• $9,5022
  • €11,0506
  • 548.708
  • 1519.25
7 Ağustos 2015 Cuma

FED faizi yavaş yavaş gündeme geliyor mu?

Atlanta Federal Reserve Bank Başkanı Dennis Lockhard geçtiğimiz salı günü ABD’de, FED’in gelecek ay faiz artırımına başlanmasını gündeme getiren bir açıklama yapmıştı, bu da piyasada ve medyada etkiler yaratmıştı.

Zaten ABD ve İngiltere’de faizlerin birkaç ay içinde artması sürekli vurgulanan gündem maddesi idi. Zaten hem ABD hem de Britanya yüzde 2-3 arasında büyümekte idi. Zaten bu ülkelerde işsizlik de uzun dönem ortalaması olan yüzde 6 oranının altında bir yerde idi.
Ama başka konularda ise problemler var. Britanya’da enflasyon yüzde “0” düzeyinde. ABD’de enflasyon ise yüzde “ 0.1” ve her iki ülkedeki enflasyon da hedef olan yüzde 2 enflasyon düzeyinin çok uzağında. FED’in en sevdiği enflasyon endeksi olan özel tüketim harcamaları fiyat endeksi ise yıllık sadece yüzde 0.3 düzeyinde. Enerji fiyatları ve ham madde fiyatları enflasyonu düşük tutmaya devam ediyor.
Fakat çekirdek tüketici enflasyonu ABD’de yüzde 1.3. Britanya’da ise yüzde 1 değerinin hemen altında.
Tabii bu yaz ek bazı sorunlar da ortaya çıktı. Çin’de borsa çöküşü ve yavaşlama olasılığı moralleri bozdu. Petrol fiyatı son ayda yeniden düşüş yaşadı. Emtia fiyatları da oldukça düştü. Ham madde fiyatları endeksi son 12 yılın en düşük düzeyinde ve 2008-2009 düzeyinin de altında.
Bu durumda enflasyonun da beklenenden daha uzun bir süre düşük kalması normal görülmeli. Ama ABD ve İngiltere bu veriler karşılığında faiz hadlerini düşük enflasyon nedeni ile sabit tutarlarsa, onlara neden yüzde 2 enflasyon hedefi koydunuz diye de sorulması gerekir. Ama faizleri arttırırlarsa da, artıştan sonra biraz zaman geçince de faizleri yeniden düşürmek zorunda da kalabilirler.
Piyasada bu yazdığımız argümanlara pek bakılmıyor ama. Yukarıda aktardığımız Lockhard açıklamasından hemen sonra iki yıllık hazine bonosu faizi artarak yüzde 0.76 düzeyine geldi. Bu da örneğin Alman Hükümeti’nin Bund bonolarından 100 baz puanı daha yüksek bir getiri. Tabii dolar da derhal değer kazandı. Böylece dolar endeksi de üç ay öncesine göre kuvvetle artmış oldu.
Ancak Lockhard’ın konuşmasından sonra yayımlanan ADP temmuz istihdam raporunda yeni yaratılan iş sayısı sadece 185 bin civarında kaldı. ISM imalat dışı sektör istihdam verisi ise son on yılın en yüksek değerine yükseldi.
Yani veriler birbiri ile hafifçe çelişmekte, iyi de var kötü de var!
FED’in eylül ayındaki kritik toplantısına kadar tarım dışı ücretli istihdamı raporu iki kere daha yayımlanacak. Biri hemen, diğeri de daha sonra! Bloomberg ise hemen yayımlanacak olan emek piyasası raporunda 225 bin üzerinde istihdam yaratılmasını değerini bekliyor. Bu gerçekleşirse eylülde faiz artırımı yönünde çok önemli etki yapacak bir veri olacak! O zaman da Merkez Bankaları da faiz artışına yönelme hazırlıklarına başlar.

<p>Rusya'da bubrik, Rize'de kel simit  olarak sofraları süslüyor. 150 yıllık geçmişiyle kentin vazge

“Kel simit” için uzun kuyruk

Türkiye'ye has uçak! Motoru dursa bile uçuyor

Çorum'da anne ile kızı aynı üniversitede eğitim görüyor

Kayseri'de Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait mozaikli yapı bulundu