• $9,2636
  • €10,796
  • 530.806
  • 1433.5
2 Eylül 2017 Cumartesi

Yellen gider mi kalır mı konusu kafaları karıştırıyor!

Geçtiğimiz hafta sonunda yapılan FED Jackson Hole toplantısı birçok konunun tartışılmamasına neden oldu. FED’in Başkanı önümüzdeki yılda acaba acaba görevden alınır mı sorusunu aslında herkesin kafasındaydı. Ama konu alenen konuşulmuyordu.

Janet Yellen aslında Demokrat Partili bir başkan tarafından göreve atanmıştı. Ama Trump ise daha önce de “Janet Yellen en çok şansı olan kişidir, değişmeyebilir!” demişti. Yellen faizlerin düşük kalmasını gerçekleştirdiği için Trump tarafından takdir ediliyordu.

Trump son günlerde Baş Ekonomik Danışmanım Gary Cohn da adaylardan biridir de dedi. Ama en azından 2-3 kadar başka aday da son anda gündeme gelebilir dedi.

Bu belirsizlik FED Başkanı'nın konuşmasının içeriğini değiştirmişti. Yellen teknik konulardan çok regülasyon konusunu gündeme getirmişti.

Jackson Hole toplantısında konuşulanların çoğu da Yellen olmazsa kim Merkez Bankası Başkanı olur konusunu çok merak ediyorlardı. Tabii bilinen aday kişilerin başında birçok kaliteli aday var.

Daha önce FED Guvernörlüğü yapmış olan Kevin Marsh Yellen dışındaki kuvvetli adayların arasındakilerden biri idi.

Bir diğer kuvvetli aday, Stanford Üniversitesi'nin ekonomisti olan, çok şöhretli teorisyen John Taylor idi.

Tabii Columbia Üniversitesinin çok tanınan ekonomisti Glenn Hubbard’ı da unutmamak gerekir ! Hubbard Geoge W. Bush döneminde Ekonomik Danışmanlar Konseyi Başkanı olarak görev yapmıştı.

Tabii Yellen global çapta başarılı bir Başkan oldu ve örneğin Meksika Merkez Bankası Başkanı Augustin Carstens de “Kendi adıma söyleyebilirim ki, Bayan Yellen mükemmel bir FED Başkanlığı yaptı” demişti!

Güney Afrika'nın Merkez Bankası Başkanı Lesetja Kganyago da “2014 yılında Bayan Yellen iş başına geldiğinden beri politikacılara ve de tüm ülkelerin teknisyenlere de, yapılanları çok detaylı ve iyice anlatmayı seçmiş, işleri kolaylaştırmıştı!” dedi.

Bu arada hiç ekonomi okumamış olmasına rağmen, piyasadan gelen Gary Cohn adlı ve Trump’ın Baş Ekonomi Danışmanlarından olan kişi de, en az Yellen kadar Baş Aday olmaya yakın ama piyasa bilgisinin kuvvetine dayanıyor. .

Bence de yarış teknisyen Yellen ile pratisyen Cohn arasında! Cohn piyasayı çok iyi biliyor, yıllarca finansal yöneticilik yaptı. Yellen ise teorinin uzmanı. Üstelik ikisi de çok deneyimli kişiler. Bakalım ne olacak!

<p>Türkiye'nin attığı önemli adımlar  dünya medyası tarafından yakından izleniyor. Birçok ünlü düşün

“Türkiye yükselen ağır sıklet”

''Her an her yerde yeni bir salgın patlak verebilir'' Korkutan uyarı

Edirne'de yoğun sis etkili oluyor

Türk kahvesi hangi hastalıklara iyi gelir?