• $16,3643
  • €17,6286
  • 976.071
  • 2450.84
30 Kasım 2018 Cuma

Meksika ne yapsın ki?

Meksika’nın yeni seçim kazanmış başkanı Andres Manuel Lopez Obredor, 1 Aralık tarihinde, yani önümüzdeki cumartesi günü işbaşına geçecek. İşi de çok zor olacak.

Orta Amerika’dan göç edip, ABD vatandaşlığına girmek aşkındaki onbinlerce kişi, ya Meksika-ABD arasındaki hudutta ABD’ye alınmak için beklemekteler, ya da Meksika’nın içinden ABD hududuna doğru yürüyerek hududu geçmeye çalışacaklar.

ABD hudut görevlileri ise, Trump’ın emriyle, hudutu geçmeye çalışan çoluk, çocuk ve yetişkin göçmen adaylarına göz yaşartıcı gaz sıkarak, hudutu geçmelerini engellemeye çalışıyorlar. ABD Başkanı Donald Trump, kimseyi huduttan geçirmeyeceklerini vurguluyor. Çocuklara gaz sıkmadıklarını söylüyor.

Diğer taraftan da aşırı solcu olan Lopez Obredor ömrünü solcu olarak geçirmişti ve şimdi de oldukça zor durumda, çünkü garibanlara ABD’ye geçiş için yardım etmesi ABD tarafından yasaklanıyor.

Çünkü Trump göçmen olmaya çalışanları, gerekirse hudutta aylarca ve hatta yıllarca tutacağını söylüyor. Trump göçmenlerin ‘ülkesine’ giremeyeceklerini vurguluyor. Belki de Trump hiçbirini huduttan içeri bir adım bile almayacak! Bu arada hudutta kullanılmış ve boş durumda birkaç düzine gaz tenekesi de yerde durmakta. Çocukların üstüne de sıkılıyor mu acaba?

15 yıl solcu kamu yöneticisi olarak görev almış olan yeni başkan Obrador, karar vermek zorunda. Ya 1 Aralık’tan sonra yeni başkan olarak Trump’a karşı dikilecek ve göçmenlerin ABD’ye girmelerine insancıl destek verecek ya da göçmenlerin geri çevirilmesini mecburen kabul edecek ve göçmenleri ABD hududundan uzak tutacak, gerekirse de sürünmeye mahkum edecek.

Doğal olarak bir de hudutta yapılan ticari alış satış işlemleri var. Göçmenler olmasa bile, ABD veya Meksika vatandaşı olanların yaptığı alışverişler de epey yüksek. Eldeki istatistiklere göre her yıl 73 milyon ve her tür kişi, hududu her iki tarafa doğru geçen bir kalabalığı oluşturuyormuş. Her iki ülkeden alınan satılan emtea ise, yılda kabaca 255 milyar dolar tutmakta olan bir hudut ticareti yaratmaktaymış. Her gün de 70 bin vasıta hududu geçmekteymişler. Ayrıca her gün kabaca 20 bin kadar kişi de hududu yürüyerek geçmekteymiş.

Yani ABD ve Meksika yöneticilerinin işi de oldukça zor!

<p> </p>

TÜRKİYE'NİN BAŞARILARINDAN KİMLER RAHATSIZ?

Diş taşlarına karşı doğal çözüm! İşte mucize yöntem

Nesli tükenmek üzere! Komodo ejderinin yumurtadan çıkış anı böyle görüntülendi

Elini sokan yılanla hastaneye koştu