• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
7 Şubat 2016 Pazar

Venezuela'da son durum çok üzücü!

Soner Yalçın kardeşimin yakın dostu olan Venezuela diplomatı birkaç yıl evvel, uydurmaları peşpeşe dizerek kendi ülkesinin siyasi, ekonomik ve sosyal durumunun ne kadar iyi olduğunu tüm Türkiye’ye göstermeye çalışmıştı. Bu 'atmasyonları', benim gibi global sayıları gün be gün izleyen birine bile yutturmaya kalkmıştı.

Bugün gelinen noktada Başkan Maduro, Chavez’den kalan mirası nerede ise yemiş bitirmiş bulunuyor. Dünyanın toprak altında en çok petrol rezervi olan ülkesi Venezuela (global toplamın yüzde 17.5 kadar) artık parasızlıktan petrol çıkartamadığı gibi Çin de desteğini ve finansmanı çekmiş durumda. Üstelik Maduro ülkedeki ara seçimi de kaybetti, Parlamento'da muhalefetin milletvekili sayısı hükümetin milletvekili sayısından artık nerede ise bir iki kişi daha fazla. Bölünmüş Venezuela’nın ekonomisi ise tamamen çökmüş durumda.
Wall Street Journal’de 4 Şubat tarihli habere göre, Venezuela 36 adet 747 tipi 'kargo' uçağı ile beş milyar adet kadar bir banknotu yurtdışında bastırıp 2015 yılının ikinci yarısında ülkeye getirmiş (banknot değeri değil, banknot adeti). Aralık 2015'te ise, 10 milyar adet banknot daha bastırtmış. Ülke taze basılmış banknotlar halka dağıtılarak (yandaşlara dağıtılıyor tabii) masif bir enflasyon ile yönetilmeye çalışılıyor.
Tabii hızla artan dev enflasyon sonucu, yolun sonuna geliniyor, bir dolar karaborsada 1.000 bolivar düzeyine ulaşmak üzere. İnanılır gibi değil. Resmi kur ise bir dolar eşit 6.3 Bolivar! 1.000 Bolivar ise size sadece içi peynir dolu bir mısır çöreği (arepa deniyor) alabilir. Çöreğin fiyatı da zaten karaborsada bir dolar kadarmış.
Banknotlar zaten ülkenin sanayi bölgesi olan Maracay’da özel kağıt yokluğu nedeni ile üretilemiyor, ithal edilmek zorunda . Banknotları basanlar İngiltere’de De La Rue firması, Kanada’da Canadian Banknote Company, Fransanın Oberthur Fiduciaire ve 1920’li yıllarda Weimar Almanyası döneminde Münich kökenli olup paraları basan Giesecke & Devrient firması imiş. Maduro aralık ayında çabuk tarafından bir kanun değişikliği de yaparak Merkez Bankası'nın bağımsızlığını kaldırıp, Parlamento’nun etkisini de sıfırlamış.
Sonuç ne? Aslınde Venezuela çöken tek petrol ülkesi değil. Azerbeycan IMF’den yardım talep etti. Nijerya ise Dünya Bankasından finansman bulma durumunda. Rusya ve S. Arabistan kamu harcamalarını kısıp ülke varlıklarını satışa çıkarıyorlar. Venezuela ise ne yapacağını hiç bilemiyor, sadece para basıp enflasyonu arttırıyor. Venezuela’da ithalat 2007 yılında 50 milyar dolarken (petrolün varili de 72 idi) şimdi ise petrol 30 dolara yollanmış ve ithalat duruyor gibi, ve ilaç yok, süt veya pirinç gibi temel gıda maddeleri de yok gibi. Maduro bir tek dış borcu ödüyor. Eğer dış borçların üstüne yatsa idi, dış alacaklılar sonunda gelir Maduro’nun koltuğunu altından çekebilirler diye düşünüyor olmalı. Bu nedenle de her yıl 10 milyar doları biraz aşan dış borç ödemesini yapmakta. Ülke yüzde 10 oranının üstünde daralmakta, enflasyon üç sayılı ve de ülkede her kişi aç, işsiz ve sefil!
Venezuela bence bundan sonra ancak birkaç ay dayanabilir!

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!