• $15,5596
  • €16,2389
  • 898.712
  • 2422.46
21 Ekim 2012 Pazar

Mart ne kadar kışsa kasım da o kadar kış

Hükümetin, yerel seçimleri 2013'e çekme planı zora girdi.
Kapıları ikinci kez çalınan CHP ve MHP'nin sergilediği direnç, AK Parti'nin, tasarıyı askıya almasıyla sonuçlanabilir.  
Muhalefetin itirazları iki başlıkta toplanıyor. Ayrıntıda farklılaşsa da paydaları aynı: Apar topar getirilen büyükşehir belediye tasarısı ile tarih konusundaki uyuşmazlık.
MHP, işin başında 'evet' dediği 27 Ekim tarihi dışındaki  tüm seçeneklere kapalı.
3 Kasım ise sadece AK Parti'yi iktidara taşıyan 2002 seçiminin değil, 1997'deki Susurluk kazasının da yıldönümü. O tarihte yapılacak bir yerel seçim, AK Parti'ye doğal propaganda avantajı sağlar diye MHP istemiyor.
Burada muhalefet refleksi açısından da ilginç bir ayrıntı saklı: Demek ki CHP, ta ilk görüşmelerde '3 Kasım olabilir' derken, MHP'nin bu tarihe ilişkin itirazlarını öngör-e-memiş. Ana muhalefet partisi, 27 Ekim'e, Cumhuriyet Bayramı çakışması, 10 Kasım'a da Atatürk'ün ölüm yıldönümü dolayısıyla karşıydı...
YAZICIOĞLU GEREKÇESİ: NEREDEN NEREYE
Geriye, öteleye öteleye 17 Kasım kalıyor ki, kış bastırmak üzereyken yapılacak seçimin hikmetini anlayan beri gelsin. Mart'tan ne farkı var? Yine soğuk, yine yağmur çamur... Sonuçta, bunca pazarlık; seçimi öne alma fikrinin başından bu yana gerçek bir ihtiyaca dayanmadığını gayet iyi anlatıyor.
Yanısıra, BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu'nun vefatıyla açıklanan insani gerekçenin, yolda nasıl değişip dönüştüğünü de...
Oysa işin başında, bu niyetteki samimiyetin tanığıyım rahmetli Yazıcıoğlu'nun 2009 yerel seçim kampanyası sırasında uğradığı helikopter kazasını duyduğumuzda, Esenboğa Havalimanı'nın Şeref Salonu'ndaydık. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Brüksel'e hareket etmek üzereydik. Gül'ü uğurlamak üzere gelen bakanlardan Ali Babacan, ayaküstü sohbetimizde kaygılı bir yüz ifadesiyle 'Kıştan daha tam çıkmadan seçim yanlış. Bu tarihi değiştirmemiz gerekiyor' demişti.
Nereden nereye...
SABAHLAYACAK KADAR TUTKULU
Meclis çalışmalarının kamuoyuna yansıyan kısmı, genel kurul toplantılarıdır. Komisyon faaliyetleri biraz gözden ırak kalır. Ama meselelerin asıl rengi de komisyonlarda çıkar.
AK Parti, muhalefetin büyükşehir tasarısına itirazlarını, pazarlık unsuru yapıp  'taviz' vermektense, yerel seçimin zamanında yapılmasına razı. MHP'nin 'bölünme planı'  CHP'nin ise 'idari federalizm' gerekçeleriyle karşı çıktığı bu tasarıyı bir an önce Meclis'ten geçirmeye çok kararlı. İktidar partisi hedefine, bir salonda 16 saat aralıksız çalışıp sabahlayacak kadar kilitlenmiş durumda. 
Düşünsenize, büyükşehir tasarısı için cuma günü İçişleri Komisyonu'nda  saat 14.00'te başlayan görüşmeler, dün sabah 06.00'da sona erdi...
MALİYE MEMNUN OLACAK 
Yerel seçim tasarısı askıya alınırsa, bu işe sevineceklerin başında Maliye geliyor.  Zira seçimler 2013'te yapılırsa Maliye, siyasi partilere yapılacak Hazine yardımını, yasa gereği iki kat fazla ödemek zorunda.
Bütçe gelir hedefine baktığımızda, -eğer yerel seçim olmazsa-, üç siyasi partinin, önümüzdeki yıl alacağı 'normal' Hazine yardımı tutarları şöyle:
AK Parti: 73.5 milyon. CHP: 38.3 milyon. MHP: 19.2 milyon.
Yani seçimler zamanında yapılırsa bütçeden 131 milyon TL. çıkacak. 2013'te yapılırsa 262 milyon. Herkesin hesabı ayrı anlayacağınız.

<p>Arabesk müziğin önemli temsilcilerinden Ümit Yaşar, meslek hayatının ilk röportajını Akşam Gazete

Ümit Yaşar'dan polemik yaratacak sözler... 'Veliaht yok, taklitler var'

NASA görüntüleri paylaştı! Mars'taki gizli geçidin sırrı ne?

Hayvanların şaşırtan dostluğu! Onları hiç böyle görmediniz

Akdeniz'de zehirli deniz kestanesi tehlikesi