• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
6 Nisan 2018 Cuma

Dengesi bozulmuş yalpalıyor...

Belli ki Karakol Amiri, alabildiğine dolmuştu. Uzun uzun dert yandı. “Gerçekten çok zor durumdayız, biz neler çekiyoruz neler” dedi:

-Günde birkaç defa telefon ediyor. Bazı ihbarlarda ve uyarılarda bulunuyor. Bize sürekli olarak talimat veriyor. Şikâyet ettiği kişi eski bir İçişleri Bakanı’ydı. Siyaset dışı kalıp biraz da yaşlanınca, kendisini mahallenin asayişinden sorumlu görür olmuştu! Bize anlatılanlara bakılırsa, ettiği telefonlarla canından bezdirmişti bütün karakolu! Söz konusu kişi eski İçişleri Bakanı olunca “yahu yeter artık” da diyemiyorlar, vaziyeti idare etmeye çalışıyorlardı. Zaman zaman karşılaşıyoruz bu tür olaylarla. Siyaset dışı kalmak, eski debdebeli ve hareketli hayattan uzaklaşmak yaramıyor bazı isimlere. Allah kimseye vermesin; dengeleri bozuluyor, yalpalıyorlar, bazen de “zihni sinir projeleri” peşinde koşuyorlar…

Örnek mi istiyorsunuz? Var bir tane elimizde. Mesela Abdüllatif Şener.

Yıllar boyunca Milli Görüş Hareketi’nin içinde oldu. AK Parti kurucuları arasında yer aldı. Bakanlık görevlerinde bulundu. Sonra da Erdoğan’a bayrak açıp ayrıldı. Ardından Türkiye Partisi’ni kurdu, ama hiçbir varlık gösteremedi. Ortada kalıp etkisizleştikçe Erdoğan’a daha fazla taktı kafayı. Zaman zaman piyasaya çıkıyor, garip, anlaşılmaz tezler ortaya atıyor, ilginç açıklamalar yapıyor. Doğal olarak da ciddi tepkiler görüyor.

Ardından tekrar kayboluyor.

HHH

Şener yine çıktı piyasaya. Hem de Erdoğan karşıtlarının akıl hocası olarak. Bütün derdi Erdoğan’ı tekrar Cumhurbaşkanı seçtirmemek. Zaten saklamıyor da bunu.

Muhalefete “doğru adaylar bulun” diyor…

“İlk turda adaylarınızı ayrı ayrı çıkarın” tavsiyesinde bulunuyor…

Bütün hesabını Erdoğan’ın ilk turda seçilememesi üzerine yapıp, kafasındaki formülü kamuoyu ile paylaşıyor:

-İkinci tura kalan adayın mutlak surette CHP, İP, SP ve HDP’nin oylarını, SP, AK Parti ve HDP’deki emanet oyları ful olarak alabilecek bir aday olması lazım. Bu koşullar uygulandığında, ciddi hatalar yapılmazsa, Erdoğan seçimi kaybeder.

Tam bir “zihni sinir” projesi!

Nasıl olacak bu iş? HDP ile Akşener’in İP’si hangi ortak noktada bir araya gelecek? SP ile CHP neden aynı yolda yürüyecek? Hadi bunlar başarıldı diyelim, bu partilerin seçmen tabanı koyun misali böyle bir projeye hangi gerekçelerle teslim olacak? Sadece Recep Tayyip Erdoğan’a karşı olmak ve O’na karşı düşmanlık beslemek, sonuç alabilmek için yeterli olabilir mi?

Olamaz elbette!

Ama kin, nefret ve düşmanlık, böyle bir duygu işte! İnsanın bütün dengesini bozuyor, olmayacak duaya bile “amin” dedirtiyor.

HHH

Yetmiyor, bu kadarla da kalmıyor, açıklamalarında Erdoğan düşmanlığının Şener’i HDP sevdalısı bile yaptığı görülüyor.

Bakın ne diyor:

-HDP’nin “sakıncalı” algılanması, doğrudan Erdoğan’ın tuzağıdır. İşte sözün bittiği yer de burası. Erdoğan düşmanlığı, Abdüllatif Şener’e bu lafları bile ettirebiliyor! Erdoğan ne yapmış da HDP ile ilgili bir tuzak kurmuş?

Onlara “Gidin PKK ile birlikte iş tutun” mu demiş? HDP’nin terör örgütünün siyasi ayağı gibi davranmasını Erdoğan mı tavsiye etmiş? Kandil’le HDP Genel Merkezi arasında kuryelik mi yapmış? Selahattin Demirtaş başta olmak üzere HDP’li vekillerin kan kokan, kin ve nefret dolu açıklamaları yapmaları için kafalarına silah mı dayamış? Yoksa Güneydoğu’daki il ve ilçelerde hendek kazarlarken, onlara kazma-kürek mi göndermiş? Lafa bakın, her fırsatta terörü destekleyen HDP sakıncalı değilmiş. Ettiği laflara bakılırsa, asıl sakıncalı olan ve Türkiye’nin kurtulması gereken isim Cumhurbaşkanı Erdoğan’mış!

Bu laflara cevap bile verilmez. Olsa olsa, içine düştüğü “nefret” duygusu ile açıklanabilir.

“Nefret” dedikleri işte böyle bir şey! İnsanın aklını başından alıyor. Dengesini alabildiğine bozuyor. Yalpalattıkça yalpalatıyor. Adamı abuk sabuk konuşturuyor.

HHH

Hangi birini sayayım ki…

Hızını alamayan Şener, bölücülük bile yapıyor. Kürt kökenli seçmenleri Erdoğan’dan uzaklaştırmak için çırpınıyor. “Şu andaki en mutsuz seçmen, AK Parti’ye oy veren Kürt seçmendir” sözleriyle Zeytin Dalı Operasyonu’na gönderme yapıyor. Türkiye’nin teröre karşı verdiği mücadeleyle ilgili olarak Kandil, HDP, PKK ve YPG ile aynı tavrı sergiliyor.

Başlıkta belirttiğim gibi, dengesi bozulmuş, yalpalıyor. Yazık, Şener gibi bir isim kendini ne hallere düşürdü! Allah kimseyi şaşırtmasın ve hepimizi korusun bu hallere düşmekten!

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak