• $9,3293
  • €10,8642
  • 532.743
  • 1429.85
16 Mayıs 2015 Cumartesi

Gelişen ülkelerin reel büyümesi yavaşlıyor!

IIF yani “Institute of International Finance” tarafından yayımlanan verilere göre gelişen ülkelerin büyüme hızı global kriz sonrasındaki altı yılda hiç görülmemiş şekilde, bu yıl düşmeye başlamış bulunuyor.
Nisan ayı sonu itibarıyla gelişen ülkelerin büyüme hızı üç ayda yüzde 1.6 gibi son derece düşük bir oranda gerçekleşmiş. Bundan evvelki üç ayda ise (yani mart ayı ile biten üç ayda) büyüme oranı yüzde 1.9 imiş.
Yani gelişen ülkelerde büyüme ve beklentiler hemen hemen her ülkede oldukça düşük. Bu da yılın ikinci çeyreği için de kötümser mesaj demek. Ancak IIF gene de 2015 yıl sonu için daha iyimser.
IIF 41 ülkeden makroekonomik ve finansal değişkenler ile ilgili verileri toplamakta ve bu verilerin özetini “Gelişen Ülkeler Endeksi” olarak yayımlamakta. Bu endeks 2008 global krizi sonrasındaki 2009 ilkbaharından bu yana en düşük düzeyine düşmüş bulunuyor. 2014 yılı üçüncü çeyreğinden bu yana ise oldukça kuvvetli bir şekilde aşağıya inen bir trend açıkça görülüyor.
Bu ay yayımlanan verilere göre gelişen ülkelerden Mart 2015 ayı ile sonlanan üç çeyrekte çıkan sermaye miktarı 600 milyar dolar kadardı. Halbuki kriz sonrasındaki, 2009 yılında mart ayı ile sonlanan üç çeyrekte çıkan sermaye miktarı bile sadece 545 milyar dolar kadar olabilmişti. Yani sermaye çıkışında artış var.
Diğer taraftan Capital Economics adlı ekonomik araştırma şirketi tarafından yayınlanan verilere göre ise, aylık olarak derlenen üretim ve harcama verilerinde de, gelişen ülkelerin ortalama GSYİH büyümesi de 2015 ilk çeyreğinde yıllık büyüme oranı olarak yüzde 4 değerinin altına düşmüştü. Bu büyüme hızı da 2008-2009 krizinden bu yana gelişen ülkelerin en düşük büyüme oranı olmakta.

18 ülkenin sadece biri pozitif
Capital Economics araştırmacıları bir de ikaz yapmakta, çünkü önümüzdeki aylarda gelişen ülkelerin büyüme hızının yıllık bazda yüzde 3.5 oranına inmesi de oldukça olası.
En kötü veriler sanayi üretiminde gerçekleşmekte. Ayrıca mart ve nisan aylarında uluslararası ticaret verilerinde de yaygın düşüş görülmekte. 18 ülkeden alınan ticaret verisinin sadece bir tanesinde pozitif gelişme görülmekte.

En güçlü gidişat Asya ülkelerinde
Son iki ayda iş çevresinin beklentileri araştırmalarında da yılın başındaki iyimserlik ortadan kalkmış bulunuyor. Ancak emtia fiyatlarındaki hafif artışlar finansal verileri hafifçe yukarıya itmiş bulunuyor. Gelişen ülkeler arasında en kötü yavaşlama Latin Amerika’da. görülmekte. En büyük ekonomi olan Brezilya’daki yavaşlama tüm Latin Amerika’yı etkiliyor.
Diğer taraftan da gelişenler arasında en güçlü gidişat (orada da büyüme hızının yavaşlamış olmasına rağmen) gelişen Asya ülkelerinde görülmekte.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Başkan Recep Tayip Erdoğan'a Angola ziyaretinde  eşlik eden eşi

“Geleceği kadınlar belirleyecek”

İstanbul'da sabah saatlerinde trafik yoğunluğu yaşanıyor

İstanbul'da muhteşem dolunay manzarası

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Togo'ya geldi