• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
27 Kasım 2018 Salı

Nissan-Renault-Mitsubishi yöneticisi cezaevinde!

Japonya’da neredeyse 10 yıldır, Nissan Motor, Reanault ve de Mitsubishi şirketlerinin ortak başyöneticisi unvanındaki ve 64 yaşındaki kişi, Carlos Ghoshn, finansal sahtekarlık ve parasal soygun ithamı nedeniyle görevinden alındı ve de Tokyo’da cezaevine gönderildi.

Gündeme getirilen gerçeklere göre Ghoshn, yönettiği ve de ortak çalışan otomotiv şirketlerinin fonlarını haksız şekilde almakta ve hatta çoğu zaman fonları kendisini ve de kız kardeşini zenginleştirmek için bile harcamaktaymış. Paraları ise, mesela Hollanda’daki yönettiği otomotiv şirketlerinin şubesinden, Zia Capital BW adlı şirketi de devreye sokarak, bir defada 18 milyon doları, resmi şirket paralarıyla varlık satın alma, tamir ettirme ve de dekorasyon gibi şeyler için almış.

Dünyanın çeşitli yerlerinde özel evler almış, Rio ve de Beyrut’ta da, son dönemde lüks malikaneler elde etmişti. Ama Bay Ghoshn kendi ailesine bile, evleri şirket için aldığını söylüyordu ve bu da doğru değildi.

Ablasını ise ‘consolidant’ unvanıyla çalıştırdığı ve de fon verdiği söyleniyordu ama ablasının ne iş yaptığı da bilinmiyordu. Ama ablasına şirket parası olarak 60 bin dolar komisyonu Rio de Janerio’da ev alınması için verdiği de biliniyor. Ablası, Ghoshn’un tevkifinden sonra arandı fakat bir türlü ulaşılamamış.

Hükümet fonu da var

Carlos Goshn dramatik bir şekilde Japonya’da, Tokyo’da tevkif edildi. Gelecek ne olacak pek belli değil. Ama zaten kendisi Brezilya’da doğmuş ve de Lübnan’da büyümüş bir kişiydi. Pazartesi günü tevkif edildiğinde ve hapse atıldığında, aslında o günlerde Nissan hisse senetlerinden, sahte evraklar üzerinden, beş yıllık yöneticilik görevi faaliyetinin kısmi karşılığı olarak, 44 milyon dolar nakit ücret de almıştı.

ABD medyasına göre, Japon şirketi Nissan ile Mitsubishi ve Renault, üçü de ortaktılar ve Ghoshn her üçünün de ortak üst yöneticisiydi. Renault da da, yarıdan az olsa da, yüzde 15 kadar bir miktar fon da kısmen Fransız Hükümeti’ne aitti. Ama Fransız Ekonomi ve Finans Bakanı, “Bizim elimizde sorun hakkında hiçbir bilgi yok, bekliyoruz!” diyor. Çünkü Ghosh ve önemli başyardımcısı Greg Kelly adlı kişi 10 gün daha kimseyle görüşemeyecek şekilde tutuluyordu. Bakalım mahkemelerdeki sonuçlar ne olacak?

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak