• $8,6282
  • €10,126
  • 492.344
  • 1385.61
6 Ocak 2014 Pazartesi

Ayda 750 liraya kelepir makine mühendisliği

2013 ÖSYS’de makine mühendisliği tercih edecek adaylar 66’sı devlet, 27’si vakıf ve 2’si de Kıbrıs üniversitesi olmak üzere 95 farklı üniversite içinden tercih yaptı. 11 bin 415 kontenjanın yüzde 85’i devlet üniversitelerinde… Temmuz ayındaki yerleştirmelerde devlet üniversitelerindeki makine mühendisliği kontenjanlarının tamamı doldu. Ancak vakıf üniversitelerinin yüzde 30’u boş kaldı. Boş kalan programlar arasında yüzde 50 ve yüze 25 burslu kontenjanların da bulunması düşündürücü. Buradan üniversite adaylarının, vakıf üniversitelerinde makine mühendisliği okumak için para harcamayı düşünmedikleri anlaşılıyor. Çok boşluk kalmış olsa da vakıf üniversitelerindeki inşaat mühendisliği programlarına yerleşenler arasından sadece 57’sinin kesin kayıt yaptırmamış olması, bu bölümlere yerleşenlerin bilinçli tercih yaptığını gösteriyor.

VAKIFLARIN YÜZDE 30’U BOŞ KALDI

Vakıf üniversitelerindeki makine mühendisliği bölümüdeki 1.531 kontenjanın bursluluk dağılımı oldukça ilginç. 245 ücretli kontenjanın yanında 187 tam burslu, 42 yüzde 75 burslu, 796 yüzde 50 burslu ve 261 yüzde 25 burslu kontenjanın bulunduğunun altını çizmek isterim. Ağırlıklı ortalama alındığında vakıf üniversitelerinin makine mühendisliği kontenjanlarının yüzde 45 oranında burslu olduğu anlaşılıyor. Bu durum öğrenciler açısından sevindirici. Ancak bu yüksek bursluluk oranına rağmen kontenjanlarda yüzde 30 boşluk kalıyor olması vakıf üniversiteleri açısından tehlike çanlarının çaldığına işaret ediyor. Taban puanlara baktığımız zaman vasat bir lise mezununun ayda 750-900 lira bütçeyle hem de büyük şehirlerde, makine mühendisliği okuması mümkün.

ABDULLAH GÜL SÜRPRİZİ

Makine mühendisliğinde devlet üniversitelerinde İstanbul ve Ankara’nın önde olduğunu görüyoruz. Boğaziçi Üniversitesi 509.121 puanla listenin başında yer alıyor. Boğaziçi’ni ODTÜ, İTÜ ve Yıldız Teknik izliyor. Bu sene ilk kez öğrenci almasına rağmen Abdullah Gül Üniversitesi’nin taban puan olarak yüksek bir konuma yerleşmesi dikkati çeken bir diğer bulgu. Çarpıcı bir durum Yıldız Teknik ikinci öğretim için geçerli. Üniversite adaylarının İstanbul, Gazi, Ege, Dokuz Eylül üniversitelerinde gündüz makine mühendisliği okumak yerine, geceleri Yıldız Teknik’te okumayı tercih ettikleri anlaşılıyor.

Devlet üniversitelerinde taban puanı çok düşük bölümlerin de bulunması, bu üniversitelerdeki eğitim kalitesi açısından endişe verici. Türkiye’nin doğu illerindeki üniversitelerin ikinci öğretim programlarında taban puanlar 230’un altında. Bu programlara yerleşen adayların akademik altyapılarının zayıf olduğunu kabul etmek gerekiyor.

<p>Teknoloji ve Sanayi Bakanı  Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, pandemi sürecinde gerçekleşecek festiv

TeknoFest 2021: Dünyada Eşi Benzeri Olmayan Organizasyon

Galatasaray Kayseri'de

Etna Yanardağı'ndaki hareketlilik korku yarattı

TEKNOFEST İstanbul'da Türk Yıldızları'ndan muhteşem gösteri