• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
15 Mart 2014 Cumartesi

Dünya kadınları bir araya gelince

Tüm dünya kadınları bir arada. 193 ülkeden 6 bin temsilci Birleşmiş Milletler’de kadın sorunlarını ele almak üzere New York’ta. 135’i BM bünyesinde organize edilen, sivil toplum kuruluşlarınınki ile sayısı 435’i bulan etkinliklerde kadınlar bir salondan diğerine koşuyorlar. Toplantı aralarında ortak mekanlar renkli görüntülere sahne oluyor. Afrikalı siyah bir el, beyaz bir ele kartvizitini uzatırken bir yerde ülkesinin de elini uzatmış oluyor. Bakanıyla, milletvekiliyle, sivil toplumuyla, işkadınıyla hemen herkes temsili bir misyonla burada. Ülkelerinin sorunlarını bu ortak alana taşıyor, farklı tecrübelerden yararlanmaya çalışıyorlar.
Her ne kadar artık lokal olanla global olan birbirine karışmış, iç içe geçmiş olsa da, bazı sorunlar lokal, bazıları global olarak tescillenebilir. Kimi ülkeler kadının ulaşılabilir su kaynaklarına sahip olması yolundaki mücadelesini buraya taşırken, bir başkası kadın sünneti gibi bölgesel sorunlarla nasıl mücadele ettiğini anlatıyor. Kenya’da kadınlar yalnızca su taşırken, günlük kalorilerinin %85’ini harcarken, suya bir musluk mesafedeki kadınların sorunları haliyle başkalaşıyor. Kimi konular ise global etikete sahip. Bin yıllık kalkınma hedefleri içinde yer alan ‘kadınların güçlendirilmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması’ başlığı altında kız çocuklarının eğitimi, kadınların ekonomik olarak güçlenmesi, karar mekanizmalarında daha çok yer alması, barış ve güvenlik gibi konularda daha çok katkı sağlaması ve kadının teknoloji kullanımı gibi konular farklı oturumlarda müzakere ediliyor. Kadın ve kızlara yatırımın tüm toplumu kazançlı kılacağı tezi ise yaygın bir motto.
Öne çıkan bir başka konu ise, kadın sorununun aynı zamanda erkek sorunu olduğuyla ilgili. Bu yılki oturumların açılışında konuşma yapan BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, erkeklerin kadın sorunlarıyla mücadeledeki rolüne atıf yaparak BM bünyesinde başlatılan ‘HeForShe’ kampanyasından söz etti ve ‘toplumsal cinsiyet eşitsizliği tüm formlarıyla sona erene kadar herkes için onurlu bir dünya elde edemeyiz’ şeklinde konuştu.
Türkiye’yi Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Aşkın Asan ve bazı milletvekilleri temsil ediyor. Aşkın Hanım, ismiyle müsemma, yaptığı işe duyduğu aşkın sevgi ve ilgisiyle toplantıdan toplantıya koşuyor. Pek çok ülkenin Türkiye’nin arabulucu rolüne, desteğine ihtiyaç duyduğunu ifade eden Asan, meselelere pratik bakışı ve sempatik tavırlarıyla Türkiye’nin kadın sorunlarına dair etkin politikalarını buraya taşıyan bir temsil gerçekleştiriyor. Kendisiyle bir hafta süren toplantıların genel değerlendirmesini içeren bir röportaj da gerçekleştirdik, hafta başında sizlerle paylaşacağız.
Toplantılar arasında bir ara İran, Yeni Zelanda ve İsviçre’den kadınlarla bir araya geldik ve birtakım konular üzerine konuştuk. Ayaküstü sohbet halkası bir anda genişledi. Çin, İngiltere, Nijerya, Danimarka, Güney Afrika aramıza katıldı. Her birimiz dünya haritası üzerine yerleştirilsek aramızda binlerce milden, kültürel farklılıktan söz edilebilirdi. Fakat herkes birbirini anlama çabası içinde mesafeleri sıfırladı.
Ne çare ki, kendi ülkemizden kadınlarla bir araya geldiğimizde aynı pozitif iklimi yakalayamadık, Türkiye’nin kutuplaşmış atmosferi yer yer buraya da yansıdı.
Görünen o ki, ‘yabancı’larla daha iyi anlaşıyoruz! Umalım ki, BM’nin renkliliği ülkemiz kadınları için de çeşitliliğe tahammül vesilesi olsun!

<p> </p>

'Galatasaray küme düşebilir'

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ocak 2022)

Almadan önce etiketteki detaya dikkat! Peynir sahtecilik nasıl yapılıyor

Bear Grylls herkesi böyle kandırdı! Kamera arkası görüntüleri ortaya çıktı