• $13,594
  • €15,3437
  • 800.497
  • 1951.17
7 Haziran 2019 Cuma

Alman sanayi sektörü Merkelden şikayetçi!

Alman sanayi sektörü uluslararası medyada bile şikayetlerini dile getiriyor. Çünkü Almanya’da ekonomik reformlar yapılmıyor. Angela Merkel’in koalisyonu, şirketleri tahrip ettiği için, iş sektörü güvenini kaybetmiş durumda.

Devlet, yaklaşan ekonomik daralmayı önleyecek gerekli politikaları gündeme getirmezken, şirketler kendi aralarındaki toplantılarda bu konuyu tartışmaya başlamışlar. Örneğin Dieter Kempf gibi büyük bir sanayi yöneticisi bile4 şirketlerin kendi aralarındaki toplantıda da Merkel’in bütün iş itibarını kaybettiğini konuştuğunu söylüyor.

Bayan Merkel’in şirketinin koalisyonundan Şirket Yöneticisi Andrea Nahles bile, ikinci iş yılında, geçtiğimiz günlerde istifa ettikten sonra Merkel’in ortak şirketlerinin ikinci Dünya Savaşından bu yana en kötü sonuçları aldığını gündeme getiriyor. Merkel’in SPD adlı şirketi bile oylamada 2014 seçiminden bu yana yüzde 11 puan oy kaybederek, Avrupa oylamasında sadece yüzde 15.8 oyla kalmış.

SPD’nin liderleri her şeye rağmen gene de iş başında kalma kararı almış olsalar da, Merkel’in şirketlerinin 2021 yılında ortaklıktan çekilme durumuna geleceği Uluslararası Financial Times gazetesinde bile yazıldı. Ekonomik reform yapılmaması Almanya genelinde de sorun yaratıyor. Geçen yıl şirket liderleri ülkenin yüzde 1.4 büyüdüğünü tespit etmişlerdi. Bu yıl ise büyümenin yüzde 0.5 olması bekleniyor. Şirketler enerji maliyetlerinin çok artmasından vergi yükünden ve dijital altyapının zayıflığından şikayetçi.

CDU ve CSU adlı şirketler vergi indirimi talep ettiğinde ise iki şirketin koalisyondan ayrılmaları talep ediliyor. Dieter Kempf’in tezlerine karşı ise, şirketlerin toplumun güvenini kaybettiği konusu gündeme geliyor.

Bayan Merkel son aylarda şirketleri desteklemek için şirketlerin daha becerikli işçiler almasını tavsiye ediyor. Ama araştırma için yapılacak vergi indirimi gibi destek şeyler de tavsiye ediliyor. Bay Kempf şirketlerin büyük sorunlara çözüm araması gerektiğini, ama koalisyonlu şirketin küçük şeylerle uğraştığını söylüyor.

Öyle ki, şirketlerin büyümek için, koalisyon şirketinin 2023 yılına kadar sadece 1 milyar Euro aktaracağı vurgulanıyor.

Bay Kempf vergilerin yüzde 31 düzeyinden yüzde 22 oranına doğru yavaşça olsa da değişmesini ve en azından yüzde 25 vergi ödenmesini de tavsiye ediyor. ABD Başkanı Donald Trump bile ABD’de vergiyi yüzde 35 oranından yüzde 21 oranına indirmişti.

<p>Bu zamana kadar rol aldığı projelerle büyük bir hayran kitlesi elde eden ünlü oyuncu Murat Serezl

Yeni projesini ilk kez AKŞAM'a anlattı

Çay tiryakilerine kötü haber! Öyle bir zararı var ki...

Bizi böyle kandırıyorlarmış! Tüm hileleri ortaya çıktı

Çıngıraklı yılanın kuyruğunda bakın ne var!