• $12,3856
  • €13,9875
  • 711.467
  • 1776.41
23 Nisan 2014 Çarşamba

Rusya‘nın Ukrayna ‘ilhak‘ının altından askeri sanayi çıktı

Ukrayna Rusya'ya göre sanayide daha ileride. Bugün Rus ordusunun kullandığı çoğu uçak veya tankın malzemeleri Ukrayna'dan geliyor.

İsveç Kökenli ve 1990’lı yıllarda hem Rusya hem de Ukrayna’nın danışmanlığını yapmış olan Anders Aslund “Rusya'nın Ukrayna aşkının arkasında Ukrayna'ya bağımlılık yatıyor!” diyerek Ukrayna’nın önemi ve Rusya’nın aşkını izah ediyor. Ukrayna Rusya ile ABD ve Avrupa arasında gerginlik kaynağı olunca bazı net önemli ekonomik bilgiler medyaya dökülmeye başlandı. Özellikle Rusya’nın Ukrayna’ya neden aşırı bağımlı olduğu konusunda bazı askeri bilgiler Londra’dan ortalığa dökülüyor.

MOTORLAR UKRAYNA'DAN

Dün Batı medyasında ortaya çıktı ki, örneğin Rusya’nın hava kuvvetleri, Ukrayna’da doğudaki Donetsk’in 230 kilometre batısındaki Zaporpzhia’daki Motor- Sich adlı Ukrayna fabrikası ile son derece ilgili. İlginin temel kaynağı da Rusya'nın hudut kontrolü için kullandığı askeri helikopterlerin neredeyse tamamının motorlarının Ukrayna tarafından söz konusu fabrikada yapılıyor olması.

SATIŞLAR DURDURULDU

Ancak geçtiğimiz günlerde Rusya Kırım'ı işgal ettiğinden beri, Ukrayna Rusya’ya tüm askeri araç ve malzeme gönderimini durdurmuş bulunuyor. Ukrayna’nın ihracat monopolü kurumu Ukroboronprom’un satışları durdurması Rusya’nın hem askeri ürün ithalatını, hem de askeri ürün ihracatını engelliyor. Çünkü bir çok Rus askeri ihraç ürününde Ukrayna’da üretilen girdiler kullanılmakta.

1.000 HÜCUM HELİKOPTERİ DAHA ÜRETECEK

Doğu ve güney Ukrayna’da R-27 kodlu ve Rusya hava kuvvetlerinin kullandığı orta mesafe füzeleri ve ağır askeri malzeme taşıyabilecek ve uçak saldırılarını engellemek için de kullanılan paraşütler gibi birçok şey üretilmekte. Ayrıca Kiev’deki Antonov adlı fabrikada da Rus gemilerinde kullanılan birçok dişli ve şanzuman parçaları yapılıyor. Bu nedenle Rus askeri kurumları ve ordu Ukrayna’nın işgalinin önemi konusunda siyasete baskı yapmakta ve bu fabrikaların olduğu yerlerin işgalini tavsiye etmekteymeş. Rus Ordusu mevcutlara 1.000 tane kadar hücum helikopteri ekleme planı yapmakta ve Ukrayna’nın Motor –Sich fabrikası motor vermeyi kestiği taktirde Rusyanın kendi helikopter üretimi ile motorları sağlaması da zor ve zaman alacak bir adım olacakmış.

HİÇ BİR ÜLKE RUSYA'YA 'DUR' DİYEMİYOR

Gerçek şu ki sanayi sektörü oldukça geniş olan Ukrayna Rusya’nın savunma sanayisi gereklerinin kabaca üçte birini üretiyormuş, ve Ukrayna Rusya’dan ayrılınca da bağımlılık Rus ordusunu zorlamaya başlamış. Ukrayna’nın Rusyaya ihracatının yüzde 40 kadarı da askeri ürünler. Rusya 10 yıllık bir yeniden silahlanma programı çerçevesinde 10 yılda 646 milyar dolalık bir program uygulamaya hazırlanıyor. Bu arada yurt dışından da birçok ürün alma girişiminde imiş. Fransa’dan alınacak olan Mistral amfibik taarruz gemisi ithalatı projesi de şu anda durdurulma durumunda. Batı’da Rusya’nın Ukrayna saldırısının 19’uncu yüzyıl tipi bir demode saldırı olduğu konuşuluyor ama, kimse de “Rusya durur!” demiyor.

<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle seyirci tarafından tanınıp benimsenen Mekin Sezer, iki

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 3: Mekin Sezer

Fenerbahçe'ye İzmir'de coşku seli

Galatasaray'a Malatya'da coşku seli

Hibe desteğiyle mantar tesisi kurdu! Şimdi siparişlere yetişemiyor