• $12,885
  • €14,5378
  • 739.056
  • 1808.79
2 Nisan 2014 Çarşamba

İşe giderken ayaklarınız geri geri mi gidiyor?

DeFacto Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Perakende Grup Başkanı İhsan Ateş'in anlattığı 'Mutluluk Müdürlüğü' ile ilgili sizlerden ne kadar çok mail geldi. 'Mutluluk müdürü neler yapıyormuş şunu bir anlatın da, bizim patrona da söyleyelim' diyenler elbette başı çekiyordu. Arada 'Hayrola erken 1 Nisan şakası mı?' diye soranlar da vardı. Farkında mısınız dün sosyal medyada, yazılı basında doğru düzgün1 Nisan şakası yapan yoktu. Önceki gün, dün bulunduğum tüm ortamlarda seçim tahlili yapılmaya, hükümetin ve tabii ki Başbakan Erdoğan'ın bundan sonra takınacağı tutuma yönelik tahminler yürütülmeye devam ediliyordu. Yüksek tansiyon elbette düşecek, başka türlü yaşamak mümkün olmaz ki. Gelin biz işyerlerimizde mutluluğa nasıl erişebileceğimizi konuşalım.
DeFacto mutluluğun kitabını da yazmış:
Kitapta ilk 'bir zincirin gücü, en zayıf halkası kadardır' vurgusu dikkatimi çekti.
Gezi Parkı süreciyle kamuoyunda tartışılmaya başlanılan 'Y Kuşağı ne ister'i, aslında iş süreçlerine vakıf olanlar uzun zamandır gündemlerinde tutuyor.
Kitapta da deniliyor ki, "Y kuşağının en belirgin özelliği yer aldıkları her süreçte ve yaptıkları her işte kendilerine ne değer katacağına odaklanıyor olmalarıdır."
DeFacto'nun da içinde bulunduğu perakende sektöründe, çalışanların yüzde 90'ı Y kuşağından.
'Pozitif psikoloji insanların neden mutsuz olduğunu anlamaya yarayan ve mutluluğa götüren bir anahtardır' deniliyor.
Pozitif psikolojinin tarifinde de hepimizin bildiği yarısı suyla dolu bardak kullanılıyor: Teknik olarak bardak tamamen dolu, yarısı suyla, yarısı havayla.
'İş hayatında da mutluluk, yapılan işi severek yapmak ve yaparken enerjiyle dolu olmaktır. Mutluluk ayakları geri geri gitmeden işe gitmek ve çalışmaktır' yorumu da var.

Siz çalışırken kemancı geliyor serenat yapıp, çikolata ikram ediyor

Mutluluk müdürlüğü kitabında bugüne kadar neler yapıldığı da anlatılıyor:
Mutluluk yönetimi projesi kapsamında önce çalışanların mutluluğunu güdüleyen ve artıran etmenlerin listesi yapılmış. Ardından çalışan memnuniyeti anketiyle karşılaştırma ve aksiyon planı.
Kitapta deniliyor ki, "İşi sadece çalışanlarımızın mutluluğu olan bir kişinin görev yapacağının duyurulması bile çalışanlarımızın, kendilerinin DeFacto için ne kadar değerli olduğunu gösterdi. Mutluluk müdürünün görevi de 'çalışanların iş tatmini açısından mutlu olmalarını sağlamak, onları dinlemek, sorunlarına çözüm üretmek, motivasyonlarını yüksek tutmak için gerekli aksiyonları planlamak' olarak belirlenmiş.
Kitapta ilgimi çeken bölümlerden biri de 'anlık vitamin' uygulamalarıydı.
Çok yoğun bir iş temposu sırasında mesela bir kemancının elinde çikolatayla ofise geldiğini düşünün. Çalışma masanızın başında serenat yapıyor, çikolata ikram ediyor. Ya da mutluluk müdürü elinde çiçek kurabiyelerle dolu sepetle odaya girip, Hıdırellez için dilek kurabiyesi seçmenizi istiyor. Anlık vitaminler hiç de fena değilmiş.

<p>Erdoğan, faiz-kur manipülasyonlarıyla mücadeleden Birleşik Arap Emirlikleri ile normalleşen ilişk

Başkan Erdoğan: Göreceksiniz enflasyon düşecek

Uşak'ta dere yatağında patlamamış top mermisi bulundu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (29 Kasım 2021)

Kuvvetli lodos hayatı olumsuz etkiliyor