24 Ocak 2015 Cumartesi

Nihayet Avrupa Merkez Bankası kıpırdandı!

Sonunda Avrupa Merkez Bankası çok önemli ve uzun zamandır beklenen para politikası adımı attı. Ama Avrupa Birliği’ni oluşturan ülkeler milliyetçilikten vazgeçemedikleri için, Federal bir Hükümet de olmadığı için (ABD’de olduğu gibi Federal maliye politikası olamıyor ) anlaşmak zor oldu. Euro ülkelerinin merkezi bir maliye politikası silahı da yok. Buna bir de Almanya’nın iki dünya savaşında yaşadığı çok yüksek enflasyon sonucu paranoya ve fobisi de eklenirse, Draghi adım atabilmek için, yani Almanya belasından kurtulabilmek için, bir çok taviz vermek zorunda kaldı.
Draghi önümüzdeki aylardan başlayarak ayda 60 milyar euroluk varlık(kamu bono ve tahvilleri) alımı yapacak ve bu alışlar, şartlar kötüleşmezse Eylül 2016 tarihine kadar devam edecek. Banka kalıcı bir enflasyon düzeyi artışı görene kadar likidite artırma politikası uygulanacak ( tabii hedef enflasyonu yüzde 2 düzeyine kadar yükseltmek ama aşmamak). Varlık satın almaları ülkelerin Avrupa Merkez Bankası sermayesindeki paya oranlı olacak. Almanya’ya verilen en büyük taviz ise alınan varlıkların yüzde 80’i ülkelerin kendi Merkez Bankalarının sorumluluğu olacak. Ancak Avrupa Merkez Bankası da bu sefer 1 trilyon veya Avrupa GSYİH sayısının yüzde 10 kadarı (ve ülkelerin kamu borçlarının yüzde 10 kadarı da ) bir miktarda bir parasal genişleme yapılacak. Ümit edilen likiditenin kredi ve iç talep artışı sağlaması. Ama bunun garantisi de yok.
Tabii bu adım euro bölgesini toparlanmaya götürebilir. Üstelik düşük enerji fiyatları, az da olsa yapısal reform girişimleri ve banka sektörünün toparlanmaya başlamış olması ve Avrupa’da kamu borcu faizlerinde büyük düşüşler, başarıya çok destek verecek . Bu nedenle de güven artmış olacak.
Ama Euro Bölgesi’nde şu anda talep zayıf , talebin artıp artmayacağını da ancak zaman gösterecek. Şimdilik bu adım sadece iyi bir başlangıç diyebiliriz.
Aşağıda ülkelerin Avrupa Merkez Bankası sermayesindeki payları ve milyar euro olarak bir yıldan uzun vadeli kamu borç düzeylerini veriyoruz. Yaratılan likiditenin dağılımı bu paylara oranla yapılacak.
Litvanya, Slovenya, Latvia, Estonya, Lüksemburg, Güney Kıbrıs ve Malta küçük olduklarından tabloya alınmadı. Tabloda sadece 12 en büyük ülke var.

<p>Irak  ve Suriye'ye 2, Lübnan'a 1 yıl asker gönderme süresinin uzatılmasına ilişkin  Cumhurbaşkanl

CHP Tezkereye 'Hayır' Oyu Vereceğini Açıkladı

Kepçe ile yol kapatıp drift yaptılar

Muğla'daki fosil alanında yeni buluntulara ulaşıldı

''UÇBEY''in ilk kez kullanıldığı operasyonda gri listedeki terörist vuruldu