• $8,5334
  • €10,0979
  • 493.805
  • 1431.78
30 Ocak 2015 Cuma

Müstahsil kazanacak, tüketici uzak duracak

Ege’nin başladığı yer Küçükkuyu’da, ‘Zeytin Kurtuluş Şenliği’ndeyiz. Kurtuluş denilince akla bir şehrin düşman işgalinden kurtuluşu da gelebilir ama burada söz edilen ne zeytine düşmanlık, ne yaka silkilmesi.

Zeytin hasadının son günü zeytin toplayanlar kâhyayı ağaca bağlar, toprak ağasından para ister. Ağa da zaten cebinde hazır tuttuğu parayı dağıtır ki, kâhya kurtulsun. Ardından ateş yakılır, hep beraber yemek yenilir, vedalaşılır.
Adatepe Zeytinyağı’nın ortaklarından Mahmut Boynudelik anlattı bu geleneği. Diğer ortağı Mustafa Çakılcıoğlu ekledi: “Maalesef artık çok az zeytinlikte sürdürülüyor bu gelenek.”
Küçükkuyu Belediyesi Başkanı Cengiz Balkan’ın düzenlediği şenlikte bol bol zeytini, zeytinyağını konuştuk.
Bir önceki yıl, zeytinde yok yılıydı, müstahsil kan ağladı. Yine Kuzey Ege’de bir söz vardır: “Ağaçtaki zeytine düğün yapılmaz.” Bu sene zeytinde bereket bekleniyordu.
Zeytin bol ama randımanlı değil. Zamanında yağmayan yağmur, fırtına ve don nedeniyle vaktinden önce yere döküldü. Bu da yemeklik zeytinyağının az olması demek.
Geçen yıl sızma zeytinyağının kilogram fiyatı 7.5 liraydı. Bu sene 10.5-11 lira. Ancak müstahsilin 10.5-11 liraya sattığı sızma, toplam zeytinyağının en fazla yüzde 30-35’i.
Bunun anlamı müstahsil son iki yıldır ilk defa para kazanacak.
Bir anlamı daha var, toptan fiyatı 10.5-11 lira olan sızma zeytinyağı kentlerde market raflarında 18-20 liradan yer bulacak. O yüzden deniyor ki, “Tüketici bu yıl zeytinyağına uzak duracak.”

Japon geldi, 5 yıl denetim yaptı

Adatepe Zeytinyağı, Küçükkuyu bölgesinin medarı iftiharı. Japonya’da marketlerde Adatepe markasıyla satılıyor. Zeytinyağı ile birlikte Adatepe sabunları da rağbet görüyor, Japonya’da. Küçükkuyu’ya 360 metre yükseklikten bakan Kaz Dağları’ndaki Adatepe’nin SİT alanı olması, taş evlerin ikinci derecede tarihi eser konumunda bulunması, Adatepe Zeytinyağı’nın ortakları Mahmut Boynudelik, Mustafa Çakılcıoğlu, Erhan Şengel, Haluk Yurtkuran’ın altıncılara-madencilere karşı mücadelesi de bugüne kadar Japon televizyon kanallarında haber oldu. Japonya’da deniliyormuş ki, “Bu sabunu alırsanız, doğaya, sürdürülebilirliğe destek olursunuz.”
Erhan Şengel anlattı: “Japon Naiad Grubu’nun sahibi 5 yıl boyunca her yıl gelip zeytinyağı, sabun satın almış. Her yıl aynı kalitede mi diye kontrol için. 5 yıl sonra gelip bizden zeytinyağı, sabun almak istediklerini söylediler.”
Mahmut Boynudelik ekliyor: “7-8 sene önce İstanbul’daki hemen hemen tüm marketlerde ürünlerimiz satılıyordu. Baktık ki iş büyüyor ve karar verdik. Ya üretimi devasa boyuta çıkaracaktık, ya da butik üretime devam edecektik. Biz özgürleşmeyi seçtik.”

<p>Kadına ve çocuğa yönelik şiddetin arttığı dünyamızda hukuk alanında bilmediğimiz ya da eksik bild

Aile içinde şiddetine maruz kalanlar ne yapmalı?

Iğdır'da yıkılan cezaevinin yerine yapılan sosyal yaşam alanı ilgi görüyor

Milli Güvenlik Kurulu Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı

Uludağ'da yangın ihtimaline karşı helikopterli denetimler artırıldı