• $9,4898
  • €11,0532
  • 548.339
  • 1519.25
5 Şubat 2016 Cuma

Artık Rusya'ya inanılmıyor!

Tuhaf bir dünyada yaşıyoruz. Çin devleti tarafından sahip olunan ChemChina şirketi İsviçre kökenli tarım kimyası şirketi Syngenta’yı 43 milyar dolar fiyatına nakit ödeyerek satın alıyor. Diğer taraftan da British Petroleum Firması 5.2 milyar dolar 2015 yılı için yıllık ziyan yaşamakta ve 7000 kişiyi de 2 yıllık bir programla işten çıkartacak.

Bu istatistikler ekonomisi bir türlü toplanamayan Batı’nın acilen Doğuya biraz daha dikkat etmesini gerektiren örnekler . Doğu kelimesinin içine Çin ve de özellikle Putin’in Rusya’sı da dahil.

Avrupa da ikaz edildi

Rusya Çin ile eskisi gibi kapışmamak için önce Çin ile yakınlaştı, ortak işlere girişti. Sonra da eski Sovyetler Birliği olma aşkını gerçekleştirmek için etrafa saldırmaya başladı. Kafkasya, Kırım, Ukrayna ve şimdi de Türkiye ile sorunları ve Suriye’deki aktivitesi başka türlü yorumlanamaz.
Tabii Putin’e cesaret veren, Batı’nın nerde ise on yıllık bir sürede ekonomiyi toparlayamamış olması, ilaveten de ABD’nin askeri anlamda pasif politika uygulamaya başlaması ve Avrupa’nın ve Avrupa ülkelerinin de bir türlü GSYİH oranı olarak yüzde 2 düzeyinde askeri harcama yapma sözünü tutmaması. Bu durumda ABD’nin pasifliği olacak şey değildi.
Sonunda ve nihayet ABD karar değiştirdi, Rusya’yı da cesaretlendirdi.
Obama Hükümeti sonunda kıpırdanma kararı verdi. Avrupa’yı da ikaz etti. Rusya’nın Avrupa’nın kenarında her türlü agresyonu yapmasına rağmen ancak bir iki ülke GSYİH oranı olarak yüzde 2 savunma harcaması yapmakta idi. Birçok Avrupa ülkesinin askeri harcaması ise düşmekteydi.
Nato’nun 2015 yılı Yıllık Raporu'na göre 2013 yılında Avrupa Birliği ülkeleri GSYİH oranı olarak yüzde 1.51 oranında askeri harcama yapmışlardı. 2014 yılında yüzde 1.47 ve 2015 yılında da ise yüzde 1.43 askeri harcama gerçekleşmişti.

Amerika sonunda uyandı

Tabii ki bu azalmayı gören Rusya ilk adımda Polonya, Romanya ve Baltık ülkeleri , hudutlar nedeni ile Rusya’nın gözünün en üstünde olduğu ülkeler olmuştu.
Ancak Amerika sonunda iyice uyandı ve icraate geçiyor. ABD’ nin kendi askeri kuvvetlerinin ve silah ve diğer askeri aletlerinin, ABD, NATO ve Rusya arasında yapılan 1997 yılındaki anlaşmaya göre yeni NATO ülkelerinde yer alabileceği kabul edilmişti. Ama çok fazla da bir asker ve güç yerleşmesi yapılmaması konusunda da anlaşılmıştı. Bugünlerde ise Rusya’nın aşırı saldırgan tutumu sonucu ABD’yi bugünkü mali bütçesinde bu yıl için ayırdığı 786 milyon doları gelecek yıl 3.4 milyar dolara arttırmaya karar verdi.Bu da bu hafta açıklandı.
Diğer taraftan Polonya ve Baltık ülkeleri de Rusya’nın kendisinin bu anlaşmayı, aşırı doz askeri gücü bu ülkelerin hudutlarına yığarak bozduğunu tekrar tekrar vugulamakta idiler. ABD’den de kalıcı şekilde askeri güç yerleştirilmesini talep ediyorlardı. Bu yaz NATO yıllık zirvesi toplantısı anlamlı Varşova’da yapılacak.

Saldırganlık devam eder mi?

Artık kimse Rusya’ya inanmıyor. Bu nedenle de ABD ve Avrupa da kendi payına düşen askeri harcamayı artık yapmak zorundalar! Çünkü er geç petrol fiyatları artıp da Rusya yeniden ekonomik güç elde edince saldırganlık devam eder diye düşünülüyor. Asker ve silahların tehlikedeki ülkelerin Rusya ile hududuna olduğu kadar yakına yerleştirilmesi gündeme geliyor galiba!

<p>Afrika'nın güneybatısı. Yük gemisi Togo'dan  Kamerun'a gidiyordu. Gine Körfezi'nde geçiyordu. Kor

Korsanlar yük gemisine saldırdı

Türkiye'ye has uçak! Motoru dursa bile uçuyor

Çorum'da anne ile kızı aynı üniversitede eğitim görüyor

Kayseri'de Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait mozaikli yapı bulundu