• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
7 Eylül 2017 Perşembe

Zorlu, Berlin'de yeni teknolojiler sergiledi!

Denizli'nin Babadağ İlçesi'nden Hacı Mehmet Zorlu, 1953'te yerel hammaddeyi ve dokuma tezgahlarını kullanarak 'buldan' bezinden çarşaf dokumaya başlamıştı. Bugün, 65 yıl geçmiş ve oğlu Ahmet Zorlu tarafından geliştirilen yeni işler ve kurduğu şirketler, şimdi Zorlu Holding adı altında tüm ülkemizin istihdam açısından üçüncü en büyük grubu ve 28 bin toplam çalışanı var! Aynı zamanda ülkemizin en büyük altıncı ihracatçısı, 60’ı aşkın da ilave şirketi var, 155 ülkeye ihracat yapmakta ve de 28 milyar TL aktif toplamı ve de 15 milyar TL cirosuyla Türkiye’nin en büyük beş grubuna giriyor. Zorlu Holding artık bir dünya devi.

Bundan 10-15 yıl evvel birkaç defa Manisa’ya gitmiş ve Ahmet Zorlu ile tanışmış ve tesislerini gezmiştim. O zaman araştırma merkezleri dikkatimi çekmişti ve bin sayısına yakın genç araştırma bölümünde çalışmakta idi. Bugün araştırmacı sayısı birkaç misline çıkmış bulunuyor.

Geçtiğimiz hafta Ahmet Zorlu diğer medya mensuplarıyla beraber beni tekrar çağırdı ama bu sefer Manisa’ya değil, Berlin’de çok meşhur bir fuar olan IFA’nın bu yılki fuarını beraberce gezmemizi ve mesela Vestel şirketinin neler yaptığını fuarda görmemizi sağladı. 10 yılda şaşırtıcı şeyler üretilmeye başlanmış ve Zorlu Holding artık bir dünya şirketi olmuş.

Bugün ilk şirketleri olan tekstil grubunun geldiği yeri tartışıyoruz. Sonra yarın Berlin'de IFA'da müthiş tanıtım yapan Vestel şirketini ve diğer şirketleri tartışırız. Ama önce Zorlu Tekstil Grubu'nu tanıyalım.

Zorlu Tekstil Grubu bugün 650 milyon dolarlık bir ciroya sahip ve sektöründe ülkemizin en büyük ihracatçılarından biri. Ev tekstili üretiminde global çapta liderlerden biri olan Zorlu Tekstil Grubu, 12 şirketle üretim yapıyor. Yatak, çarşaf ve nevresim üretimi grubu global çapta dünya üçüncüsü ve de entegre perde ve yatak, çarşaf ve nevresim üretiminde de Avrupa birincisi. 2017'de de 7 bini aşan çalışanı, 250 milyon metrekare ev tekstili ve de 150 bin ton iplik üretimi yapabiliyor. 2017'de 220 milyon dolarlık ihracat yapan Zorlu tekstil ihracatını önümüzdeki yıllarda ihracatı 300 milyon dolara çıkarmaya hazırlanmış bulunuyor.

Zorlu Tekstil akıllı üretimle 'kendisini temizleyen perde', 'serin tutan nevresim', 'led ışıklı perde' ve 'içerik üreten QR kodlu nevresim' gibi yeni üretimler üretmekte.

Yarın Berlin’deki uluslararası IFA Fuar'ında müthiş etki yapan ve ilgi çeken Vestel'in yeni yaklaşımlarını ve müthiş yeni teknolojilerini özet olarak aktaracağız.

Bugün Zorlu Grubu'nu başlatan tekstil sektörünü anlattık, yarın büyük Vestel gündeme gelecek!

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak