e-devlet üzerinden ‘güvence’ uygulamasından kontrollerini gerçekleştirebilir. 

<p>Dünya Doğa Koruma Birliği tarafından nesli tükenme tehlikesi altında olan türlerin kırmızı listes

Dağ keçileri Palu Kalesi'nde görüldü

Ejder meyvesinin faydaları nelerdir? Nasıl tüketilmeli?

Filistinliler kıtlıkla sınanıyor!

Edirneli semazenler Üç Şerefeli Cami'de sema gösterisi yaptı