• $ 7,3256
  • € 8,6844
  • 454.667
  • 1114.18
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Erbil suikastının hedefi...

Erbil’de Türk başkonsolosluk çalışanlarına yönelik suikastın baş faili, MİT’in de yardımıyla çok geçmeden yakalandı. Saldırganın terör örgütü PKK ve HDP bağlantılı çıkması, suikastın “faili meçhul” kalmasını da engelledi. Güvenlik birimleri, şimdi bu saldırının şifrelerini çözmeye çalışıyor.

PKK’nın, Erbil’deki Türk misyonunu hedef almasının iki önemli sebebi var. Birincisi Pençe-2 operasyonu. TSK, bölgede yürüttüğü kapsamlı askeri harekatla Kandil’i köşeye sıkıştırdığı gibi alan daraltarak, örgütü hareket edemez hale getirdi. Gidişat, Kandil için alarm veriyor.

İkinci sebep, Kürt Yönetimi’nin Pençe-2 operasyonuna yol vererek Türkiye’yle yaptığı işbirliği.

Suriye’nin kuzeyi PKK için çok önemli ama örgüt için Irak’ın kuzeyi çok daha önemli ve öncelikli. Çünkü Kuzey Irak, PKK için hem Türkiye hem de Suriye’ye “geri cephe” işlevi gören, “karargah” konumunda olan bir saha. TSK’nın Pençe-1 ve Pençe-2 operasyonuyla Kuzey Irak’ta alan kontrolünü arttırması, PKK’yı Kandil’e hapsetmesi terör örgütünü çıkış aramaya itiyor. Çemberin daraldığını hissettikçe de tepki veriyorlar.

Erbil suikastı bu tepkinin ürünü ve TSK’nın Kandil’e yürüyüşünü durdurmayı hedefliyor.

***

Türk diplomatlarının hedef alınması, Ankara’yla ilişkileri iyileştirme yolunda ilerleten Barzani’ye de bir mesaj. Erbil, Barzani yönetiminin bugüne kadar terörün bulaşmadığı, “güvenli şehir” olarak övündüğü bir karargah şehir.

Kürt Yönetimi’nin başkenti aynı zamanda. PKK, Ankara’yla işbirliğini sürdürmesi halinde terörü, Barzani’nin karargahına kadar yayacağını anlatmaya çalışıyor.

Bu suikastın bir hedefi Ankara ise diğer hedefi de Barzani’dir.

***

“Bağımsızlık referandumu”yla gerilen ilişkiler bir süredir yumuşama yoluna girmiş durumda. Barzani’nin “randevu” için uzun süre bekledikten sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul edilmesi de bunun göstergesi.

Kürt Yönetimi’nin, TSK’nın Kuzey Irak’taki operasyonuna yol vermesi, destek olması bu “yumuşama”nın temelini oluşturuyor. Erbil suikastı faili meçhul kalsa, iyileşme yolundaki ilişkiler de zarar görecekti muhakkak. PKK, Barzani ile Ankara’yı karşı karşıya getirerek Pençe-2 operasyonunu kendince sekteye uğratmaya çalışıyor.

Fakat Erbil suikastı, Barzani’yi daha fazla Ankara’ya yaklaştıracağı gibi Kandil üzerindeki baskıyı da artıracaktır.

Bakan Dönmez: Oruç Reis denizlerimizin röntgenini çekiyor

Bakan Dönmez: Oruç Reis denizlerimizin röntgenini çekiyor

Konya'nın tarihi mekanları Avrupa'da görücüye çık&#

Konya'nın tarihi mekanları Avrupa'da görücüye çıkıyor

Kendini sevmenin ve değiştirmenin 5 kuralı

Kendini sevmenin ve değiştirmenin 5 kuralı

Yıldırım-5 Amanoslar Operasyonu başladı

Yıldırım-5 Amanoslar Operasyonu başladı