• $13,457
  • €15,3609
  • 786.204
  • 2085.76
23 Mart 2016 Çarşamba

Teröristle yüz yüze geldim

Brüksel’de bombalar peş peşe patlarken Belçika polisi ne yapıyordu? Avrupa Birliği Konseyi Binası’nın yanındaki PKK çadırını bekliyordu. Türk gençler tarafından yeniden yakılmasını önlemeye çalışıyordu.

Üstelik Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, birkaç gün önce Türkiye’de Belçikalı Adalet, İçişleri ve Göç bakanlarını uyarmasına rağmen. Çavuşoğlu, “yapmayın” dedi:
-Bu çadırı Türkiye istediği için değil, PKK bir terör örgütü olduğu için kaldırın.
Dinlemedikleri gibi, önüne bir de muhafız koydular.
Sabancı Suikastı’nın faili Fehriye Erdal ve diğer DHKP-C’lilere nasıl davrandılarsa, bu defa da onu yaptılar. Teröristlere kol kanat gerdiler.
Zaten sürekli olarak yaptıkları bu… Yıllar, yıllar önce benim de gözümün önünden terörist kaçırmışlardı. Brüksel’de kaldığımız otelde Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz’a, “Senin kafana sıkarım” diyen DHKP-C’li kadın teröriste koruma kalkanı oluşturmuşlardı. Yüz yüze geldiğimiz o teröristi, Türk polisler dokunmasın diye dışarı çıkarmışlardı. Elini kolunu sallayıp, gitmesine izin vermişlerdi.
“Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın” diyenler bunlar! Ama o yılan gitti, bu defa da onları soktu.
Şimdi dövünüp duruyorlar!
HHH
Bizde, Ankara’daki Devlet Mahallesi ve Kızılay saldırılarının ardından, “Terör, Türkiye’yi kalbinden vurdu” diyenler vardı. Hatta söylemlerini daha da ileri götürüp, “Türkiye teslim oldu” yorumlarını yapıyorlardı. Bunları söylerken mutlu olduklarını da pek gizlemiyorlardı.
Belçika, Avrupa Birliği’nin başkenti…
Aynı zamanda NATO’nun da merkezi.
Dünyanın çeşitli ülkelerinden 85 bin diplomat bulunuyor orada.
Terör gitti, orayı da vurdu. Hem de terör alarmının en üst düzeye çıkarıldığı, Belçikalı yetkililerin “yeni saldırılar bekliyoruz” açıklamaları yaptığı bir dönemde!
Ne oldu şimdi? AB ve NATO da terör tarafından teslim mi alındı?
Tabii ki değil.
Göreceksiniz zaten… Söz konusu Türkiye olduğunda panik doğurmaya, ülkeyi karıştırmaya çalışanların hepsi geri adım atacak. Belçika ile ilgili aynı yorumlar yapılmayacak. Terör destekçiliği, Avrupa için askıya alınacak.
Ne Belçika polisi suçlanacak, ne de asker. “İstihbarat zafiyeti var” gibi değerlendirmeler de rafa kaldırılacak. Brüksel söz konusu olduğu için sadece “terörle etkin mücadele” ve “birlik” mesajları verilecek.
HHH
Daha önce de yazmıştım, hatırlatmakta yarar var. Fransızların ünlü şair, romancı ve oyun yazarı Viktor Hugo, 1800’lü yıllarda teşhisi koymuş zaten. Açıkça söylemiş:
“Paris’te bir kişi öldürülürse bu bir cinayettir; doğuda 50 bin kişi boğazlanırsa bu sadece bir meseledir.”
Terörün bugün bu noktaya gelmesinin ardında da bu zihniyet yatıyor!
Geçmişte SSCB ve Amerika, Afganistan üzerinden güç mücadelesine girmeselerdi, El Kaide ve Taliban ortaya çıkar mıydı? Ruslar, Çeçenistan’ı kan gölüne çevirmeselerdi, kadın canlı bombalar bu kadar artar mıydı? ABD’nin Irak’ı işgalinin yaşattığı travmalar olmasaydı, terörün ağına bu kadar çok insan düşer miydi? Yine Amerika, Türkiye’yi dinleyip Irak’taki Maliki yönetimine o desteği vermeseydi, bugün DAEŞ denilen örgüt var mıydı?
Belçika gibi sömürgeci olan Avrupa ülkeleri o tarihsel acıları yaşatmasaydı, dünya bu kadar kinle dolu olur muydu?
Olmazdı elbet!

Ayrıca, bugün bir başka yanlış algıyla da karşı karşıyayız. Son terör olaylarında sürekli olarak Irak ve Suriye’ye yöneliyoruz. DAEŞ terörünün kaynağı olarak oraları gösteriyoruz.
Tek gerçek bu değil ama…
Avrupa ülkeleri de ciddi bir kaynak. Bugün DAEŞ’i DAEŞ yapan, Avrupa’dan Suriye’ye akan yabancı savaşçılar. Tarafsız ve hiçbir problemi bulunmayan İsviçre gibi küçücük bir ülkeden bile DAEŞ’e 60 militan gitmiş durumda.
Avrupa, sadece uyguladığı politikalarla değil, gönderdiği militanlarla da DAEŞ’i besliyor! Ama bunlar hiç konuşulmuyor. Konuşulmadığı için de terör NATO karargâhının burnunun dibine kadar sokuluyor.
Bakın buraya yazıyorum…
Böyle giderse hiçbir şey değişmeyecek. Terör hep canlılığını koruyacak. Bu fotoğrafın değişmesi için önce Batı’daki kafaların değişmesi gerekiyor. Brüksel’deki PKK çadırı örneğinde olduğu gibi, o kafalar ise hiç değişmiyor!

<p>Programda öne çıkan başlıklar:</p><p>AK Parti MKYK Üyesi Emre Cemil Ayvalı:  CHP'nin tüm yandaşla

Başkan Erdoğan'dan Arnavutluk'ta

Emeklilere hangi banka ne kadar promosyon veriyor? İşte banka banka promosyon ücretler...

Gece yarısı çocuk kamerasına takıldı! İşte o anlar

Sosyal medyayı sallayan köpek balığı deneyi! Yürekleri ağızlara getirdi