• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
25 Mayıs 2018 Cuma

Kastanyetli muhalefet

“Vah, vah, tüh, tüh” diye sızlanırken, sakın ola üzüldüklerini sanmayın. Zevkten dört köşe olmuş, ellerini ovuşturuyorlar…

“Ekonomi batıyor, kamyon duvara tosluyor” diye yaşananları abartırken, mutluluktan havada uçuyorlar… “Döviz yükseliyor, halk fakirleşiyor” söylemlerini peş peşe sıralarken, ellerinde kastanyetlerle sokaklara fırlayıp, şıkıdım şıkıdım oynamamak için kendilerini zor tutuyorlar…

Son dönemde hiç bu kadar keyifli olmamışlardı. Hiçbir zaman yüzleri böyle gülmüyordu. Geleceğe bu kadar umutlu bakmıyorlardı.

Muhalefetin güzel günleri bunlar!

h h h

Ekonomik göstergelere bakıyorsunuz, ortada bir sıkıntı yok. Büyüme ve işsizlik rakamları gayet iyi. İhracatımız artıyor, cari açıkta olumlu sinyaller var. Turizm gelirleri tavan yaptı, önümüzdeki günlere ilişkin beklentiler yüksek. Diğer göstergeler de genellikle olumlu. “Ekonomi batıyor” yorumunu yapmak için elde gerekli bir veri bulunmuyor.

Buna rağmen, dövizde izahı güç oynamalar var.

Ekonomide buna “spekülasyon” deniliyor. Tabii siz “saldırı”, “kumpas” ya da “düşmanca oyun” isimlerini de verebilirsiniz…

Birileri ha eline silah alıp size saldırmış, ha elindeki imkânları kullanıp ekonomik tuzaklarla diz çöktürmeye çalışıyor. Arasında hiçbir fark yok.

Ama bunlar yine de mutlular. Sevinçten yerlerinde duramıyorlar. Gözlerinin içi gülüyor, hatta gelecekten de çok umutlular.

Neden mi?..

Çünkü, kendi yapamadıklarını başkalarının yapacağını umuyorlar. Sandıkta alamadıkları sonuca, dış destekli ekonomik saldırılarla ulaşacaklarını sanıyorlar. Hastalıklı, ezik ve teslimiyetçi bir ruh hali bu!

h h h

Türkiye’ye şaşı bakan bir kredi derecelendirme kuruluşu, gerçek dışı açıklamalar yapıp, bizi sıkıştırmaya çalışıyor…

Derin bir “Ohhh” çekiyorlar.

Yabancı herhangi bir yayın organı Türkiye aleyhtarı bir değerlendirme yapıyor…

“Bakın gördünüz mü” diyorlar.

ABD’den ya da AB’den bir yetkili Türkiye’yi suçlayan açıklamada bulunuyor…

Ağızları kulaklarına varıyor.

Hele hele dışarıdan Erdoğan’a yönelik bir eleştiri gelirse, sevinçten havalara uçuyorlar. Bunu kim dillendirirse dillendirsin, zil (kastanyet) takıp, oynamaya başlıyorlar. Yabancılar suskun kalırlarsa, bu sefer kendileri harekete geçiyor. Onların kapılarını çalıp, şikâyete başlıyorlar. “Ne duruyorsunuz, ne susuyorsunuz, niçin harekete geçmiyorsunuz” türünden tahriklerde bulunuyorlar. Geçmişe bakın, bu tür onlarca örnekle karşılaşırsınız.

h h h

Şimdi, sakın “Muhalefet sussun, sesini kessin ve konuşmasın mı?” türünden savunmalar içine girmesin kimse.

Muhalefettir, konuşacak, eleştirecek elbet. Muhalefetin demokrasilerdeki varlık sebebi de bu zaten. Bizdeki durum böyle değil ki! Bizde son derece hastalıklı bir hal var. Bizdeki muhalefet eleştirmiyor; dışarıdan Türkiye’ye nizam ve intizam vermeye çalışanların, bu ülkeye operasyon çekenlerin kurşun askeri gibi davranıyor!

Tıpkı bir dönem HDP’li Figen Yüksekdağ’ın “Biz sırtımızı YPG’ye dayadık” dediği gibi hareket ediyor. Sırtını dışarıya dayayıp, içe yönelik atışlarda bulunuyor. CHP’de listeye giremeyen Eren Erdem, kamuoyunun önünde açıkladı: FETÖ’ye yardım suçlamasıyla yargılandığına işaret edip, “Ben kendi kafama göre değil, parti büyüklerinin verdiği talimatlarla hareket ettim” dedi.

Nedir FETÖ? Bugün Türkiye’ye ekonomik operasyon çekmeye çalışan güçlerin, zamanında içimize sokup palazlandırdığı taşeron bir örgüt!

İşte muhalefet bunu yapıyor. Dışarıyla ve onların içerideki uzantılarıyla birlikte Türkiye’yi yönetenlere karşı saf tutuyor. Bizim en büyük sıkıntımız bu.

Yoksa, yerli düşünse! Bu ülkeye yönelik dış operasyonlara karşı milli bir tutum takınsa! Sonra da içe dönüp, “Sizin de şu, şu yanlışlarınız var” dese…

Hiçbir itirazımız olmayacağı gibi, bu tür yazılar da yazamayız ki!

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak