• $9,5989
  • €11,1764
  • 557.245
  • 1470.47
5 Ağustos 2015 Çarşamba

Enflasyon son iki yılın en düşüğünde

Temmuzda tüketici fiyatları ortalama binde 0.9 arttı. Bu oran geçtiğimiz yılın aynı ayında binde 4.5 artmıştı. Böylece yıllık enflasyon da 0.4 puan düşerek yüzde 6.8’e geriledi. Bu oran son iki yılın en düşüğü oldu. Daha önce en son 2013 Mayıs'ta yıllık tüketici enflasyonu yüzde 6.5 olmuş, daha sonraki dönemde hiç yüzde 7’nin altına inmemişti.

Verilerin detayına baktığımızda temmuzda enflasyonun giyim ve ayakkabı, iletişim ve haberleşme, kültür ve eğlence, ulaştırma ve diğer çeşitli mal ve hizmetler gibi endeks içinde ağırlığı düşük olan sektörlerdeki fiyat gelişmeleri sayesinde düştüğünü görüyoruz. Aşağıdaki tabloda bu sektörlerin yıllık enflasyona katkılarını bir önceki ayla ve daha önceki yıllarla karşılaştırmalı olarak özetledik. Enflasyona katkı rakamlarını sektörün endeks içindeki ağırlığıyla fiyat artış oranını çarparak hesaplıyoruz. (Küsuratlarda küçük sapmalar var).

Tabloda da görüleceği üzere, enflasyonda asıl kemikleşmiş durumdaki gıda, alkolsüz içecekler ve konut gibi ağırlığı yüksek olan sektörlerin enflasyona katkısı temmuzda değişmemiş. Ulaştırma grubu fiyatlarının 2013 sonundaki 1.8 puanlık katkısının 0.1’e düşmesi petrol fiyatlarıyla yaşanan olumlu bir gelişme.
Kuşkusuz enflasyonun mayıstan sonra düşüşe geçmesi olumlu, haziran ve temmuzda enflasyondaki toplam düşüş 1.3 puana ulaştı. Üstelik sadece genel enflasyon oranında değil, aynı zamanda çekirdek enflasyon göstergelerinde de düşüş söz konusu. Bu düşüş hem Merkez Bankası’nın beklentilerine paralel hem de önümüzdeki dönem açısından bankanın elini rahatlatacak. Aşağıda Merkez Bankası tarafından yakından takip edilen çekirdek enflasyon göstergelerindeki genel trend gösteriliyor.

Hem tüketici ve üretici enflasyon oranlarında, hem de çekirdek enflasyon göstergelerinde son bir yıldır belirgin bir düşüş trendi var. Bu trend Ocak-Mayıs 2015 gibi bazı dönemlerde kesintiye uğrasa da genel olarak para politikası hedefleriyle uyumlu bir görüntü sergiliyor. Tabii ki bu düşüşün özellikle mevsimsel olarak enflasyon oranlarının yüksek gerçekleştiği sonbahar aylarında da devam etmesi hem yıl sonu enflasyon hedeflerinin tutması, hem de uzun vadede düşük enflasyon beklentilerinin sürdürülmesi açısından önemli hale geldi. Bunun için de TÜFE’de ağırlığı yüksek olan gıda ve alkolsüz içecekler grubu ile konut grubu fiyatlarında yumuşama olması lazım. Temmuz itibarıyla gıda ve içecekler grubunda yıllık enflasyon yüzde 9.3, konut grubunda ise yüzde 8.1 seviyelerinde.

<p>Futbol, sahaları aşıp evlerimizdeki televizyonlara, günlük  aktivitelere ve tabi ki son olarak oy

Neden PES Atarız?

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi

Kuraklık nedeniyle Van Gölü'nde yeni adacıklar ortaya çıktı

NBA tarihinin en iyi 75 oyuncusu açıklandı! İşte listede yer alan isimler