• $ 7,3275
  • € 8,6055
  • 475.235
  • 1075.52
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Almanya’da ‘Yeşiller’ artık zirveye çok yakın!

Almanya’da yeni bir siyasi parti zirveye doğru yükselmekte. Liderleri geleneksel kıyafetlerini giyerek, milli marşı sürekli söyleyerek, ülkeyi dolaşmakta. Ama Yeşil Parti’nin tezi aşırı sağ değil, tersine yeniden enerji kazanan orta sol bir parti Yeşil Parti!

Almanya’da son yıllarda enerji en çok sağdan gelmekteydi. Hatta bir ara AfD kısa adlı ulusalcı sağ görüşlü Alternatif Parti, en çok izlenen parti olmuştu. Yeşil Parti hiç ortalığı karıştırmadan da Merkel’in ülke birincisi koalisyonundan sadece yüzde bir veya iki daha az oy toplayan olan bir parti olmuş. Hatta en yüksek kadın oyu alan parti de, Yeşil Parti. Merkel’in yeniden seçime katılmayacak olması ise Yeşil Parti’nin oyları hızla toplaması sonrası olmuş. Yeşillerin oy başarısının ne olduğunu anlamak lider üyeleriyle konuşularak anlaşılabilir.

Partinin lider ortaklarından biri Robert Habec, 2008 yılında ‘Pozitif Patriotism’ adlı bir kitap da yazmış.

Göçmenlere de açıklar

Merkel’in Sosyal Demokratlarının da çoğu, Yeşillere geçmiş. Yeşil Parti hem Avrupa taraftarı, hem de ulusalcı. Hem kentsel hem de kırsal kişilerden desteği var. Hem kadınlar, hem de erkeklerden kuvvetli destek almaktalar. Üstelik hem Batı Almanya hem de Doğu Almanya’da da desteklenmeye başladılar.

Parti 1979 yılında kurulmuştu ve başta hedefi seçim kazanmak değil, muhalefet etmekti. Şimdi Yeşil Parti değişti. Ama temel ilkeleri değişmemiş. Şimdi çevreciler, Avrupa taraftarları ve de göçmenlere de açıklar.

Joschka Fischer, Gerhard Schroeder zamanında Dışişleri bakanıyken, radikal aşırı solcu protestodan, ortacı olmaya geçmişti. Bugün ülkedeki seçmen iki kişiden biri, Almanya’da bir sonraki seçimde Yeşillere oy vereceklerini söylemekte. Fischer’in telefonunda ise Beethowen’in ‘Ode to joy’ adlı eserini duyacaksınız. Parti her türlü hayata bakışa açık bir duruma gelmiş bulunuyor.

Partinin diğer lider koordinatörü Tarık Al Wazir ise, Yemeni bir göçmenin oğlu. Al Wazir, konuşmalarıyla partinin oyunu iki katına çıkartan bir kişi. Üstelik de Müslüman kökenli. Partinin diğer bir ortak lideri ise Lübeck kökenli Bay Habeck. Habeck seçim konuşmalarında dinleyicilerin arasına katılarak reaksiyonları izlemekte çok başarılı.

Sonuçta Yeşiller bugün Almanya’nın 16 eyaletinden 9’unda, Merkel’in partisinden daha fazla oy sahibi olmuşlar.

Bisiklet üzerinde tehlikeli yolculuk!

Bisiklet üzerinde tehlikeli yolculuk!

Hint sinemasının ünlü aktörü Aamir Khan, Niğde'de

Hint sinemasının ünlü aktörü Aamir Khan, Niğde'de

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'ne ziyaretler devam ediyor

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'ne ziyaretler devam ediyor

Tunceli'de göçerlerin doğaya saldığı atlar yaylalara renk

Tunceli'de göçerlerin doğaya saldığı atlar yaylalara renk katıyor