İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.7915
  • 5.6134
  • 189.95
  • 94082
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Güneş tutulması 13 Temmuz bugün saat kaçta izlenecek? Ne zaman? Güneş tutulması nedir?

Güneş tutulması 2018 ne zaman, saat kaçta izlenecek sorusu araştırılıyor. Güneş tutulması nedir, Türkiye’den izlenecek mi? 2018 yılında ilk Güneş tutulması, 15 Şubat 2018 tarihinde parçalı bir şekilde gerçekleşti. Astronomiyle ilgilenenlerin beklediği ikinci Güneş tutulması ise 13 Temmuz 2018 tarihinde yine parçalı şeklinde oluşacak ancak bu iki Güneş tutulması (sırasıyla) Kuzey Amerika ve Güney Avustralya'dan görüntülenebilecek. Ay'ın Güneş'i kısmen örtmesi sonucunda oluşur. Her tam ve halkalı tutulma, parçalı tutulma olarak başlar ve tam kavuşumdan sonra yine parçalı tutulma halinde devam eder ve biter. Tam tutulma sırasında, tutulmanın tam olarak gözlenebildiği Dünya yüzeyindeki dar koridorun dışındaki geniş alanlarda, tutulma parçalı tutulma olarak görülür. Parçalı güneş tutulmasının dışında tam güneş tutulması ve halkalı güneş tutulması da görülmektedir. Güneş tutulması yine kimi bölgelerden görülebilirken, kimilerinden ise görülemeyecek. Türkiye de tutulmayı göremeyecek ülkeler arasında yer alıyor. Ay, yeni ay evresindeyken Dünya ve Güneş ile dik olarak aynı yörüngede çakıştığında Güneş tutulması meydana gelir. Ay’ın Güneş ile Dünya arasına girdiği esnada Güneş örtülür ve Ay’ın gölgesi yeryüzüne dik bir şekilde düşer. Bu da Dünya’da belli bölgelerde görülebilir. Senede iki kere Ay, Dünya ve Güneş’in konumu tutulmanın gerçekleşebileceği konuma denk gelir. Güneş tutulması en fazla 4 dakika gerçekleşebilir. Güneş tutulması, tam güneş tutulması, halkalı Güneş tutulması ve parçalı Güneş tutulması olarak üçe ayrılır.

x

13 Temmuz güneş tutulmadı ne zaman, saat kaçta izlenecek sorusu araştırılıyor. Güneş tutulması nedir? Doğa olayları yakından takip edilen konular arasında yer alıyor. Vatandaşlar araştırma yaparak sebeplerini öğrenmeye çalışıyorlar. 2018 yılında ilk Güneş tutulması, 15 Şubat 2018 tarihinde parçalı bir şekilde gerçekleşti. Astronomiyle ilgilenenlerin beklediği ikinci Güneş tutulması ise 13 Temmuz 2018 tarihinde yine parçalı şeklinde oluşacak ancak bu iki Güneş tutulması (sırasıyla) Kuzey Amerika ve Güney Avustralya'dan görüntülenebilecek. Bir yıl içinde Ay, Dünya çevresinde yaklaşık on iki kez dönmesine karşın, Ay'ın yörünge düzlemi ile Dünya'nın yörünge düzlemi arasında beş derece kadar bir açı olması sonucu, Ay her defasında Güneş'in tam önünden geçmez ve dolayısıyla bu çakışma seyrek olarak oluşur. Bu yüzden, yılda iki ile beş arasında güneş tutulması gözlemlenir. Bunlardan en çok ikisi tam tutulma olabilir. Güneş tutulması Dünya üzerinde dar bir koridor izler. Bu yüzden herhangi bir bölge için güneş tutulması çok ender bir olaydır. Güneş tutulması yine kimi bölgelerden görülebilirken, kimilerinden ise görülemeyecek. Türkiye de tutulmayı göremeyecek ülkeler arasında yer alıyor. Güneş Tutulmaları hayatımızın 6 ay ile 1 yıllık alanlarında yeni başlangıçları anlatır. Etkisi çok güçlüdür. Güneş tutulmalarında daha çok toplumsal olaylar deneyimleriz. Merak edilenler haberimizde sizlerle.

GÜNEŞ TUTULMASI NE ZAMAN?

2018 yılında ilk Güneş tutulması, 15 Şubat 2018 tarihinde parçalı bir şekilde gerçekleşti. Astronomiyle ilgilenenlerin beklediği ikinci Güneş tutulması ise 13 Temmuz 2018 tarihinde yine parçalı şeklinde oluşacak ancak bu iki Güneş tutulması (sırasıyla) Kuzey Amerika ve Güney Avustralya'dan görüntülenebilecek.

TÜRKİYE'DEN İZLENEBİLECEK Mİ?

Güneş tutulması yine kimi bölgelerden görülebilirken, kimilerinden ise görülemeyecek. Türkiye de tutulmayı göremeyecek ülkeler arasında yer alıyor.

GÜNEŞ TUTULMASI NEDİR?

Ay'ın yörünge hareketi sırasında Dünya ile Güneş arasına girmesi sonucunda yaşanan olay güneş tutulmasıdır. Tutulmada Ay, Güneş'i kısmen yahut tamamen örter ve bu durum Dünya'dan gözlemlenebilir. Tutulmanın olabilmesi için Ay'ın yeni ay evresinde olması, Dünya'ya göre Güneş ile kavuşum halinde olması, yani yörünge düzleminin Dünya'nın Güneş çevresindeki yörünge düzlemi ile çakışması gerekir. Bir yıl içinde Ay, Dünya çevresinde yaklaşık on iki kez dönmesine karşın, Ay'ın yörünge düzlemi ile Dünya'nın yörünge düzlemi arasında beş derece kadar bir açı olması sonucu, Ay her defasında Güneş'in tam önünden geçmez ve dolayısıyla bu çakışma seyrek olarak oluşur. Bu yüzden, yılda iki ile beş arasında güneş tutulması gözlemlenir. Bunlardan en çok ikisi tam tutulma olabilir. Güneş tutulması Dünya üzerinde dar bir koridor izler. Bu yüzden herhangi bir bölge için güneş tutulması çok ender bir olaydır.

PARÇALI GÜNEŞ TUTULMASI NEDİR?

Ay'ın Güneş'i kısmen örtmesi sonucunda oluşur. Her tam ve halkalı tutulma, parçalı tutulma olarak başlar ve tam kavuşumdan sonra yine parçalı tutulma halinde devam eder ve biter. Tam tutulma sırasında, tutulmanın tam olarak gözlenebildiği Dünya yüzeyindeki dar koridorun dışındaki geniş alanlarda, tutulma parçalı tutulma olarak görülür.

Parçalı güneş tutulmasının dışında tam güneş tutulması ve halkalı güneş tutulması da görülmektedir.

GÜNEŞ TUTULMASI NASIL GERÇEKLEŞİR?

Ay, yeni ay evresindeyken Dünya ve Güneş ile dik olarak aynı yörüngede çakıştığında Güneş tutulması meydana gelir. Ay’ın Güneş ile Dünya arasına girdiği esnada Güneş örtülür ve Ay’ın gölgesi yeryüzüne dik bir şekilde düşer.

Bu da Dünya’da belli bölgelerde görülebilir. Senede iki kere Ay, Dünya ve Güneş’in konumu tutulmanın gerçekleşebileceği konuma denk gelir. Güneş tutulması en fazla 4 dakika gerçekleşebilir. Güneş tutulması, tam güneş tutulması, halkalı Güneş tutulması ve parçalı Güneş tutulması olarak üçe ayrılır.

GÜNEŞ TUTULMASI İNSANLARI BURÇLARI NASIL ETKİLER?

AKŞAM yazarlarından Olgu Ilgın konu ile ilgili bir yazı kaleme aldı. İşte o yazı:

Karmamız temizleniyor karmik borçlar bitiyor…

Güneş Tutulmaları hayatımızın 6 ay ile 1 yıllık alanlarında yeni başlangıçları anlatır. Etkisi çok güçlüdür. Güneş tutulmalarında daha çok toplumsal olaylar deneyimleriz. Tutulma derecesi haritalarımızda bir gezegenle bağlantı kuruyor ve bir açı kalıbı oluşturuyorsa önemli gelişmeler olacaktır. Tutulmalar kadersel zamanlardır. Bu dönemlerde vadesi gelen her ne ise o olur hayatlarımızda. Güneş Tutulmaları yeni başlangıçları, Ay Tutulmaları ise tamamlanmaları anlatır. Yengeç burcunun 20 derecesinde yani ikinci dekanatında gerçekleşen bu tutulma hava durumunda ani değişikliklere neden olabilir, kuraklık ya da su kaynaklarında sorunlar yaratabilir, kadınlara yönelik salgın hastalıklar artabilir ve kadın erkek ilişkilerinde evliliklerin artmasına neden olabilir. Bu tutulma özellikle Ay Düğümleri 7 Kasım’da Yengeç / Oğlak aksına geçtiğinde hayatlarımızda yaşanması muhtemel olayların adeta başlangıcı ve fragmanı niteliğinde. Anın haritasında tutulma 1. evde oluyor yükselenle aynı derecede ve şans noktasıyla beraber. Bu tutulmada Plüton çok etkili. Plüton kısaca dönüşüm demektir, evrim geçirmek demektir. Tutulmaya yaptığı karşıt açıyla, hayatlarımızda büyük dönüşümlere dikkat çekiyor. Ev aile kişilik kavramlarımız bir daha eskisi gibi olmayacak şekilde dönüşürken buna bağlı olarak hayatlarımızda çevresel koşullar da değişecektir. Mars Satürn Plüton Neptün tutulmada Retro olduğundan aslında yeni başlangıçlara gidilen yolun geçmişle bağlantılı olduğunu ve karmamızın bu süreçte çok aktif çalışacağını söyleyebilirim. Venüs Uranüs Juno ve Satürn arasındaki toprak üçgeni, birçok şeyin hayatımızda temellerinin atılacağı sinyallerini verirken özellikle iş ve parayla bağlantılı beklemediğimiz ya da ummadığımız şekilde tanışacağımız kişilerle sağlam ilişkiler kuracağımızın göstergesi. Belki de geçmişte yakınlaştığımız ya da bir türlü kopamadığımız kişilerle eskisi gibi olmayan yeni bir bakış açısıyla bağlantılı ilişkiler kurabiliriz. Öte yandan bazı kişiler epeydir uğraş verdikleri işlerine harcadıkları ve sabır gösterdikleri derecede para kazanmaya başlayacaklar. Bu kişiler yaptıkları işle öne çıkıp popüler olabilirler.

Yengeç, yuvadır, ailedir, limandır, güvendir, sevgi ve şefkattir. Korumak kollamak doyurmak büyütmektir. Anne enerjisidir. Çünkü bir tek anne karşılıksız sever besler ve korur. Bu sebepten bizde en çok ona dolayısıyla ailemize güveniriz. Kendimizi yuvamızda rahat hissederiz. Bu tutulma bu konulardaki karmaları sıkıntıları çekilen acıları ödenen bedelleri Plütonik bir etkiyle dönüştürme potansiyelinde. Borç bitti, fatura ödendi, bedel ödendi. Karmamızın kökten temizlenerek yepyeni başlangıçlara bizi taşıyacağı bir dönemin başlangıcındayız. Evliliğe bakış açımız değişebilir.  Yarım kalan hikayeler bazılarımız için farklı ve daha güçlü başlangıçları oluşturabilir.  Sevgi anlayışımız kökten değişiyor ve anlam kazanıyor. Evlilik kurumu ve ona bakış açısı değişiyor. Ben daha güçlü bir noktaya taşınacağına inanıyorum. Geçici ilişkiler tek gecelik aşklar devri biterken aile birliği belki de kaybettiği değeri yeniden kazanıyor. Bazılarımızın ailelerinde sağlık sorunları gündeme gelirken bazıları için güçlü bir iyileşme dönemi başlayabilir. Hayatlarımızda açılacak olan yeni sayfaların kurulacak yeni evlerin evliliklerin eskiye oranla daha sağlıklı sağlam ve istikrarlı olabilmesi için var olan bakış açılarımızın çürümüş kültürlerin kökten dönüşmesi gereken bir döneme giriyoruz. Yer değişiklikleri çevre değişiklikleri, ani gelen iş teklifleriyle bağlantılı değişebilir. Yeni şehirlerde kurulacak yeni evler ve yazılacak yeni hikâyeler olacaktır. İçimizdeki özümüzdeki yumuşak tarafımızı dışımızdaki sert kabuğumuzu kırarak ortaya çıkarma zamanı… Güven tek kullanımlık değildir. Bunu öğrenme zamanı. Sevgimizi korkmadan ortaya çıkarma zamanı. Evliliğin önemini anlamını kavrama zamanı. Şimdi Yengeç zamanı…

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
,
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Suriye´nin Afrin ilçe merkezi ve beldele

TSK ve ÖSO Afrin dağlarında teröristleri avlamaya devam ediyor

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Maaşlara 607 lira zam geliyor

Trabzon istedi Beşiktaş alıyor!

En Çok Okunanlar