• $13,4447
  • €15,2698
  • 793.233
  • 2011.16
2 Ocak 2019 Çarşamba

Bu adaylarla çok zor

Ankara’da Ak Parti ve Cumhur İttifakı’nın 25 ilçedeki adayları daha açıklandı. Bazı istisnalar hariç, siyasi partilerin belediye başkan adayları büyük ölçüde şekillenmiş oldu. Artık alana inme zamanı geldi.

Ak Parti, Ankara’da çok güçlü isimlerle sahada olacak. Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Özhaseki’nin ismi daha önce açıklanmıştı. Özhaseki, belediyeciliğin ordinaryüs profesörü. Sadece Kayseri’de değil, Türkiye genelinde kendini ispat etmiş bir isim. “Hendek kalkışmasından” sonra yıkılan, harabeye dönen pek çok il ve ilçeyi ayağa kaldırdı. Çehrelerini değiştirdi. Doğu ve Güneydoğu’da adeta bir destan yazdı.

Dün Ankara’da Özhaseki’nin çevresi ilçe belediye başkan adaylarıyla tahkim edildi. Mesela, Keçiören’de Turgut Altınok. Bir ara Ankaralı seçmeni ardından sürükleyecek güç olarak değerlendirilip, adı Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı için bile geçti. Yenimahalle’ye aday olarak gösterilen Veysel Tiryaki’nin durumu da farklı değil. O’nun adı da muhtemel Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayları arasındaydı.

Demem o ki, bu iki ismin arkasında da büyük bir başarı hikâyesi var. Her ikisi de gerçekleştirdikleri icraatlarla Keçiören ve Altındağ’ın çehresini değiştirdiler. Halktan büyük destek kazandılar.

Diğer adayların durumları da farklı değil…

Mart seçimleri öncesi Ak Parti kendini ispat etmiş, elle tutulur başarıların altına imza atmış son derece güçlü isimlerle seçmen karşısına çıkıyor. Üstelik, MHP ile birlikte Cumhur İttifakı adı altında sandığa gidiyor. Bir önceki yerel seçime oranla daha fazla güç kazanmış durumda.

İstanbul’da Binali Yıldırım gibi son derece güçlü bir isimin aday gösterilmesi de ne kadar iddialı olduğunu ve seçimleri ne kadar önemsediğini ortaya koyuyor.

***

Karşıda ise CHP ve İyi Parti’nin oluşturduğu Millet İttifakı var. Bu ittifaka yer yer HDP’nin de eklemleneceği görülüyor.

Aday olarak gösterilen isimler ise düşük profilli. CHP, İyi Parti’nin desteğiyle İstanbul’da Binali Yıldırım gibi bir gücün karşısında Ekrem İmamoğlu ile sonuç almaya çalışıyor. Eskilerin deyimiyle kabil-i kıyas değil. Yıldırım, hem İstanbul Büyükşehir’de belediye hizmetleri içinde bulunmuş, hem Ulaştırma Bakanlığı’nda dev yatırımların altına imza atmış, hem de Başbakanlık ve TBMM Başkanlığı gibi son derece kritik görevler üslenmiş bir isim. İmamoğlu’nun yaptığı hizmetler ise sadece Beylikdüzü ile sınırlı. Üstelik, o hizmetler de tartışmalı.

Aynı durum Ankara için de geçerli. Bir tarafta Özhaseki gibi Türkiye’nin her yerinde ve her alanda kendini ispat etmiş, efsane gibi bir isim var. Diğer yanda bir dönem Beypazarı gibi küçük bir ilçede başkanlık yapmış Mahsur Yavaş.

Koyun teraziye bu isimleri…

Bir kefe havaya uçar, diğeri yere basar! Sandığa gidip oy kullanacak vatandaşlar da bunu görüyorlar elbette.

***

Bakıyorsunuz…

CHP’de aday olarak gösterilen isimler CHP’li değil. İçlerinde bunu açıkça ortaya koyanlar ve CHP rozeti bile takmayanlar var.

İyi Parti’nin adayları da kendilerine MHP’de yer bulamamış ya da yıllar önce çeşitli partiler içinde yer almış toplama isimler.

Cumhur İttifakında ülke meselelerine ilişkin bir inanç birlikteliği ve uyum var. Millet İttifakında da iktidar karşıtlığına ilişkin bir birliktelik, ama uyumsuzluk söz konusu. Adaylar ise, “kim daha iyi hizmet eder” anlayışından çok “kim karşıtları arkasına alıp daha çok oy alabilir” düşüncesiyle belirlenmiş.

Muhalefetin en büyük sıkıntısı ise, bir yandan “karşıtlık” temelinde strateji izlerken, diğer taraftan mücadele yürüttüğü kesime benzeme çabaları. Bakın Kemal Kılıçdaroğlu’nun son açıklamalarına ve CHP’nin muhafazakâr kesime göz kırpan tavırlarına; ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız!

Muhalefet açısından bakıldığında…

Nasıl olacak bu iş?.. Bu adaylar ve ortaya konulan taklitçi tavırlarla nasıl kazanılacak bu seçim?..

Olabilir mi? Olmaz elbette! Bu adaylar ve politikalarla seçim kazanılamaz!

Göreceksiniz, 31 Mart seçimleri de CHP açısından hiç iç açıcı olmayacak. Her şey ortada: Bu defa perşembenin gelişi çarşambadan değil, sahaya sürülen adaylardan belli! Acaba 1 Nisan günü Kemal Kılıçdaroğlu istifa edecek mi, etmeyecek mi? Bence şimdiden bunu tartışmak lazım…

<p class='MsoNormal'>Ezgi Aşık soruyor, Altınbaş Üni. Öğretim Üyesi Dr. Eray  Güçlüer ve Hacı Bayram

Zeytindalı Harekatı'nın yıldönümü…

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ocak 2022)

Almadan önce etiketteki detaya dikkat! Peynir sahtecilik nasıl yapılıyor

Bear Grylls herkesi böyle kandırdı! Kamera arkası görüntüleri ortaya çıktı