• $8,6328
  • €10,1285
  • 492.176
  • 1385.61
13 Ocak 2014 Pazartesi

Mühendisliğin ‘kimya’sı son yıllarda tutmuyor

Bir dönemin efsanesi kimya mühendisliği, liseli gençlerin ilgi alanından çıkmış görünüyor. Geçen yıl devlet üniversitelerinde kontenjanlar boş kaldı. Vakıf üniversitelerinde de durum hiç iç açıcı değil.

1960’lardan sonra 20-25 yıl en gözde dallardan biri olan kimya mühendisliğinin popülaritesi son yıllarda oldukça gerilemiş durumda. Geçen yıl devlet üniversitelerinde pek çok bölüm boş kaldı. Zaten çok az sayıda olan vakıf bölümlerinde de durum farklı değil. Kontenjanı dolup taban puanı oluşan programların puanlarının oldukça düşük seviyelerde olması da başarılı öğrenciler arasında kimya mühendisliğinin artık gözden düştüğünü gösteriyor. Bugün ülkemizdeki kimya mühendisliği programlarıyle ilgili detayları sizlerle paylaşıyorum.

Vakıflarda bölüm az sayıda
- 2013 ÖSYS’de kimya mühendisliği tercih eden adaylar 32’si devlet, 2’si vakıf olmak üzere 34 farklı üniversite içinden tercih yaptılar. Bu üniversitelerdeki toplam 3 bin 3 kontenjanın yüzde 96’sı devlet üniversitelerinde bulunuyordu. Diğer mühendislik alanlarıyla kıyaslandığında KKTC üniversitelerinde kimya mühendisliği programı olmaması dikkat çeken bir durum.
- Yerleşme istatistikleri kimya mühendisliğinin hem devlet hem de vakıf üniversitelerinde kan kaybettiğini gösteriyor. Temmuz 2013’te açıklanan ilk yerleştirmelerde hem devlet hem de vakıf üniversitelerinde önemli boşluklar kaldığını görüyoruz. Oran olarak bakıldığında devlet kontenjanlarının yüzde 24’ü vakıf kontenjanlarının ise yüzde 28’i boş kaldı.
- Kontenjan büyüklükleri incelendiğinde diğer mühendislik alanlarında önemli paya sahip olan vakıf üniversitelerinin kimya mühendisliği alanına ilgi göstermedikleri anlaşılıyor. 2013 ÖSYS’de kimya mühendisliği ile ilgili ortaya çıkan tablo vakıfların yakın gelecekte bu alanda yeni yatırımlar yapmasının zor olduğunu gösteriyor.

Boğaziçi üniversitesi yine zirvede
- Kimya mühendisliği bölümlerinin taban puanları dikkate alındığında devlet üniversitelerinde İstanbul, Ankara ve İzmir’in önde olduğunu görüyoruz. Boğaziçi Üniversitesi 461.294 puanla listenin başında yer alıyor. Boğaziçi’ni ODTÜ, İTÜ ve Yıldız Teknik izliyor.
- Vakıf üniversitelerinin taban puanlarına bakıldığında da çarpık bir puan dağılımı karşımıza çıkıyor. Listenin tepesinde 382.174 puan ile Yeditepe tam burslu kimya mühendisliği programı var. Parasını vererek okuyacaklar içinse MF-4’te 180 puanı geçmek yeterli.
- Hem devlet hem de vakıf üniversitelerinde taban puanı çok düşük ve hatta taban puanı oluşmamış bölümlerin bulunması, bu üniversitelerdeki eğitim kalitesi açısından endişe verici. Liseden gelen en düşük puanın (OBP) 30 olabileceği düşünüldüğünde LYS-1 ve LYS-2 sınavlarında 180 barajını aşmayı ancak başaran ve toplamda yüzde 20 (100 üzerinden 20) başarı gösteren adayların bile kimya mühendisliği programlarına yerleşebildiğini görüyoruz.

Kimyacılar üniversitede vakit kaybediyor
Üniversitelerdeki kimya mühendisliği bölümlerinin sayısı ve kontenjanlarında son yıllarda önemli bir artış yaşanmadığı dikkate alındığında, yeni giren-okuyan-mezun öğrenci sisteminin dengede olduğunu söyleyebiliriz. Bu açıdan değerlendirildiği takdirde dört yıllık bir lisans eğitimi olan kimya mühendisliğinde okuyan 13 bin 500 kişinin sadece bin 700’ünün mezun olması, öğrencilerin üniversitede çok zaman kaybettiğini gösteriyor.

Özelde tek seçenek İstanbul
Kimya Mühendisliği bölümlerinin coğrafi dağılımına göre Türkiye’de 22 farklı şehirde kimya mühendisliği eğitimi almak mümkün. Vakıf üniversitelerinde kimya mühendisliği okumak için tek seçenek İstanbul. Vakıflardaki eğitim öğretim ücretleri liste fiyatlar üzerinden incelendiğinde Yeditepe Üniversitesi’nde yıllık 27 bin TL, Beykent Üniversitesi’nde ise yıllık 18 bin 252 TL karşımıza çıkıyor. Ancak bursluluk yapısı dikkate alındığında bu bölümlerin liste fiyatlarının göstermelik olduğu anlaşılıyor.

Hocalar erkek, öğrenciler kadın
Üniversitelerdeki kimya mühendisliği bölümlerinin sayısı ve kontenjanlarında son yıllarda önemli bir artış yaşanmadığı dikkate alındığında, yeni giren-okuyan-mezun öğrenci sisteminin dengede olduğunu söyleyebiliriz. Bu açıdan değerlendirildiği takdirde dört yıllık bir lisans eğitimi olan kimya mühendisliğinde okuyan 13 bin 500 kişinin sadece bin 700’ünün mezun olması, öğrencilerin üniversitede çok zaman kaybettiğini gösteriyor.

<p>Milyonların beklediği TEKNOFEST  başladı. 5 milyon TL'nin üzerinde ödüllü yarışların yer aldığı a

TEKNOFEST'te ilk gün! Heyecan dorukta

Galatasaray Kayseri'de

Etna Yanardağı'ndaki hareketlilik korku yarattı

TEKNOFEST İstanbul'da Türk Yıldızları'ndan muhteşem gösteri