• $17,988
  • €18,3028
  • 1023.22
  • 2750.49
1 Ocak 2021 Cuma 09:54 | Son Güncelleme:

4 günlük sokağa çıkma yasağında markete bakkala gidilebilir mi? Arabayla markete gitmek yasak mı?

4 günlük sokağa çıkma yasağında markete bakkala gidilebilir mi" Arabayla markete gitmek yasak mı"

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 31 Aralık-4 Ocak tarihleri arasında kesintisiz sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Kısıtlamanın olduğu günler market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri adına belli saatlerde açık oluyor. Vatandaşlar ise markete arabayla gidilip gidilmediğini araştırıyor. Peki, 4 günlük sokağa çıkma yasağında markete nasıl, saat kaçta gidilir? Arabayla markete gitmek yasak mı?

Yılbaşında uygulanan 4 günlük sokağa çıkma yasağında vatandaşlar zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması adına market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere belli saatler aralığında dışarı çıkabiliyor. Ancak 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altında bulunanların sokağa çıkma yasağı devam ediyor olup, bu yaş aralıklarında olan vatandaşlar markete gidemiyor. Peki, arabayla markete gitmek yasak mı? 4 günlük sokağa çıkma yasağında markete nasıl, saat kaçta gidilir?

ARABAYLA MARKETE GİTMEK YASAK MI?

Kısıtlamanın olduğu günlerde markete arabayla gidilemiyor. Vatandaşlar zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlar hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere gidip gelebiliyor.

Sokağa çıkma yasağında marketler açık mı? 31 Aralık yılbaşında market çalışma saatleri nasıl?

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI YILBAŞI GENELGESİ

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Covid-19 Salgını” konulu ek genelge gönderdi. Genelgede, kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemlerin Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanı’nın talimatları doğrultusunda belirlenerek uygulamaya geçirildiği hatırlatıldı.

Sokağa çıkma yasağında kargolar çalışacak mı? 1 Ocak Yurtiçi, MNG, Aras, Sürat, PTT kargo açık mı?

Genelgede, 14 Aralık’ta Sayın Cumhurbaşkanı’nın başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde, Covid-19 salgınıyla mücadelede gelinen aşamanın değerlendirilmesi sonucunda ek kararlar alındığı ifade edilerek, alınan ek kararlar şu şekilde sıralandı: 31 Aralık 2020 - 4 Ocak 2021 tarihleri arasında uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması Hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında, 1 Ocak 2021 Cuma gününün resmi tatil olması da göz önünde bulundurularak, 31 Aralık 2020 Perşembe günü saat 21.00’den başlayacak, 1 Ocak Cuma, 2 Ocak Cumartesi, 3 Ocak Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve 4 Ocak 2021 Pazartesi günü saat 05.00’de tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Yarın fırınlar açık mı? 31 Aralık-4 Ocak sokağa çıkma yasağında ekmek almaya gitmek serbest mi?

31 Aralık 2020 - 4 Ocak 2021 tarihleri arasında uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması sırasında, hafta sonlarında (Cumartesi ve Pazar günleri) uygulanan sokağa çıkma kısıtlamalarına dair daha önce illere gönderdiğimiz genelge kapsamında belirlenen usul ve esasların, 1 Ocak Cuma, 2 Ocak Cumartesi ve 3 Ocak Pazar günleri için de geçerli olacak. Hafta sonları balıkçı/balıktezgahları 10.00-17.00 saatleri arasında açık olabilecek Yeni bir karar alınıncaya kadar hafta sonları uygulanan sokağa kısıtlaması süresince balıkçı/balıktezgahı şeklindeki işyerlerinin de Cumartesi ve Pazar günleri 10.00-17.00 saatleri arasında vatandaşlara hizmet sunabilecek.

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı ne zaman, saat kaçta başlıyor? Sokağa çıkma yasağı ne zaman bitecek?

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde müdafi/vekil, duruşma, ifade gibi yargısal görevlerin icrasıyla sınırlı kalmak kaydıyla avukatlar ve yaklaşan yılsonu işlemlerindeki yoğunluğun ticari hayatı olumsuz etkilememesi amacıyla noterler, belirtilen görevlere dair zaman ve güzergahla sınırlı olacak şekilde istisna kapsamındaki kişiler ve yerler arasına eklendi. Yargısal görevlerin icrası gereği avukatların özel araçlarıyla şehirlerarası seyahatlerine de izin verilecek. Yeni bir karar alınıncaya kadar faaliyetlerine ara verilen ana sınıfları ile ilgili uygulamanın devamı sağlanacak. Tam gün hizmet veren resmi ve özel tüm anaokulları ise bugünden itibaren yüz yüze eğitime geçebilecek.

Plastik poşet kullanımı yüzde 65 azaldı! Son 3.5 yılda 3,8 milyar tasarruf edildi
Plastik poşet kullanımı yüzde 65 azaldı! Son 3.5 yılda 3,8 milyar tasarruf edildi

Plastik poşet kullanımı yüzde 65 azaldı! Son 3.5 yılda 3,8 milyar tasarruf edildi

675 firmaya dahilde işleme izin belgesi
675 firmaya dahilde işleme izin belgesi

675 firmaya dahilde işleme izin belgesi

Bu tarihten sonra emekli olanlar dikkat! SSK'lı ve Bağkur'lular için 1 Ocak detayı
Bu tarihten sonra emekli olanlar dikkat! SSK'lı ve Bağkur'lular için 1 Ocak detayı

Bu tarihten sonra emekli olanlar dikkat! SSK'lı ve Bağkur'lular için 1 Ocak detayı