• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
8 Aralık 2021 Çarşamba

Muhalefet cephesinde adaylık savaşı

Muhalefetin erken seçim ısrarına karşın henüz ortada bir cumhurbaşkanı adayı yok. Bunun sebebi sorulduğunda verdikleri "daha erken" yanıtı pek inandırıcı değil. 2023'te yapılacak seçimi bugüne almak "erken" olmuyor da bu seçime katılacak cumhurbaşkanı adayının ismini belirlemek mi "erken" oluyor? Nitekim Cumhur İttifakı'nın adayı uzun süredir biliniyor; Recep Tayyip Erdoğan! Niye "Millet ittifakı"nın adayı belli değil?

Ayrıca, muhalefetin "erken açıklarsak adayımız çabuk yıpranır" yönünde geliştirdiği argüman da çok zayıf. Herkesin bildiği ama sır olan gerçek şu ki; muhalefet cephesinde kimin aday olacağıyla ilgili kıran kırana bir savaş yaşanıyor. Muhalefet adaylık konusunda ikiye bölünmüş durumda; bir tarafta İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu var, diğer tarafta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül.

Dışarıya bir "çatışma" görüntüsü vermemek için büyük çaba harcasalar da iki taraf arasındaki görüş ayrılıkları dışarı taşmış durumda.

Meral Akşener'in adayı Ekrem İmamoğlu. Gizli saklı değil; üstelik Kılıçdaroğlu'nu çağırdıkları bir programda bunu yüzüne karşı da ilan ettiler.

İmamoğlu'nda ısrar eden Meral Akşener cephesi, Kemal Kılıçdaroğlu'nun hiçbir şekilde seçimi kazanamayacağını düşünüyor. Daha doğrusu, bu propagandayı yayarak Ekrem İmamoğlu'nu aday olarak ortaya çıkarmaya çalışıyor.

Abdullah Gül moderatörlüğünde ise Kemal Kılıçdaroğlu Akşener'e misilleme olarak İBB Başkanı İmamoğlu'nun aday olmayacağını katıldığı her programda tekrarlıyor. Kılıçdaroğlu, ayrıca Mansur Yavaş'ı yedekte tutarak Meral Akşener'e karşı inisiyatif alanını geniş tutuyor.

İki taraf arasındaki bu çatışmanın kolay kolay bir uzlaşmayla neticelenmesi mümkün görünmüyor. Kendi aralarında daha çok kavga gürültü yaşanacak. Bir uzlaşmaya varmaları için "uluslararası karar vericilerin" devreye girmesi gerekiyor. Neticede çıkaracakları "ortak aday" etrafında başarılı olmaları da çok zor. Çünkü son tahlilde kararı verecek olan milletin kendisi. Seçmenin, arkasında uluslararası istihbarat servisleri, FETÖ ve PKK'nın olduğu bu toplama partilere Türkiye'yi teslim etmesi mümkün değil. Ekonomik sorunlardan dolayı muhalefet bugün için her ne kadar ümitlenmiş olsa da 2023'te tablo çok farklı olacak. Geriye dönüş yok; "güçlü Türkiye" vizyonu kazanacak!

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak