• $12,4858
  • €14,0669
  • 715.483
  • 1776.41
22 Temmuz 2014 Salı

Başbakan'ın elini zayıflatmayacağız

Emin PAZARCI / HATAY

Başbakan Erdoğan, “Koşan Cumhurbaşkanı" formülünün Başbakan için de geçerli olacağını açıkladı. “Cumhurbaşkanı da koşacak, Başbakan da koşacak" diyen Erdoğan, “Biz kalkıp da Başbakanlığa gelecek arkadaşımızı asla zayıflatmayız. Biz, el ele verip birlikte yürüyeceğiz" dedi.
Hatay mitingi dönüşü uçakta önemli açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı adayı Başbakan Erdoğan, Merkez Bankası'nın faiz indirimini yetersiz bulduğunu söyleyerek gazetecilerin sorularını cevapladı:

PARALELİ BİTİRECEĞİZ

Soru: Paralel yapının HSYK seçimlerine ilişkin hazırlık yaptığı bilgileri var. Ne diyorsunuz?
Erdoğan: Benim gündemimde şu anda HSYK yok, birinci derecede Cumhurbaşkanlığı seçimi var. Paralel yapıyla mücadele konusunda biliyorsunuz atamalar yapıldı. Nelerin olacağını, nelerin biteceğini gerek emniyette, gerek yargıda göreceğiz.

BERABER MÜCADELE EDECEĞİZ

Soru: Sizden sonra gelecek Başbakan da aynı hassasiyete sahip olacak mı?
Erdoğan: Cumhurbaşkanı yürütmenin başıdır. Paralel yapı ile mücadeleyi de, yürütmedeki arkadaşlarla beraber sürdüreceğiz. Beraber yürütemeyeceksek, yürütmedeki arkadaşlar da bunun bedelini çok ağır öderler.
Soru: AK Parti Genel Başkanı ile Başbakanın aynı isim olması yönünde bir düşünceniz olduğu söyleniyor...
Erdoğan: Prensip olarak benim kanaatim öyle. Öyle olmaması halinde, partimize karşı bir zayıflatma operasyonu ortaya çıkar ve bu da yanlış olur. Güçlü başbakanın olması için genel başkanın kendisi olması lazım. Genel başkanın güçlü olması için de, başbakan olması lazım.
Soru: “Güçlü başbakan" dediniz. Sizden sonra AK Parti'nin başında güçlü bir Başbakan mı olacak?
Erdoğan: Bizimki ne başkanlık sistemidir, ne yarı başkanlık sistemidir. O sistemlerde sadece başkan güçlüdür. Ama burada başbakanımızın belli yetkileri vardır, bunları yok farz etmek mümkün değildir. Kalkıp da başbakanlığa gelecek arkadaşımızı asla zayıflatamayız. Seçilmiş bir Cumhurbaşkanı, seçilmiş bir Başbakan ve kabine el ele verip yürüyeceğiz.

YALAN KONUŞUYOR

Soru: Sayın İhsanoğlu'nun, Gazze ve Filistin konusundaki iddialarına ne diyorsunuz?
Erdoğan: Ekmel Bey daha şimdiden dürüst davranmıyor, doğru söylemiyor. Ben muhatap alıp da cevap vermiyorum. Dışişleri Bakanımız veriyor. El Fetih ile Hamas'ı ilk defa o barıştırmış. Yalan söylüyor.
Soru: Gazze konusunda Batı'nın tutumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Erdoğan: Şimdi Filistin diye bir devleti istemiyorlar. Bu olayların arkasında yatan gerçek şu; Hamas ve El Fetih mutabakat hükümetini kesinlikle istemiyorlar. Bunu zaten Netenyahu ifade etti. Bu olayların patladığı yerde biz İsrail'le normalleşemeyiz ki...

Alevilerle ilgili CHP'nin derdi yok

Aleviler ne yapmak istiyorlar da onu yapamıyorlar? Aleviler acaba kendi içlerinde yeknesak mı? Eğer kendi içlerinde yeknesaklıkları varsa, bize bu güne kadar müşterek tek bir teklifle gelememişlerdir. Birisi dedelere maaş isterken, bir diğeri "Biz dedelere maaş istemeyiz, devletin kontrolü altına girmeyiz, düşkünlük olur" diyor. Birisi "Burası ibadethanedir" diyor. Sen kendin orayı ibadethane olarak kullanıyorsan kullan. Ama ben Tayyip Erdoğan, ibadethane olarak görmüyorum. CHP'nin böyle bir derdi yok ki. Derdi olanın önerisi olur. Halbuki Kılıçdaroğlu'nun kendisi Alevi. Ama nasıl bir Alevi bilmiyorum. Var mı önerin, çıkar önerini. Tüm Alevileri sen tek noktada toparlayabiliyor musun, bunu tek öneri haline getirebiliyor musun? Dersim'de katledilenler kim? Aleviler değil miydi? Ben devletin bir Başbakanı olarak özür diledim ama Kılıçdaroğlu bulunamadı.

Yeni başbakan bizimle koşmalı

Beraber yürüyeceğiz bu yolda. Cumhurbaşkanı da koşacak, Başbakan da koşacak. Ben olayı sadece uluslar arası bir görev, sadece STK'larla çalışma olarak görmüyorum. Oraya çıkan cumhurbaşkanının bu ülkede yolla, suyla, barajlarla uğraşmıyorum demesini ben çok yadırgarım. Ekmel bey bu tür şeylere alışmadığı için bunları söyleyebilir.

Başbakan'a forma hediye etti

Başbakan Erdoğan, 2014 FIFA Dünya Kupası'nda görev yapan hakem Cüneyt Çakır'ı kabul etti. Kabulün ardından soruları yanıtlayan Cüneyt Çakır, "Sayın Başbakanımıza 40 yıl aradan sonra, Dünya Kupası'nda yönettiğimiz ilk maçın, Brezilya-Meksika maçının formasını hediye ettik" dedi.

YAŞ hazırlığını TSK yapıyor

Yüksek Disiplin Kurulu sene boyunca bütün görevleri ifa edecek. Ama Ağustos şurasında buraya aktarılanlar olabilir. Bunların değerlendirmesini TSK yıl boyu yapıyor. Onların kendilerine ait puanlama sistemleri vardır. O puanlama sistemine göre hazırlıklarını yapıyorlar.

<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle beyaz perdeye dönmeye hazırlanan Melis Babadağ, iki  s

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 2: Melis Babadağ

Fenerbahçe'ye İzmir'de coşku seli

Galatasaray'a Malatya'da coşku seli

Hibe desteğiyle mantar tesisi kurdu! Şimdi siparişlere yetişemiyor