• $8,5725
  • €10,1142
  • 494.86
  • 1360.75
27 Ocak 2015 Salı

Tsipras 16 yaşından beri siyaset yapıyor

Yunanistan’da 1990 yılı sonrasında getirilmek istenen eğitim reformlarına karşı çıkan öğrenciler, ülkenin yüzde doksanında okulları işgal etmişlerdi. Atina’nın her köşesinden öğrenci liderleri de Ampelokipoi adlı lisede toplanmıştı. Lisede en ön safta da o günlerde 16 yaşındaki 'komünist genç' Alexis Tipras bulunuyordu. Öğrenciler 'Sınav istemiyoruz, ders notu verilmesini istemiyoruz, açık okul istiyoruz' diye bağırıyorlardı. Ama Tsipras’ın tek bir arzusu vardı: reform diye getirilenler yaklaşımların hepsi toptan kaldırılsın ! Tsipras en sonunda devlet ile öğrenciler arasındaki müzakerelerin temel pazarlığının başındaki bir iki öğrenciden biri haline gelmişti. Reformlar 3 ay sonra kaldırıldı ve Eğitim Bakanı da istifa etti. Bugün Tsipras 40 yaşında ve başında bulunduğu Syriza Partisi oyların çoğunluğunu aldı ve o da Başbakan olacak. Ancak seçilecek olan Başbakan, Başbakanlık Konutu Maximos’a taşındıktan bir ay sonra Yunanistan’ın beş yıllık kurtarma operasyonu da sonuna gelmiş olacak. Ve bir ay içinde de 4.3 milyar euroluk ilk borç taksiti de ödenmek zorunda. Yılın bütününde de 150 milyar euro kadar bir fon gerekiyor!

Tsipras geçmiş olarak, orta sınıf ama muhafazakar olmayan bir aileden geliyor. “Athina Polytechnik” okulunda mühendislik okumuş. Babası küçük boyda bir inşaatçi imiş. Tsipras okuldan sonra babasının küçük inşaat firmasında çalışmaya başlamış. Bu arada da yeni kurulmuş bir sol partiye üye olmuş. 2000 yılında partinin gençlik kolunun başına geçmiş. Sokaklardaki isyanlar esnasında bir gencin öldürülmesinin protestolarında dikkati çekmiş ve 32 yaşında da partinin Atina Belediye Başkanlığı için aday olarak seçilmiş. O günlerde büyük iki parti , Yeni Demokrasi ve Pasok gibileri karşısında küçük sol partiler sadece yüzde 4-5 oy alabilirken, Tsipras yüzde 11 oy almayı becermiş.
İnşaat mühendisliğinden vazgeçmiş ve siyasete geçerek 2008 yılında Syriza adlı partinin Başkanı olmuş. 2009 ulusal seçimlerinde de Partinin adaylığını almış. 2009 yılında partisi hatırı sayılır oranda oy almış ve böylece 2012 yılında Tsipras’ın Avrupa’nın ekonomik siyasetini “temelden sallama” fırsatı doğmuş. Parti kriz sonrası Yunanistan’da yapılan ilk seçimde Yeni Demokrasinin arkasından ikinci olmuş ve böylece Tsipras da gündeme oturmuş. Tsipras siyasete ayırdığı zaman nedeni ile evlenmeye zaman bulamamış ve lisedeki aşkı ile beraber yaşamakta ve iki de çocukları var. Tsipras her gün çocuklarını okula yürüyerek götürüyor ve akşamları da mütevazi evlerinde çocuklarını yatağa yatırarak uyutma işini de üstleniyor. İyi bir baba yani. Tsipras geçen perşembe yaptığı son kampanya konuşmasına İspanya‘nın şu anda birinci olma adayı sol partisi Podemos’un genç lideri Pablo İglasias’ı da davet ederek Atina’ya çağırmış ve ondan destek sağlamıştı. Syriza seçim öncesi son kamu oyu araştırmalarında en yüksek oya aday görülüyordu.

SYRIZA lideri Tsipras aynı zamanda bir motorsiklet tutkunu.

<p>Şırnak'ta düzenlenen hava harekâtıyla öldürülen iki kadın teröristten birinin PKK'nın sözde kadın

İHA'lar belirledi “ATAK” vurdu

Düzce'de asırlık ağaç caddeye devrildi

Antalya'nın Manavgat ilçesinde 4 ayrı noktada orman yangını meydana geldi

Elazığlı girişimci atıl durumdaki otobüs ve minibüsleri karavana dönüştürüyor