• $16,7667
  • €17,501
  • 976.696
  • 2443.77
23 Mart 2015 Pazartesi

2015 ilk çeyreği de durgun!

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal araştırmalar Merkezi BETAM araştırmacıları Zümrüt İmamoğlu ve Barış Soybilgen 2015 yılı ilk çeyreğinin ekonomik görünümü konusundaki tahminlerini yayınladılar. Hatırlanırsa BETAM tarafından yapışan araştırmalar 2014 yılı son çeyreğinde son derece zayıf bir büyüme gerçekleşeceği yönünde idi. BETAM Mart 2015 verilerine dayanarak yaptığı 2015 ilk çeyrek büyümesi tahminlerini de 19 Mart tarihinde yayınladı. Ekonomik büyümede zayıflık 2015 birinci çeyreğinde de devam ediyor gibi görülmekte.

Araştırmacıların özetine göre mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış Sanayi Üretim Endeksi (SÜE) Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 1,4 oranında azaldı. İhracat miktar endeksi altın etkisiyle yüzde 6 artarken, ithalat miktar endeksi yüzde 3,8 oranında azalış gösterdi. Betam'ın ilk çeyreğe ilişkin ilk büyüme tahmini bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0,2. Önceki yılın aynı çeyreğine göre ise ekonomide büyüme görülmüyor, tahmin oranı yüzde sıfır. Ocak ayında cari açık 2 milyar dolar olarak gerçekleşti. 12 aylık cari açık 45,8'den 42,9 milyar dolara indi. Petrol fiyatındaki düşüş cari açık üzerinde etkisini göstermeye başladı. Ancak enerji hariç ithalat talebi de azalmaya devam ediyor. Cari açığın GSYH’a oranının yıl sonunda yüzde 5,8'den ilk çeyrekte yüzde 5,4'e düşmesini bekleniyor.

Yıllık bazda ihracat azaldı

Sanayi üretiminde Aralık ayında görülen artış uzun soluklu olmadı. Ocak ayında üretim yüzde 1,4 oranında düştü. Aralık ayındaki yüzde 1,2'lik artış da aşağı yönlü revize edilerek yüzde 0,7'ye indi. Böylece 2014 son çeyrekte sanayi üretimi önceki tahmin olan yüzde 0,5 yerine yüzde 0,7 oranında düşmüş oldu. Ocak ayındaki düşüş ise ilk çeyrekte sanayi üretiminin yüzde 1 oranında düşebileceğini gösteriyor. İhracat miktar endeksi Ocak ayında yüzde 6 oranında artmasına karşın, altın hariç bakıldığında yüzde 0,4'lük düşük bir artışa işaret ediyor. Yıllık bazda ise ihracat hem Ocak hem de TİM rakamlarına göre Şubat ayında düşüyor. İthalat talebi de gerilemeye devam ediyor. İthalattaki gerileme sayesinde net dış talep katkısının ilk çeyrekte pozitif olmasını bekliyoruz.Tüketim göstergeleri otomobil üretim ve satış rakamları hariç olumlu değil. Tüketici güven endeksi son 4 aydır düşüyor. Yatırım tarafında ise görünüm biraz daha olumlu. Sanayi üretimindeki düşüşe rağmen yatırım malı imalat ve ithalatında artışlar var. Reel kesim güven endeksi oldukça zayıf olsa da yatırım harcamalarında küçük artışlar görebiliriz. Kamu harcamaları da az da olsa artış göstererek büyümeyi destekliyor. İlk çeyreğe ilişkin elimizdeki kısıtlı sayıdaki gösterge ilk çeyrekte hem iç hem de dış talebin zayıf olduğunu, yatırım ve kamu harcamalarında küçük artışlar olsa da tüketim ve ihracattaki zayıflığın büyümeyi aşağıya çekeceğini gösteriyor.

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı

Yumurtayı sirkenin içinde bekletirseniz! Sonucu sizi çok şaşırtacak

Duvarın içinden gelen seslerin kaynağını öğrenince gözlerine inanamadı