• $ 5,715
  • € 6,3783
  • 260.642
  • 102556
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

İdlib’de acımasız bir süreç işleniyor

Kırgızistan dönüşü gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Erdoğan, “İdlib’de şu anda çok acımasız bir süreç işletiliyor. Orada 3,5 milyon insan var” dedi. 

Murat KELKİTLİOĞLU

İdlib’de gelinen son durumu ve Türkiye’nin aldığı tedbirleri değerlendiren Başkan Recep Tayyip Erdoğan şunları söyledi: “Şu anda Türkiye olarak Rusya’yla zaten bir çalışmanın içindeyiz. Aynı şekilde İran’la bir çalışmanın içindeyiz. Bu çalışmalar çerçevesinde, daha önceden belirlediğimiz gibi en azından bayram süresince bir tür ateşkes hayata geçirildi. Bizim orada 12 gözlem noktamız var. Oradaki güvenlik güçlerimiz kararlılıkla çalışmalarını sürdürüyor. Hepsinden öte şu anda bizim Rusya’yla olan işbirliğimiz çok önemli. Bunu silahlı kuvvetlerimiz ve Savunma Bakanı’mız, istihbaratımız aynı şekilde sürdürüyor. Burada 3,5 milyon insan var. ABD Rusya’ya, Rusya ABD’ye topu atıyor. Ama Allah göstermesin, buralara füzeler yağdırılacak olursa çok ciddi bir katliam yaşanır. Öyle bir durumda kaçanlar nereye gelecek? Büyük oranda yine bize gelecek. Bu yeni bir sıkıntı meydana getirebilir. İdlib konusundaki görüşmelerin üçüncü safhası bitti, bugün dördüncü safhası devam ediyor. Görüşmelerden çıkacak isabetli bir kararla bu süreci aşarız. 

TAHRAN ZİRVESİ ÖNEMLİ 

7 Eylül’de Tahran Zirvesi var. Bu zirvede bu işi çok daha olumlu bir noktaya taşıyacağız. Bu, Astana’nın devamıdır. Cenevre’yle karşı karşıya gelme gibi bir durum değildir. İnşallah Tahran Zirvesi’ni olumlu neticelendirmek suretiyle, rejimin oralardaki aşırılıklarını önlemeyi başarırız. Bizim için şu an İdlib’deki durum önem arz ediyor. Çünkü İdlib’de şu anda çok acımasız bir süreç işletiliyor. Bizim belli şeyler çözüldü, artık Türkiye’den geri dönüşler başladı havasında olduğumuz bir dönemde, şimdi bu tür bir risk gündemde. Önümüzde gerek Mevlüt Çavuşoğlu’nun, gerek  Savunma Bakanımızın muhatapları ile görüşmeleri var. Bu görüşmeleri önemsiyoruz. Hepsinden öte Tahran Zirvesi’ni çok önemsiyoruz. 

BM’de Trump’la görüşme yok 

Başkan Erdoğan ABD’de yapılacak BM toplantısında Trump’la görüşme talebinin olmayacağını söyledi. ABD için, “Tehditlerle hiçbir yere varamazlar” dedi.  

Erdoğan, ABD’yle rahip Brunson üzerinden başlayan gerginlikle ilgili şöyle konuştu: İzmir’deki hadisede hukuki süreç devam ediyor. Biz başından beri hukuki sürecin işletilmesini savunduk, savunuyoruz. Bizim hukuk dışı bir talebi yerine getirmemiz mümkün değil. Kaldı ki ABD’de yapılanlar da ortada. Örneğin Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın durumu. ABD’ye altı kez girdi çıktı, yedincisinde çıkarken tutukladılar. Hakeza, bizim finans sektöründe önemli bir devlet bankamız olarak niteleyebileceğimiz Halk Bankası’na yönelik tehditler... Bu bankamızın ABD’de şubesi bile yok. Halk Bankası’nın suçu ne, Genel Müdür Yardımcısı’nın suçu ne? ‘Ben güçlüyüm, güçlü olduğuma göre haklıyım’ diyorlar. ABD halen olumlu bir adım atmıyor. İzmir’deki hukuki süreci adeta yok saymaları, ‘Bize göndereceksiniz, vereceksiniz’ tarzında bir yaklaşım içinde olmaları hoş değil. Böyle tehditlerle bir yere varılamaz. Türkiye bir hukuk devletidir. 

TALEBİM OLMAYACAK 

NATO’da stratejik ortağımız olan ABD’nin bu tür nahoş ve hukuk dışı tavırlar sergilemesini şık bulmuyoruz. 16 yıldır Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı yapıyoruz. Herhangi bir ihtiyacımızı, ABD’den paramızla dahi alamadığımız anlar olmuştur. Ama terör örgütleri parasız olarak her türlü silahı ABD’den alabiliyorlar. Bu silahları da bize karşı kullanıyorlar. Bu nasıl bir stratejik ortaklık?” Erdoğan, ABD’nin F-35 uçaklarıyla ilgili ambargo kararının hatırlatılması üzerine, “O gene biraz ağır bir şey. Polise tabanca vermediler tabanca... Bunları biz kendimiz yapıyoruz zaten. Hem parayla dahi vermeyeceksin, hem de stratejik ortaklıktan söz edeceksin” diye konuştu. Erdoğan, BM zirvesi için ABD’ye yapacağı ziyarette ABD Başkanı Trump’la görüşmesi olup olmayacağıyla ilgili de, “Bu konuda onlardan bir talep gelmedi. Benim bir talebim olmayacak” dedi. 

AB’yle önümüzü görmek istiyoruz 

Ay sonunda Almanya’ya yapacağı ziyareti değerlendiren Başkan Erdoğan, “AB ile ilişkiler istediğimiz noktada değil. Önümüzü görmek istiyoruz” dedi. 

Erdoğan, AB’yle ilişkilerde gelinen durumu ve ay sonu Almanya’ya yapacağı ziyareti de değerlendirdi:  AB, bazı istisnalar dışında, henüz bizim isteğimiz noktada ya da konumda değil. Almanya’ya Sayın Cumhurbaşkanı’nın davetiyle ay sonunda resmi ziyaretim olacak. O ziyaret vesilesiyle, Sayın Merkel’le ortak çalışma yemeğimiz olacak, ertesi gün ise sabah ucu açık bir kahvaltı yapacağız. Almanya’da 3 milyonu aşkın vatandaşımız, soydaşımız var. Almanya, AB içinde çok önemli bir konuma sahip, adeta bir lider konumunda. 

AB, Türkiye olarak bugüne kadar attığımız olumlu adımlara maalesef aynı şekilde karşılık veremedi. Hâlâ da aynı karşılığı bulamıyoruz. Birçok kararlar hep ertelendi. Serbest dolaşım konusundan mülteciler konusunda vaat edilen yardımlara kadar; yardımlar konusunda kısmen ödemeler yapıldı, kısmen maalesef yapılmadı, bunları bir an önce aşalım istiyoruz. Aşalım ki AB ile biz de önümüzü görelim, nereye gideceğiz, bir şeyler olacak mı? Bunu görmemiz lazım. 

PKK’YA KUCAK AÇIYORLAR 

Bir diğer boyut Fransa. Fransa da daha olumlu gibi görünüyor; ama yine de bir iade-i ziyaret yapamadı, bunu yapması lazım. Arkadaşlarımız görüşmeleri yapıyor, telefon görüşmesi yapıyoruz, adım atalım derken bakıyorsunuz oralardan koalisyon güçleri olarak Suriye’deki olaylara yaklaşım tarzları çok da iyi değil. 

AB ülkeleri içinde Hollanda’nın, Belçika’nın tutumlarının çok iyi olduğunu söyleyemeyiz. Avusturya’dan yapılan bazı açıklamalar çok çok olumsuz. PKK’yı, terör örgütü olarak saydıklarını söylüyorlar ama oralarda PKK’lıları salonlarda konuşturuyorlar, pankart afiş asmalarını olumlu yaklaşıyorlar. 

Af konusunu konuşabiliriz

Erdoğan, MHP’nin dile getirdiği af önerisiyle ilgili şöyle konuştu: Kader mahkûmları meselesini anlamış değilim. Kime kader mahkûmu denir çok çok önemli. Benim bir ilkem var. İlkem de şudur: Devlete karşı işlenen suçlarda devlet affedici olabilir. Ama kişilere karşı işlenen suçlarda devletin af yetkisi yoktur. Bunu şu anda menfaate çevirmek isteyenler olabiliyor. İçeridekiler, onların bekleyenleri... 

AMAÇ MİLLETİN MENFAATİ

Biz arkadaşlarımıza şunu da söyledik, özellikle bu bizim gündemimizde olan bir şey değil. Tüm bunlara rağmen hakikaten yapabilecek bir şey varsa bunu da aramızda görüşelim. Burada milletin menfaati önemli. Bir şey yapalım derken, öbür tarafta mağdur meydana getirmeyelim. 

MHP’yle yerelde ittifak olabilir 

Başkan Erdoğan, MHP’yle ittifakın yerel seçimde nasıl devam edeceği ve CHP’nin HDP’yle ittifak arayışı konularında önemli değerlendirmeler yaptı: CHP’nin HDP’den, HDP’nin CHP’den aday gösterip göstermemeleri bizi ilgilendirmiyor, kendi iç meseleleri. Bizim dışarıdan, içeriden diye bir şeyimiz olmaz. AK Parti’nin ilkelerini benimsemiş, AK Partililiği tescillenmiş olan kişi bizim adayımız olur. Sipariş adaylar belediye başkanlığında hiç uygun düşmez. 

OLUMLU YAKLAŞIYORUZ

Belediye başkan adayının bir karşılığı olacak ki partinin oy tabanına hitap edebilsin ve partinin oy miktarıyla karşılığı olan oy birleşmiş olsun. Cumhur İttifakı meselesine gelince, doğrusu Sayın Bahçeli’nin bu konudaki yaklaşımı tam nedir bilemiyorum. Biz böyle bir noktada bu işe olumlu yaklaşabiliriz. Milletvekili seçiminde attığımız bir adım var. Böyle bir durum yerel seçimlerde de böyle bir adımı müşterek olarak atabiliriz. Taraflar olumlu bakarsa böyle bir adım niye olmasın, olabilir. 

ABD Münbiç’i savsaklıyor 

Erdoğan, ABD’nin Münbiç konusunda varılan anlaşmayı savsakladığını belirterek şunları söyledi: Münbiç’te, başta Dışişleri  Bakanımızın  Pompeo ile yaptığı görüşmedeki noktada olmadığımızı söyleyebilirim. Olay savsaklanıyor. Bu gerçeği görmemiz lazım. İdeal bir noktada değiliz. Görüşmelerin yapıldığında varılan mutabakat, şu anda aynı istikamette maalesef yürümüyor. Önümüzdeki süreçte Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile Milli Savunma Bakanı’mız Hulusi Akar’ın muhataplarıyla yapacakları görüşmelerde, temenni ederim ki yeni bir süreç başlar, yeni bir heyecan ortaya çıkar. Gerek Münbiç gerek Tel Rıfat, buralarda  arzu edilen  adımlar atılır inşallah. 

Jeffrey’nin atanması isabetli oldu 

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi yapılan James Jeffrey’nin Türkiye ziyaretini değerlendiren Erdoğan şunları söyledi: “Jeffrey’nin bölgeye atanmasını isabetli bir karar olarak görüyorum. Bizim kendisiyle dostluğumuz Büyükelçilik dönemine dayanıyor. ABD ziyaretlerimizde kendisiyle görüşmelerimiz de olmuştur. Bana göre, bundan önceki kişiyle mukayese edilmeyecek derecede isabetli isimdir. Bundan önceki isim oradan alınmış değil; O da halen bölgede malum, belli yerlerde belli görevleri var. Temenni ederim bu yeni süreç hayırlı olur. Bazı adımların seri olarak atılmasına da vesile olur.” Erdoğan, Jeffrey’nin PKK-PYD’yi terör örgütü olarak değerlendirdiğinin hatırlatılması üzerine de, “Biz zaten daha önce de konuştuğumuzda aynı noktadaydı” diye konuştu.

FETÖ Kırgızistan’da devlete sızmış 

FETÖ'nün maalesef Kırzgızistan’da çok ciddi bir alt yapısı var. Buradaki yerleşme süreci eski. Orada başta ordu ve yargı olmak üzere, devlete sızmış durumda. Gerçekten siyasileri de ciddi manada ürküten bir havaları var. Kırgızistan’daki FETÖ yapılanmasına karşı harekete geçilmesi gerektiğini söyledik. Bunu Sayın Başkan’la görüştük. 

SOMUT ADIM BEKLİYORUZ

Somut adımlar atılmasını beklediğimizi söyledim. FETÖ, bulunduğu bütün ülkeler için tehlike arz ediyor. Biz bu örgütün eğitim kılıfı altındaki faaliyetleriyle mücadele için Maarif Vakfı’nı kurduk. O ülkelerde FET֒yle mücadele açısından, örgüte ait okulların ve yurtların kapatılması, oralardaki milli eğitim bakanlıkları ile Maarif Vakfı’mızın ortak çalışmaya girmeleri son derece önemli. Örgütün ticari faaliyetlerinin de devletin müdahalesiyle durdurulabileceğini anlattık. Bu konuda atılacak kararlı adımların, mücadelenin başarıyla sonuçlanmasını beraberinde getireceğini söyledik. Kendilerine bazı örnekler de verdik. Bu örgütün muhtelif ülkelerdeki yapılanmasına karşı da her yerde mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. 

Anlatmaktan yorulmayacağız 

Biz anlatmaktan yorulmayacağız. Yönetim olarak anlatmaya devam edeceğiz. Buranın hücrelerine kadar sızmışlar. Dünyada 160 ülkeye bu şekilde sızmış vaziyetteler. Müslüman olsun gayrimüslim olsun, her yere sızmış vaziyetteler. Onlar kaçacak biz kovalayacağız. Gittiğimiz yerlerde anlatacağız. ABD’deki durumun da ne derece bununla bağlantılı olduğunu biliyorsunuz. 

GEREĞİ YAPILACAK

Kongre üyelerine nasıl sızmış olduklarını, zaman zaman bizim yazılı ve görsel medyada da takip ediyoruz, izliyoruz. Örgütün elebaşı, bizim mahkemelerimizde, ağırlaştırılmış müebbetten müebbede kadar değişik cezalara mahkûm oldu. ABD ile Türkiye arasında suçluların iadesi anlaşması var. Bundan hareketle, o adamın ABD’den deport edilmesini, bize iadesini istedik. Obama döneminden beri istedik. Ama hâlâ olumlu bir cevap alamadık. ABD ile ilişkilerimiz son İzmir hadisesi ile çok daha farklı bir sürece girdi. Bu süreçte hukuk ve yargı neyi gerektiriyorsa elbette o yapılacaktır. Takibe devam edeceğiz. 

Enflasyon tek haneye inecek 

Erdoğan, enflasyon rakamlarıyla ilgili, “Bunlar tekrar tek haneye gelir. Biz bunları aşarız. Turizmdeki adımları görüyorsunuz, 40 milyona doğru giden bir atağımız var. Yatırımlar konusunda dışarıdan girişimci Türkiye’ye girmekten çekinmiyor. İhracatta iyi bir konumdayız. Sıkıntımız söz konusu değil. Bunları aşacağız. Başaracağız” dedi.

Afrika’dan sevgi seli 

Başkan Erdoğan’a güven mektubu sunmak için Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne gelen Burkina Faso Büyükelçisi yanında eşi ve çocuklarını da getirdi. Ortaya bu renkli görüntüler çıktı.

Kuveyt Emiri’ne taziye

Kuveyt Emiri El Cabir El Sabah ile telefonla görüşen Erdoğan, El Sabah’a eşinin vefatından ötürü taziyede bulundu, ikili ilişkileri güçlendirme konusunda kararlılık bildirdi. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Hamile Kediyi Pitbull´un Ağzına Böyle Attı!

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Beğeni rekorları kıran fotoğraflar nasıl çekiliyor