• $ 7,3631
  • € 8,7169
  • 460.112
  • 1083.83
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Arjantin gene karambola giriyor

Quilmes, Buenos Aires’ten 40 dakikalık ötede bir Arjantin kenti. Son dönemde kentte tam 8 yıl, 650 bin kişi yaşamış. Ama sonunda ülke başkanı Mauricio Macri’nin Cambiemos adlı siyasi hareketi, kentin valisini ve kent yönetimini uzaklaştırmıştı. Çünkü Macri’den önceki Christina Fernandez de Kirchner’in de siyasi yönetimden ayrılması gerekliymiş. Çünkü Macri de devletin başına geçmiş.

Ancak bir yıl önce de, Bay Macri Ekim 2019’da tekrar yapılacak olan seçimde gene ülke liderliğini kazanacağını ümit ediyordu. Ama ekonomik politikaları çökünce ve ülke parası pesonun değeri neredeyse sıfırlanınca da iflas durumuna gelindi ve acilen IMF’den tam 57 milyar dolar borç alındı. Bu bir rekordu. Çünkü ülkede enflasyon yüzde 56 idi ve işsizlik de yüzde 50 düzeyine gelmişti.

Christina Fernandez 9 Mayıs’ta bir kitap yayımladı ve seçimde yeniden başkanlığa aday olacağını gündeme getirdi. Ama acaba Macri’nin teknokratik reformu Bayan Fernandez’in popülist ulusalcılığını seçimde gene geçebilecek miydi? Geçen ay İsonomia adlı ve Macri için çalışan araştırma şirketi, patron Macri’nin Bayan Fernandez’e karşı seçimi büyük farkla kaybedeceğini açıkladı. Fernandez tarafı aldığı yüksek borçlar nedeniyle yüksek dozda eleştirilmekteydi. Ülkede oylar kabaca yüzde 35 Christina Fernandez, yüzde 35 Macri olarak gözükmekte ve geri kalan 30 da, kime gideceği belli olmayan oylar. Fernandez kaostan normale çıkmak hedefini konuşuyordu. Christina eskiden iş başına geldiğinde ne kadar büyük sorun yarattığını unutmuş gibiydi. Ayrıca bir de eski dönemden gelen mahkemesi olduğunu ve izlendiğini de unutuyordu.

Quilmes’de Daniel Kaploian adlı ve küçük bir perde üretimi tesisi çalıştıran bir kişi ise, durumdan çok üzgündü. Çünkü Macro’ya önceleri oy vermişti. Ama şimdi oy vermeyecekti. Fakat Kaploian’ın karısı ise sokakta sürekli açlık görmekteyim ve de Christina’ya oy vermem de pek mükün değil diyordu. Yani Arjantin vatandaşları ülkenin iyice düzelmesini sağlayacak başka siyasetçiler aramaktalar.

Unutmayalım, bugün Arjantin’deki enflasyon Mart 2019 itibarıyla yüzde 54.1 düzeyinde. Yani ekonomi oldukça problemli durumda.

Bin günde memleket nedir?

Bin günde memleket nedir?

Manisa'da raylara giren tır, ikiye ayrıldı

Manisa'da raylara giren tır, ikiye ayrıldı

Doğal klima özelliği ile 'Buzluk Mağarası' yaz aylarında

Doğal klima özelliği ile ''Buzluk Mağarası'' yaz aylarında ilgi görüyor

Niğde'de güneşte kurutulan domatesler 6 ülkeye ihraç ediliyor

Niğde'de güneşte kurutulan domatesler 6 ülkeye ihraç ediliyor