• $17,9409
  • €18,4375
  • 1038.77
  • 2864.25
28 Mart 2018 Çarşamba

Afrin’in meyveleri

ABD’de Dışişleri Bakanlığı görevinde de bulunan Yahudi kökenli bir Amerikalı olan Henry Kissinger’a atfedilen önemli bir söz vardır. Kissinger’ın, “Eğer müzakere masasına gücünüzün gölgesi düşmemişse, sizi kimse önemsemez” dediği belirtilir.

Yanlış da değil…

Bugün dünyada “hak ve hukuk” gibi kavramlar ne kadar çokça kullanılıp, yüceltilirse yüceltilsin, eğer gücünüz yoksa hakkınız da yok demektir! Söylemler başka, dünya gerçekleri başkadır: Hak haklının değil, hak güçlünündür!

Son dönemde, kendi ülkemizin ilişkilerinde de görüyoruz bunu. Fırat Kalkanı Operasyonu ve Afrin Harekâtı’nın ardından, Türkiye’ye bakış da çok değişti.

Çünkü…

Sadece konuşup, tepkilerini ortaya koyan, dert yanan değil, eskilerin değimiyle “tehdidini ikaya muktedir bir Türkiye” var artık!

***

Önceki gün, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte Varna’daydık. Bulgaristan’ın Dönem Başkanlığında Türkiye-AB Zirvesi yapıldı…

İzlediniz zirvenin ardından yapılan ortak basın toplantısını. Dinlediniz AB yetkililerini. Bizzat duydunuz ortaya koydukları ifadeleri. Orada, Fırat Kalkanı ve Afrin Harekâtı’nın meyveleri toplandı…

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, “Türkiye’yi takdir ettiğini” söyledi. “Gelecek için umutluyuz” ifadesini kullandı.

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Türk Milleti’ne övgüler düzdü, saygılar gönderdi. Türkiye’nin “AB’nin gerçek bir ortağı olmasını istediklerinin” altını çizdi. Ardından da “Müzakerelerin devamının garantörü benim” dedi.

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov da oldukça sıcak mesajlar verdi.

Hem de ilişkilerin son derece gergin olduğu ve Türkiye’nin AB ve politikaları konusunda lafını esirgemediği bir dönemde böyle bir tavır sergilendi.

Niye?

Çünkü Türkiye güçlü ve bu gücünü de ispat etmiş bir ülke! Avrupa da bunun bilincinde. Türkiye o yüzden Avrupa açısından vazgeçilmesi oldukça zor bir ülke!

***

Eskiden, Avrupa bize ev ödevi verirdi, hep “dersinize çalışın” derdi. Artık, biz onlara ev ödevleri veriyoruz. Düz ve net bir politika izliyoruz. Adaletsizlikleri ortaya koyuyor, bunların düzeltilmesi gerektiğini söylüyoruz.

Önce tepkiler ortaya koyuyorlar, sonra bakıyorsunuz yumuşamışlar.

Önceki gün Varna’da yapılan toplantıda da böyle oldu. Karşılıklı bir anlaşma ortaya çıkmadı. Ancak, AB cephesinden çok ciddi yumuşama sinyalleri geldi.

Dikkat ettiniz mi, batılı gazeteciler AB tarafına hep aynı soruyu sordular. Üzerine basa basa “Türkiye’ye hangi tavizleri verdiniz?” sözcüklerini kullandılar. Türkiye’ye değil, AB tarafına yüklendiler. Çünkü, onlar da görüyorlar Türkiye’nin net bir şekilde durumunu ortaya koyduğunu ve son derece açık bir politika izlediğini.

Şartlar dün olduğu gibi değil artık.

***

Amerika’ya bakıyoruz…

Müttefikliğe sığmayan adımlar atıyor. Bizi son derece rahatsız edecek politikaların altına imza atıyor. Çirkin ittifakların içine giriyor.

Ama bizden de vazgeçemiyor!

Avrupa’yı izliyoruz…

Onlar da farklı değil. Aynı görüntü Avrupa için de geçerli. O tarafta da bize karşı son derece yanlış adımlar var.

Ama onlar da bizden vazgeçemiyor!

Çünkü, bölgesinde son derece güçlü ve etkili bir ülke var karşılarında. Üstelik, Fırat Kalkanı ve Afrin Harekatı ile gücümüzün gölgesini de müzakere masalarının üzerine düşürmüş durumdayız. Halen Irak’ta yer yer teröre karşı operasyonlarımız sürüyor.

Ayrıca, biz onların hayal bile edemeyecekleri bir başka özelliğe sahibiz. Tarihsel ve kültürel bağlarımız önümüze çok geniş kapılar açıyor. Onlar “işgalci” konumunda bir yere giderken, biz “kurtarıcı” olarak davet ediliyoruz. Suriye’de sokaklara dökülüyor insanlar. “Türkiye, Türkiye” tezahüratları arasında, “Gelin, bizi de zulümden kurtarın” diyerek, askerimizi davet ediyorlar.

Biz, sadece askeri bir güç değiliz bölgemizde. Aynı zamanda insanlığı ve adaleti temsil eden yumuşak bir gücüz!

Algı operasyonları, batıdaki kitlelerin üzerinde etkili oluyor belki. Ama bizim bulunduğumuz coğrafyada çok fazla işe yaramıyor. Çünkü, bizim bölgemizde gerçekleri bütün çıplaklığı ile bizzat yaşayan insanlar var.

Batı da bu yüzden kıvranıp, zikzaklar yapıp duruyor karşımızda.

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?

'Şimdi Beşir düşünsün!' Aşk-ı Memnu'nun Cemile'si Pelin Ermiş'e kim 40 yaşında der ki...