• $9,7352
  • €11,3573
  • 562.618
  • 1479.93
30 Ağustos 2017 Çarşamba

Alüminyum 6 yılın en yüksek fiyatına geldi!

Bundan birkaç yıl evvel Çin’de Olimpiyata gitmiştim. Hava o kadar kirliydi ki, bir ay sanayi faaliyetini durdurarak Olimpiyat esnasında hava kirliliğini ancak durdurabilimişlerdi. Yıllar geçti, Çin’de sanayi üretimi arttıkça hava kirliliği daha da arttı.

Bugün gelinen noktada aluminyum fiyatları son altı yılın en yüksek düzeyine çıktı. Bir ton alüminyumun fiyatı yuvarlak hesapla 2.500 dolara yükseldi. Bu 2011 yılından bu yana en yüksek fiyattı. Sadece alüminyum fiyatı artmadı. Demir madeni son beş aydaki en yüksek değerine çıkmış.Zink madeni de son 10 yılın en yüksek fiyatına geldi.

Çünkü Çin’in hava kirliliğini ortadan kaldırması gerekiyordu. Bu yıl eylül ayında Komünist Partisi 19’uncu Kongresini yapacak ve yeni liderlerini seçecekti. Bu arada da alüminyum ve demir üretiminin durdurulması gerekiyordu ve bu nedenle de alüminyum ve demir kapasitesi düşürülecek ve de fiyatları sübvansiyuma tabi tutulacaktı.Başkan Li Kegiang üretim miktarının frenlenmesini emretmişti.

Çin’in ve dünyanın en büyük aluminyum üretici China Hongqiao üretim kapasitesini yüzde otuz kısacaktı. Bu durumda talep üretimi geçecekti ve de 2017 sonrasında fiyatlar iyice artacaktı.

J.P.Morgan analistlerine göre alüminyum fiyatları yılın dördüncü çeyreğinde tonuna yüz dolar kadar daha da pahalı hale gelecekti.

Kışın kapatılıp, yazın açılacak

Bu fiyat artışı durumunda da, Çin dışındaki üreticiler kapatmış oldukları üretim tesislerini yeniden açacak duruma geleceklerdi. Çin üretimi kıssa da global üreticiler üretimi artıracaklardı.

Bu nedenle de mart ayında global üreticiler alüminyum ticareti konusundaki uluslararası birliklerin bir araya gelerek global bir forum toplamaları ve de Çin’in üretimini iyice kısmasını talep etmişlerdi.

Tabii bu durum ilave zorluklar da yaratıyordu. Alüminyum üretimini sadece kış aylarında kısmak yapılabilecek bir durum değildi, çünkü alüminyum üreten sanayi kuruluşları kolayca kapatılmak ve açılmak haline getirilemezdi.

Bu nedenle alüminyum konusundaki global sanayi kuruluşları Çin’in nasıl kışın kapatıp yazın açacağını merak ediyorlar.

Kaldı ki daha elde çok miktarda ve yeni üretim arzı mevcut. Ama Çin üreticileri yeni Çin üretiminin eski döneme oranla çok daha fazla çevreci yaklaşımla üretildiğini söylüyorlar.

Fiyatlar, her durumda da yani ne kararlar verilirse verilsin, sık sık yukarı aşağı dalgalanacak demektir.

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Galatasaray'ın Nef Stadı'ndaki taraftara açık antrenmanından fotoğraflar

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı